Předražený e-shop na dálniční známky zůstal předražený

Systém za 400 milionů, kvůli jehož údajnému předražení premiér podával trestní oznámení, nakonec stojí stejné stovky milionů.

Zakázka na systém elektronických dálničních známek za 400 milionů stála post ministra dopravy Vladimíra Kremlíka. Andrej Babiš zakázku označil za předraženou, podal kvůli tomu trestní oznámení. A využil akce dobrovolníků, kteří v rámci hackatlonu zdarma naprogramovali e-shop na dálniční známky za víkend, k vlastnímu PR.

Nyní po pár měsících stát připravil web znovu, aniž by využil práci dobrovolníků. E-shop stál podle specializovaného webu Hlídač státu 374 milionů a dnes, kdy měl být slavnostně spuštěn, nefungoval.


Aktuální stránka e-shopu na dálniční známky

Ještě zkraje roku přitom premiér tepal úředníky za původní verzi webu a tvrdil, že zařídí levnější e-shop.

“Jsem naštvanej na úředníky, kteří jsou pod státní službou, díky tomu si můžou dělat, co chtějí, páchat škody, aniž by za to nesli následky. Jako jsme teď svědky v případě ředitele Státního fondu dopravní infrastruktury přímo zodpovědného za zpackanou 401milionovou zakázku a prvního náměstka na Ministerstvu dopravy. Můžeme je leda tak vyzývat, aby rezignovali, ale to je všechno. Není přece možné, aby ministři a premiér nesli politickou odpovědnost, ale neměli právo dělat manažerská rozhodnutí, zatímco se jim úředníci vysmívají,” prohlásil zjara premiér.

Realita nakonec přesně vystihuje fungování státní správy pod taktovkou Babišovy vlády. Ministr Karel Havlíček e-shop dnes slavnostně představil, ale webové stránky nefungují.

“My jsme to od půlnoci spustili, funguje to a jede to. V tuto chvíli se to překlopilo do tohoto režimu, a to proto, že stránky chceme bránit před potenciálním útokem a přetížením, které by mohlo v prvních hodinách hrozit. Není to neobvyklá věc,” zdůvodnil nefunkční web Havlíček a dodal, že naplno bude zprovozněn za několik dní.

Elektronické dálniční známky budou platit od ledna příštího roku.

Zdroj náhledové foto: e-dalnice.cz

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email