Předvolební analýza: Začala vysoká hra o vysoké posty

V sobotu odpoledne bude Bohuslav Sobotka vědět, jak jistý má post předsedy ČSSD. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš si bude moci spočítat, jaké má šance stát se příštím premiérem. A Petr Fiala bude moci přemýšlet, s jakými stranami se má ODS spojit, aby pravice ve sněmovních volbách konečně mohla výrazně zabodovat. Tedy pokud bude mít po sobotě o spojenectví s ODS někdo zájem. Tak shrnuje klíčové otázky nadcházejících voleb dlouholetá politická zpravodajka Marie Bastlová z Českého rozhlasu v analýze pro Neovlivní.cz.

Víkendové volby – krajské a doplňující senátní – zdaleka nerozhodnou jen o tom, kdo sestaví krajské koalice a jak se budou jmenovat příští hejtmani. Jsou především poselstvím, jaká budoucnost čeká lídry jednotlivých politických stran.

Hrají o své posty, klid ve stranách i o to, jakou taktiku zvolit pro sněmovní volby v roce 2017.

ČSSD – hra o Sobotku

Bohuslav Sobotka prohlásil, že jeho strana ve volbách uspěje, pokud vyhraje alespoň v sedmi krajích a udrží většinu v Senátu. Uvnitř ČSSD koluje ještě mírnější hranice – pokud oranžoví po volbách dojednají pět hejtmanských křesel, ve straně bude klid. A to přes to, že by takový výsledek znamenal dramatický ústup z pozic. Dnes totiž sociální demokraté vládnou v 11 krajích.

Seriál o politických kampaních

politika_marketing_recnik
1. díl: Pohled do neznámé kuchyně ČSSD »
2. díl: ANO – Když neprodávají ideje, ale markeťáci »
3. díl: TOP 09 – Kampaň v režii pánů Poláčka a Kalouska »
4. díl: ODS – Pokus o restart s vyzkoušenými tvářemi »
5. díl: KDU-ČSL – Neviditelný lidovci. Mají vůbec kampaň? »

Při hlubším pohledu do útrob ČSSD je ale jasné, že mnoho zájemců o střídání Sobotky by se nenašlo ani v případě výraznější porážky (kterou si ale strana v podstatě nepřipouští). První místopředseda Milan Chovanec Sobotku v nedávném rozhovoru pro časopis Týden ujistil, že proti němu kandidovat nebude. O křeslo předsedy by neměl velký zájem ani šéf sněmovny Jan Hamáček. Toho by nelákalo přebírat vedení strany v situaci, kdy by zdrcená z krajských voleb mířila k porážce ve volbách sněmovních a určitě by nechtěl kandidovat proti Bohuslavu Sobotkovi.

Rizikem ale pro Sobotku zůstávají dva jeho největší vnitrostraničtí kritici – hejtmani Michal Hašek a Jiří Zimola. Oba kandidují do čela kraje potřetí a pokud neuspějí, Sobotka jistě zkusí využít šanci a pokusí se je odstřihnout od stranického vlivu. Pokud ale uspějí, což jim slibují i předvolební průzkumy, vyhoupnou se do první řady kritiků a také těch, kteří by Sobotku mohli ohrozit v čele strany.

Zkusili to už po volbách v roce 2013, kdy po slabém výsledku odjeli do Lán za prezidentem Milošem Zemanem a poté vyzvali Sobotku k odchodu z čela strany. Jenže puč se nevydařil a oba se museli stáhnout. Výhra by je ale vrátila na vnitrostranické výsluní. Teď před volbami oba ujišťují, že proti Sobotkovi příští jaro kandidovat nebudou, kritika předsedy ale z jejich slov vyčnívá neustále. Každopádně jedno by bylo od roku 2013 odlišné – Hašek i Zimola své kroky nekoordinují. Nevydařený puč je totiž rozhádal. Alespoň prozatím.

Sobotka by si ve volbách měl dát pozor ještě na jednu věc, kterou dobře zná ODS z podzimu 2008. Tehdy po drtivě prohraných krajských volbách totiž během pár týdnů přišlo o posty a práci desítky až stovky jejích vlivných straníků, kteří vedení strany pořádně zatopili. To by mohlo potrápit i Sobotku, pokud by ČSSD v krajích vypadala z vládnoucích koalic. Podobní funkcionáři zpravidla jezdí na sjezdy ČSSD a volí stranické vedení. Takoví by pak jistě rádi podpořili případné Sobotkovy protikandidáty.

ANO – hra o premiéra

Hnutí ANO má v krajských volbách premiéru a oprávněně se jich celkem obává. Uvnitř strany se samozřejmě nehraje o post Andreje Babiše, ten je vzhledem k povaze hnutí zcela nezpochybnitelný, hraje se ale o sebevědomí a nálepku strany, která zatím stále stoupá a vítězí.

Babiš má jasnou ambici vyhrát příští sněmovní volby a potřebuje v těchto volbách nepropadnout. Ostatně ministr financí na kampani velmi intenzivně pracuje, už několik měsíců objíždí kraje a vede v podstatě permanentní předvolební kampaň.

Volby ale pro Babiše skrývají ještě jedno riziko – pokud ANO nastoupí do krajských koalic, bude si muset pečlivě střežit to, jak vládne. Po komunální volbách v roce 2014 totiž dobrý výsledek záhy zhatila neschopnost politiků ANO vést radnice. Hned v několika městech se rozpadly koalice a leckde i místní stranické buňky.

Pokud by ANO chybovalo podobně i v krajských vládách, znamenalo by k kampani do sněmovních voleb citelný reputační šrám. A to i proto, že Babiš osobně vybíral lídry kandidátek a jejich neschopnost by tak částečně šla i za ním.

Lidovec Bělobrádek

Lidovci jdou do voleb poměrně klidní, výsledek si pojistili účastí svých kandidátů na širších společných kandidátkách a tím si v podstatě zajistili místa mezi krajskými zastupiteli. Výrazný výsledek a preferenční hlasy by si jistě přál šéf lidovců Pavel Bělobrádek, který se postavil do čela královehradecké kandidátky. Ten chce navíc do konce roku oznámit, jestli chce zůstat v čele KDU-ČSL nebo ne.

ODS a roztříštěná pravice

Občanští demokraté se v krajských volbách potřebují odrazit ode dna. V komunálních volbách před dvěma lety se zdálo, že strana zastavila svůj propad a teď by to potřebovala potvrdit. A to nejlépe tak, aby se dostala do zastupitelstva ve všech krajích a někde i výrazněji uspěla. Rovněž by jí pomohlo, kdyby dokázala získat alespoň některé senátorské křeslo, obhajuje jich osm. Pokud se to podaří, bude na čase, aby se ODS začala rozhlížet po případných partnerech do příštích sněmovních voleb.

Je totiž jasné, že pravice roztříštěná mezi ODS, Top 09, Soukromníky a Svobodné bude ztrácet hlasy, pokud nespojí síly. Krajské volby ukáží potenciál jednotlivých stran.

Obzvlášť zajímavá tahanice se pak strhne o spojenectví se Starosty Petra Gazdíka. Pokud zabodují, což jim slibují i průzkumy, mohla by o spolupráci s nimi mít ODS, hnutí ANO ale i TOP 09, která se starosty na celostátní úrovni dosud fungovala.

Komunisté

Komunisté ve volbách obhajují silný výsledek a chtějí ukázat, zda si v roce 2012 sáhli na strop možného, nebo jestli mohou dát růst. Stranické vedení výsledkem voleb pravděpodobně ohroženo není a tak bude zajímavé sledovat spíše povolební jednání.

O koalice s komunisty se už totiž hlásí kromě ČSSD také šéf hnutí ANO Andrej Babiš, který by si rád vyzkoušel nového koaličního partnera a to pro případná jednání po volbách v roce 2017.

Okamura a SPO

Volby ukáží, jak silně mezi voliči rezonují národovecká a protiimigrační témata, která obě spolukandidující strany reprezentují. Jejich úspěch by byl špatnou zprávou pro ČSSD, které obě síly odčerpávají řadu voličů a zejména v momentě, kdy se za Stranu práv občanů, bývalé Zemanovce, postaví prezident Miloš Zeman.

V případě Tomia Okamury by mohlo být jasněji, zda má šanci na přežití jeho původní politický projekt Úsvit, který čerpá mnohamilionové dotace za získané mandáty, nebo nová strana, kterou po jeho rozpadu založil, SPD.

 

magaziny_neovlivni_predplatne_reklama_cislo_pet