Přehled Čechů, kteří slouží Putinovi: Vladimír Dlouhý

Jejich názory a postoje nereprezentují oficiální českou zahraniční politiku. Odmítají protiruské sankce, obdivují Putina nebo kritizují Západ za tvrdý postup proti Kremlu. Jejich hlasy využívá ruská propaganda. Deník Neovlivní.cz sestavil seznam deseti nejvlivnějších českých postav, které “slouží” Moskvě.

VLADIMÍR DLOUHÝ – PREZIDENT HOSPODÁŘSKÉ KOMORY

Bývalý ministr průmyslu a obchodu z éry pravicových vlád se do žebříčku Neovlivní.cz nominoval svými výroky o protiruských sankcích. Vladimír Dlouhý je považuje za neúčinný nástroj, který jen zvyšuje nedůvěru.

Ačkoli už nepůsobí ve vrcholné politice a jeho pokus o dobytí Hradu skončil neúspěšně, přesto jeho hlas není bezvýznamný. Řídí totiž Hospodářskou komoru ČR, je tedy mimo jiné v kontaktu s většinou tuzemských podnikatelů, kteří působí na ruském trhu.

“Já vůbec nevěřím v účinek ekonomických sankcí. Za prvé sankce mohou poškodit nás, a myslím, že čeští podnikatelé patří mezi ty, kteří by byli poškozeni víc než podnikatelé z jiných evropských zemí,” citovaly Dlouhého postoj k sankcím Parlamentní listy.


Jeho názor zaznamenávají oficiální ruské zpravodajské kanály a při referování označují Vladimíra Dlouhého za českého politika. Ruská oficiální zpravodajská agentura Sputnik pak k Dlouhému dodává: “Stejně jako úřadující prezident Miloš Zeman kritizuje praxi uplatnění ekonomických sankcí proti Rusku. Ty nepřinášejí žádný užitek.”

Vztah k Rusku je u bývalého nejpopulárnějšího politika zjevně konzistentní. Bývalý náměstek ministra vnitra a dnes komentátor Martin Fendrych vzpomíná na jeho působení v politice v devadesátých letech, kdy se podle něj Vladimír Dlouhý snažil, aby Česko zůstalo stoprocentně závislé na ruském plynu.

“V roce 1996 vláda debatovala o zdrojích této suroviny pro Česko. Klaus a Dlouhý, tehdy ministr průmyslu za ODA, horovali pro totální závislost na Rusech… Dnes Dlouhý bez skrupulí, pragmaticky přiznává, že Rusko sice není demokratické, ale přesto ho nesmíme dráždit a musíme brát, jaké je,” napsal Fendrych v komentáři pro Aktuálně.cz.


Deník Neovlivní.cz také vytvořil databázi kremelských ozvěn v Česku. Jde v ní nejen o čistou a neskrývanou propagandu, ale i o média, která nekomentované Putinovské vidění světa nabízejí mezi standardními zpravodajskými texty.

Databáze kremelských ozvěn

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

M

N

O

P

Q

R

S

T

U

V/W

Y

Z

 

Projekt podpořila Nadace Open Society Fund Praha

osf