Přehledně: Oč jde politikům v kauze Roberta Šlachty

Mocenský souboj dvou nejsilnějších vládních stran ČSSD a ANO o bezpečnostní složky, který vyvolala chystaná reorganizace speciálních policejních útvarů a následný odchod šéfa ÚOOZ Roberta Šlachty, je čím dál nepřehlednější. Deník Neovlivní.cz proto připravil průvodce, jak současné vládní krizi rozumět.

Zatím nejvážnější střet ve vládní koalici za dobu jejího fungování sice přinesl spoustu emocí a silných slov, ale má přitom jen dvě roviny.

Ta první je ryze profesní a týká se reorganizace specializovaných policejních útvarů: ÚOOZ Roberta Šlachty, který má potírat organizovaný zločin. A protikorupční služby, která je zaměřená na odhalování finančních deliktů.

K aktuálnímu sporu:

Robert Šlachta, ÚOOZ. Repro: Čt24
» Víkendová válka: O přestřelce na ose Chovanec-Babiš
» Co plánují Chovancovi lidé s elitními útvary
» ANO rozehrálo mocenský boj s ČSSD o speciální složky policie
» Analýza: Šlachtův konec znamená, že se do voleb nic citlivého nevyšetří

Bezpečnostní analytici se bez jakýchkoli emocí shodnou, že debata o struktuře policie a diskuse o rozložení sil, které policie věnuje konkrétnímu typu kriminality, má smysl. Za posledních patnáct let kriminalita prošla vývojem a není jasné, jestli na ni policie dostatečně pružně zareagovala i ve své struktuře. Kromě toho není normální, aby v policii fungovala protikorupční služba, které ovšem žalobci nevěří, a tak některé ožehavé případy raději svěřují jinému útvaru, konkrétně ÚOOZ. Podstatu tohoto stavu nikdo dlouhodobě neřeší.

Potíž je v tom, že policejní prezidium s vědomím ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD) nachystalo největší organizační změnu policejních složek za posledních patnáct let v naprostém utajení a bez dostatečné konzultace se státními zástupci. Právě oni jsou skutečnými “pány” vyšetřování, to oni úkolují policisty a dohlížejí, zda pracují podle jejich pokynů.

Proč ministr vnitra, který je jinak známý tím, že dbá na mediální obraz, riskoval a změnu neprojednal na příslušných místech, není jasné. Vědomě se tak vystavil spekulacím, že byl vedený jen snahou zbavit se Roberta Šlachty. Oba muži neměli nikdy vřelé vztahy, veřejně proti němu ministr Chovanec ovšem nikdy nevystartoval.

Tutlanou reorganizací se však Milanu Chovancovi podařilo zařídit, že s vyšetřováním citlivých kauz s politickým přesahem je minimálně načas konec.

“Bez ohledu na Šlachtu je zjevné, že ta reorganizace je špatně připravená minimálně proto, že nebyla dostatečně projednaná v resortu i se státním zastupitelstvím. To, že se proti tomu postaví významné postavy aparátu, který má v zemi na starost vyšetřování citlivých kauz, je jasný signál pro řadové policajty, aby se do žádných ožehavých kauz nepouštěli. Minimálně z důvodu nejistoty,” citoval » deník Neovlivní.cz už minulý týden vysoce postaveného funkcionář Chovancova resortu.

Exkluzivně:

Premiér přichází. Foto: Radim Beznoska
» Zpráva o vládní sebedestrukci, 1. díl: Jak to celé začalo
» Politici se bojí sledování, šifrují si zprávy a píší na mazací tabulky

Druhá rovina příběhu, který už navždy ponese jméno Roberta Šlachty, je letitá snaha politiků ovládat bezpečnostní složky a získávat tak přístup k citlivým informacím.

Lídr hnutí ANO Andrej Babiš musel být oprávněně znepokojený, když zjistil, že i ÚOOZ – proti kterému na rozdíl od jiných policejních složek nikdy veřejně nevystupoval – ovládne díky reorganizaci sociální demokracie. Do obsazení vedoucích postů v nově připravovaném kriminálním úřadu by totiž ANO nemělo možnost jakkoli zasahovat. Je výlučnou pravomocí policejního prezidia, a to spadá pod vnitro řízené ČSSD.

Andrej Babiš podle svědků nelibě nesl už loni na podzim, že sociální demokraté dokázali dostat svého člověka do čela Generální inspekce bezpečnostních sborů. A nyní nelibost nad současným rozložením sil v bezpečnostních složkách nechtěně prozradil i veřejně.

“Sociální demokracie ovládá tajnou službu BIS, GIBS, nominovala policejního prezidenta, má ministra vnitra, takže má pod kontrolou silové složky,” řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz. A to ještě Babiš ve svém výčtu nezmínil civilní rozvědku, která rovněž spadá pod vnitro.

Naproti tomu ANO má v gesci vojenské zpravodajské služby pod ministrem obrany a také finančně analytický útvar ministerstva financí a celní správu. Informace i z těchto útvarů lze v konkurenčním politickém boji výhodně zužitkovat.

Ačkoli politici nemají mít na fungování zmiňovaných úřadů, respektive na jednotlivé kauzy, žádný vliv, snaží se dosáhnout opaku. Deník Neovlivní.cz v minulých týdnech opakovaně upozornil, že politici ČSSD a ANO si navzájem nevěří a podezřívají se, že proti sobě rozehrávají hry právě s použitím těchto útvarů (podrobněji např. zde »).