Přehledně: Tajemství, která už Stanislav Gross nevysvětlí

Bývalý ministerský předseda Stanislava Grosse zemřel a tím padá i naděje, že budou někdy osvětleny záhady, které jsou s kdysi nadějí české politiky spojeny. Jde zejména o finanční transakce a pochybnosti spojené s privatizací státních podniků z éry sociálnědemokratických vlád na začátku tisíciletí.

  • Jak to bylo s privatizací Mostecké uhelné společnosti
    Jde o podezření, že špičky ČSSD profitovaly na privatizaci těžařské společnosti Mostecká uhelná. Švýcarské vyšetřující úřady poslaly před čtyřmi lety do Prahy informace, podle nichž krátce po privatizaci odešlo zhruba 5 miliónů dolarů (tehdy 170 miliónů korun) na účet, k němuž měl přístup Grossův přítel, zbrojař Pavel Musela. S penězi následně disponoval i Jiří Martinek, Grossův poradce, který pro ČSSD zajišťoval kampaně a marketing. Stanislav Gross kvůli kauze požádal o přerušení členství v ČSSD, nicméně strikně popřel, že by k němu nějaké peníze doputovaly.gross
  • Jak to bylo s Grossovým zázračným zbohatnutím
    Po odchodu z politiky Stanislav Gross vydělal 80 miliónů korun na transakci s akciemi Moravia Energo, firmy ovládané ocelářem Tomášem Chrenkem. Nejprve koupil od svého přítele Roberta Sýkory 31procentní podíl ve společnosti Moravia Energo, který pak bleskově prodal slovenskému miliardáři Pavlovi Krůpovi, respektive jeho společnosti Arca Capital Bohemia. Otázka, kde si na nákup akcií bývalý premiér vydělal, nebyla nikdy zodpovězena. Policie pouze po letech transakci stvrdila jako legální a spokojila se s vysvětlením, že Grossovi půjčila 13 miliónů na nákup akcií nechvalně známá firma Key Investment.
  • Jak to bylo s privatizací Unipetrolu a Babišem
    Jde zejména o druhou privatizaci, kterou Špidlova vláda prodala chemický koncern polské firmě PKN Orlen a vyřadila konkurenty, kteří nabízeli až o 4 miliardy víc. Polské úřady po letech oznámily, že v pozadí prodeje stál dnešní ministr financí Andrej Babiš a to kvůli svým přátelským vazbám na tehdy klíčového člena kabinetu Stanislava Grosse. Při druhé privatizaci se totiž PKN Orlen dohodl s Babišem, že mu za pomoc v případě vítězství prodá z Unipetrolu podíl. Tento slib ale Orlen nedodržel a Babiš vysoudil 2,7 miliardy na odškodném. Podezření z korupce při privatizaci se nepokázalo. Andrej Babiš vztahy s Grossem nepopíral, říkal o něm: “Je to nadějný mladý politik, který nezvládl své okolí a asi hlavně svou manželku.”
  • Kdo mu přispěl na barrandovský byt
  • Ve světle výše zmiňovaných bodů v podstatě lapálie, která ho ale před pěti lety připravila o politickou kariéru. Šlo o necelý milión korun, který neseděl ve financích, za něž Stanislav Gross pořídil byt v novostavbě na pražském Barrandově. Kdyby se Gross nezamotal do série neuvěřitelných výmluv, možná by kauzu ustál. Jenže jeho poradci přišli s teoriií bohatého strýčka Vika, následně na scénu povolali jako sponzora novináře Roda a do toho se objevila na veřejnosti zpráva, že premiérova manželka Šárka podniká s majitelkou nevěstince. Stanislav Gross následně rezignoval.

Deník Neovlivní.cz před třemi týdny publikoval text o nemoci bývalého premiéra, ukázalo se totiž, že Stanislav Gross zjišťoval, jestli nebyl otráven. Článek najdete ZDE