Přehledně: Ti, kteří mají moc nad českým sportem

Deník Neovlivní.cz zmapoval desítku nejvlivnějších postav tuzemského sportu. Ročně se jím protočí miliardy korun, jen ze státního jsou to bezmála tři. Ti, co ve sportu něco znamenají mají jedno společné: jejich vliv nekončí s branami fotbalových stadionů nebo tenisových kurtů.

Kdo je vůdčí tuzemská desítka?

Pořadí Kdo Základní data Vliv
1. Miroslav Jansta

Právník, lobbista a sportovní funkcionář. Řídí Českou unii sportu a vlastní basketbalový klub v Nymburce. Narozen 8. března 1962.

Disponuje obří sítí kontaktů, a to v nejvyšších patrech politiky i byznysu. Byli mezi nimi expremiéři ČSSD Gross, Paroubek, exprezident Klaus i nyní Miloš Zeman. Roky je v přátelském kontaktu s Andrejem Babišem, blízko má i současnému ministrovi školství.

2. Miroslav Pelta

Dlouholetý fotbalový funkcionář, od roku 2011 šéf Fotbalové asociace ČR a majitel předního fotbalového klubu z Jablonce. Narozen 27. listopadu 1964 ve Varnsdorfu.

Mistrně propojuje sport, podnikání i politiku; kromě fotbalu je i letitým členem ODS. Tvoří mocenský pakt s právníkem a šéfem Unie sportu Miroslavem Janstou.

3. Marcel Chládek

Sociální demokrat, od ledna 2014 ministr školství, mládeže a tělovýchovy ČR. Narozen 9. dubna 1968 v Rakovníku.

Jeho úřad rozděluje každý rok tři miliardy na sport a Chládek se (oproti svým předchůdcům) osobně vložil do rozdělování peněz. Je v kontaktu s mnohými žadateli. A nezapomíná ani na marketing.

4. Miroslav Černošek

Sportovní manažer a majitel agentury Česká sportovní.Vlastní dva nejlepší tenisové kluby: Prostějov a Spartu Praha, stará se mimo jiné o tenisové star Berdycha a Kvitovou nebo legendru Jágra. Narozen 27. dubna 1948 v Prostějově.

Svůj byznys postavil na kontaktech, díky nimž se mu roky daří získávat státní dotace na mládežnický sport. Za uplynulé desetiletí takto získal sto milionů korun. Stejně pevné vazby má i v byznyse, ročně může počítat s miliony od soukromých firem.

5. Daniel Křetínský

Miliardář ovládající Energetický a průmyslový holding, od roku 2004 spoluvlastník a neomezený vládce fotbalové AC Sparta Praha. Spoluvlastní rovněž mediální dům CZECH NEWS CENTER (CNC). Narozen 9. července 1975 v Brně.

Mediální moc (jeho vydavatelství vlastní jediný tuzemský sportovní deník Sport a nejčtenější noviny – Blesk) + velké peníze. Jen do Sparty museli vlastníci za poslední desetiletí investovat miliardu korun. Sparta je tak ekonomicky nejsilnější klub a na samotný fotbal má vliv i přes přestupy hráčů.

6. Petr Hulínský

Protřelý zákulisní hráč pražské politiky, člen ČSSD, od roku 2014 náměstek ministra školství pro podporu sportu a mládeže. Narozen 25. srpna 1967 v České Lípě.

Je “převodníkem” pro 2,4 miliardy korun z rozpočtu resortu směrem k reprezentaci či mládeži. Podílí se na rozdělení dalších 600 milionů určených na investice – tedy rekonstrukce sportovišť, budování umělé trávy a podobně.

7. Petr Dvořák

Od roku 2011 generální ředitel České televize. Dříve šéf komerční TV Nova, když do ní majetkově vstoupila společnost PPF Petra Kellnera. Narozen 7. září 1964 v jižních Čechách.

Sport je Česká televize. Svým schématem a vysílacími časy ovlivňuje, kdy se hrají jaké zápasy. Na televizi záleží, který přenos je prioritní, co se bude vysílat a komu dá přednost. Televize obecně stále častěji mluví i do pravidel sportu.

8. Daniel Beneš

Od září 2011 generální ředitel a předseda představenstva polostátního energetického gigantu ČEZ. Narozen 19. března 1970 v Havířově.

Jeho společnost je největším korporátním mecenášem sportu v České republice. I s dceřinnými společnostmi posílá ČEZ ročně desítky milionů korun. Ovlivňuje, zda bude ten či onen klub slavný a tedy bohatý.

9. Jiří Holeček

Poslanec ANO, předseda sněmovního podvýboru pro mládež a sport a syn hokejové brankářské legendy. Narozen 26. dubna 1972 v Praze.

V jeho pravomoci je zpochybnit jakoukoli státní dotaci směřující do českého sportu. Pro stranického šéfa Andreje Babiše připravuje strategii financování sportu, je jeho prodlouženou rukou v této oblasti.

10. Pavel Kolář

Světově uznávaný fyzioterapeut, přednosta Kliniky rehabilitace a tělovýchovného lékařství 2. lékařské fakulty UK v motolské nemocnici, zároveň proděkan 2. Lékařské fakulty UK. Provozuje Centrum pohybové medicíny. Narozen 5. února 1963 v Praze.

Síť jeho kontaktů sahá do nejvyšších pater politiky. Mezi jeho pacienty patří všichni tři polistopadoví prezidenti. Potkáte ho na oslavách narozenin lobbistů. Blízký vztah má i s Andrejem Babišem, který investoval do jeho moderní kliniky v Praze na Chodově; konají se tam mimo jiné konají i sněmy hnutí ANO.