© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Až bude premiér Bohuslav Sobotka v pátek rozebírat s Karlou Šlechtovou (ANO) fungování jejího resortu, přijde podle zjištění Neovlivní.cz na řadu i případ aktualizace elektronického nástroje pro veřejné zakázky. Úřad na ochranu hospodářské soutěže totiž ministerstvu pro místní rozvoj udělil pokutu za to, že zakázku na aktualizaci zadal bez výběrového řízení. Zároveň úřad zakázal plnění smlouvy, teoreticky tak Šlechtové hrozí, že její úřad bude muset vracet stovky miliony z dotací.
Jde už o druhou sankci, kterou antimonopolní úřad ministerstvu Šlechtové z hnutí ANO kvůli elektronickému nástroji NEN, uložil. Aplikace má sloužit pro administraci a zadávání veřejných zakázek. Už loni ale ÚOHS za její přípravu uložil půlmilionovou pokutu, stejnou částku za jiné pochybení udělil i nyní. Popsali jsme zde ». Čerstvé rozhodnutí ale není zatím pravomocné.
ÚOHS dal tento týden za pravdu firmě, která se neúspěšně ucházela o zakázku na aktualizaci elektronického nástroje pro veřejné zakázky NEN. Firma si stěžovala, že zakázka byla šitá na míru firmě, které ministerstvo nakonec aktualizaci zadalo. A to bez výběrového řízení. To vše ÚOHS ve svém verdiktu potvrdil a ostře zkritizoval. “Způsob, jakým zadavatel postupoval při zadávání šetřené veřejné zakázky, lze považovat za zcela flagrantní obcházení zákona, které dosahuje nejzávažnějšího stupně intenzity porušení zákona,” stojí v rozhodnutí, které má Neovlivní.cz k dispozici.
Kromě pokuty ovšem antimonopolní úřad také rozhodl, že nesmí probíhat plnění smlouvy, kterou ministerstvo s firmou Dezadata Group na aktualizaci NENu uzavřelo. A ministerstvo musí vypsat novou zakázku.
Toto rozhodnutí může mít pro ministerstvo dalekosáhlé důsledky, mnohem citelnější než samotná pokuta. V krajním případě totiž hrozí, že by ministerstvo muselo vracet až 700 dotačních milionů, které v NENu proinvestovalo. Taková situace by nastala v případě časových prodlev při přípravě nové zakázky. Právě tyto informace už podle zjištění Neovlivní.cz obdrželi premiérovi poradci, kteří mu chystají podklady pro páteční inventuru na resortu Karly Šlechtové.
“Premiér bude chtít slyšet, jak se paní ministryně s případem hodlá vypořádat. Je to o to vážnější, když ministerstvo pro místní rozvoj plní roli jakéhosi garanta zadávání veřejných zakázek a přitom se samo ocitne pod palbou kritiky, že neumí zakázky řešit,” uvedl důvěryhodný zdroj blízký úřadu vlády.
Ministerstvo pro místní rozvoj prozatím se samotným verdiktem antimonopolního úřadu ani s jeho detaily polemizovat nehodlá. “Ministerstvo obdrželo předmětné rozhodnutí ÚOHS dne 22. 11.2016. Na podání rozkladu je stanovena lhůta 15 dní. Po seznámení s celým textem ministerstvo zaujme konkrétní stanovisko,” odmítla prozatím jakýkoli komentář mluvčí resortu Veronika Vároši.
Již dříve ale Karla Šlechtová jakékoli pochybnosti při přípravě aplikace NEN striktně odmítla.
ÚOHS si ale dal s aktuálních verdiktem zjevně detailní práci. Rozhodnutí je popsané na 79 stránkách, vyplývá z něj, že si úřad přizval pro rozhodování i specializované znalce.
Závěry antimonopolního úřadu jsou pro ministerstvo zdrcující. Mimo jiné totiž potvrzují podezření, které redakce Neovlivní.cz zveřejnila už letos zjara: parametry zakázky resort ušil na míru firmě propojené s provozovatelem NENu, firmou Tesco SW.
“Úřad dospěl k závěru, že zadavatel nastavil zadávací podmínky takovým způsobem, že je byl schopen splnit pouze uchazeč, který byl určitým způsobem navázán na stávajícího provozovatele systému NEN,” stojí ve verdiktu.