© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Devět a půl tisíce mrtvých. Andrej Babiš se ale zříká odpovědnosti a boj s covidem přenechal úředníkům
Řídit stát jako firmu. Heslo, s nímž vstupoval Andrej Babiš do politiky, dostalo poslední týdny zcela nový rozměr. Vládní zasedání, na nichž má předseda vlády a jeho ministři vytyčit státní strategii v boji s nákazou, připomíná atmosférou spíš tržiště než firmu.
Andrej Babiš totiž podle zjištění Neovlivní.cz přestal fakticky boj s koronavirem řídit. Přesto, že počty mrtvých už přesáhly devět a půl tisíce, předseda vlády veškerou odpovědnost přehodil na tři muže: ministra zdravotnictví Jana Blatného, jeho náměstka Vladimíra Černého a šéfa zdravotních statistiků Ladislava Duška.
“Problém je, že ta zasedání vlády vlastně nikdo neřídí. Je to tam jak na trhu. Premiér vyvolává jednotlivé účastníky, otevře se téma, ale místo odpovědných ministrů se vyjadřuje on sám. Třeba k tomu, jak jednal s nějakými Francouzi. Otázku tak musíte položit třikrát a vůbec to neznamená, že se dočkáte odpovědi,” popsal průběh posledních zasedání jeden z jeho účastníků. “Na konci vlády tak vlastně nevíte, co se dohodlo a co bude platit,” dodal.
V praxi to podle svědků zažil například ministr kultury Lubomír Zaorálek, který se opakovaně dožadoval odpovědi, jak to bude s festivaly. A co má říkat médiím a organizátorům. Premiérova odpověď zněla: “Tak se s nikým nebavte.”
Premiérova zdánlivá zmatenost je přitom podle informací Neovlivní.cz ve skutečnosti pečlivě připravenou strategií. Jak už jsme popsali v listopadovém časopise, Andrej Babiš se po propuknutí druhé vlny vědomě stáhl do ústraní.
“Ta čísla nejsou samozřejmě nijak povzbudivá, ale je třeba říct, že hlavní slovo mají experti. Je to jejich zodpovědnost, premiér do toho nijak nezasahuje,” citovali jsme v časopise jednoho z premiérových spolupracovníků, který popsal novou taktiku.
A tu ostatně vehementně potvrzuje i sám premiér. “My na vládě návrhy ministra Blatného neměníme. On je velice striktní. S jeho předchůdci jsme při debatách na vládě trošku něco posouvali, ale on na svých návrzích trvá,” prohlásil Babiš pro iDnes.cz ze svého svěřenského fondu.
Na jednu stranu tak premiér od sebe odkopává nesmyslná rozhodnutí, jako třeba zákaz prodeje kávy v kelímku z minulého týdne, současně mu to ale dává možnost označit viníka, pokud se situace dramaticky zhorší. A na co se má Jan Blatný připravit, dal premiér najevo už o víkendu, kdy označil zákaz kávy v kelímku za “totální nesmysl.”
“To se nedá pochopit, byla to chyba,” řekl Babiš pro Českou televizi. “Já se za to omlouvám a budu trvat na tom, aby se to změnilo, protože není možné, aby si lidi nemohli brát kelímek s kávou.”
Zapomněl ovšem dodat, že toto rozhodnutí schválila vláda, které předsedal. A on osobně vládní usnesení číslo 1295 z 10. prosince podepsal.
Výše popsaná strategie je ovšem jen o tom, jak to celé bude vypadat navenek. Tedy, jak to tým Andreje Babiše mediálně zvládne.
Co přesně udělá jeho vláda pro občany země, taková strategie vytyčena dodnes nebyla. Chytrá karanténa nefunguje, hygiena pořád nestíhá, postižení podnikatelé dostali jen zlomek slibovaných bilionů a masivní kampaň na očkování vláda dodnes nespustila.
Místo toho kabinet počátkem prosince uvolnil z rozpočtové rezervy 60 milionů korun, aby mohl Karel Havlíček nachystat mediální kampaň, která má “obnovit důvěru lidí v ekonomiku”.
Premiérova strategie “neviditelnosti” má v době zhoršující se situace s nákazou jediný cíl. Vyvolat dojem: Nemám s tím nic společného.
Osobní odpovědnost za tisíce mrtvých ostatně Andrej Babiš nepřiznal ani v kruhu svých nejbližších spolupracovníků. “Nějaká sebereflexe proběhla. Ve smyslu, že to fakt není dobré,” říká člen Babišova týmu a dodává: “Tu kritiku vůči své osobně upřímně nechápe. Vnitřně je přesvědčený, že neudělal nic špatně. Nepřipouští osobní chybu.”
Zdroj náhledové foto: Facebook Andreje Babiše