Premiér dorazil na interpelace, grilování v Bruselu vzdal

Premiér Andrej Babiš dnes překvapivě dorazil na písemné interpelace do Sněmovny. Stalo se tak poprvé od loňského dubna, jak dokazují sněmovní stenoprotokoly. Svoji neúčast premiér opětovně obhajoval slovy, že ve Sněmovně se plácá. Krom toho ale v půli ledna skrečoval prestižní vystoupení na plénu evropského parlamentu. A to z obavy, že by se ocitl pod tlakem za střetu zájmů, kvůli němuž jej vyšetřuje Evropská komise.

Naposledy premiér Andrej Babiš odpovídal na písemné otázky poslanců loni v dubnu. Pak už se vždy omluvil s odkazem na pracovní důvody a zpravidla přišel až na ústní interpelace.

“Andrej Babiš posedmé v řadě nedorazil na projednání jemu adresovaných písemných interpelací ve sněmovně. Jinými slovy posedmé v řadě nepřišel do práce. Není politik, maká,” komentoval to naposledy pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík.

Dnes ale premiér dorazil a otázky zejména z řad poslanců za Piráty jej opět vytočily. Natolik, že veřejně řekl, proč do sněmovny nechodí.

“Skutečně nevím, o čem vlastně tady kolegové mluví. Chápu, že je to příležitost se tady zase zviditelňovat. Když se mě novináři ptají, proč sem nechodím, no právě proto. Pro toto plácání. Proto sem nechodím,” prohlásil premiér.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš na to jen opáčil: “Je to interpelace, která spočívá v tom, že spolu tyto věci diskutujeme. Takto neshazujte, pane premiére. Jsem rád, že jste přišel a že se o tom konečně můžeme bavit.”

Kam ovšem ministerský předseda nedorazil, bylo prestižní vystoupení na plénu Evropského parlamentu. Andrej Babiš mohl prezentovat představu České republiky o budoucnosti unie a zařadit se mezi řečníky jako je Angela Merkel, Emannuel Macron či premiéři Polska, Slovenska či Itálie.

Jenže kromě toho bylo pravděpodobné, že Andrej Babiš by na plénu musel čelit i otázkám ohledně svého střetu zájmů, kvůli němuž jej vyšetřuje Evropská komise.

A jak také Babiš přiznal v rozhovoru pro Radiožurnál, právě proto do Bruselu nejel. “Většina těch lidí tam dělá kampaň,”  citoval jej rozhlas.