© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Andrej Babiš se rozčílil, když dostal otázky na havárii na Bečvě a roli své chemičky DEZA v nejhorší ekologické katastrofě posledních let.
Premiér Andrej Babiš se rád nechává fotit jako milovník přírody, který vypouští sysly do děr či raky do vody. Když ale dostane otázky na největší ekologickou katastrofu posledních let a spojení s jeho chemičkou DEZA, rozpálí se do běla.
Předvedl to ve čtvrtek ve Sněmovně, kdy se jej na havárii na Bečvě ptal poslanec a uherskohradišťský starosta Stanislav Blaha.
Ten se dožadoval odpovědi především na otázku, proč vyšetřování katastrofy trvá už třiapadesát dní, když jindy bývá viník odhalen po pár dnech. A také se ptal, proč jeho ministr životního prostředí Richard Brabec obratem vyloučil coby možného pachatele premiérovu firmu DEZA.
“Na základě jakých důkazů došlo k vyloučení DEZA, není to poprvé, co do Bečvy vytekly kyanidy. Máte připravený plán s konkrétními kroky pro situaci, kdyby se podobné neštěstí stalo znovu?” otázal se premiéra.
A Andreje Babiše to rozzlobilo. Nejdřív začal mluvit o znalci, kvůli kterému se vyšetřování údajně zdržuje. Pak spustil svůj obvyklý proud slov. “Včera jste to slyšel nebo v úterý, že ten znalec má dokonce COVID. Tak nechápu, proč se mě na to ptáte, když je to jenom další z těch akcí prolhaných, vymyšlených, ukázat na Babiše a na Agrofert. Fakt je mi vás líto, protože si myslím, že už konečně změníte nějaký program, ale stále je stejný. Jenom lži a jenom Antibabiš,” reagoval premiér.
A na závěr poslanci doporučil: “Nechte si změřit IQ, protože ty vaše otázky jsou bez komentáře.”
Konkrétním odpovědím se tak premiér zcela vyhnul. Stejně jako ministr Brabec, když minulý týden čelil otázkám poslanců na výboru pro životní prostředí.
Premiérova firma DEZA striktně trvá na tom, že s ekologickou katastrofou nemá nic společného. Nové informace, které jsme zveřejnili v listopadovém časopise Neovlivní.cz, ale firmu coby možného viníka znovu vrátily do hry.
V příběhu přitom nejde jen o neschopnost policie a specializovaných úřadů vypátrat pachatele. Katastrofa na Bečvě odhalila, v jakém rozvalu jsou státní úřady.
Nikdo nikoho včas nevaroval, zodpovědné úřady nepředávaly informace a rybáři, kteří pomáhali katastrofu likvidovat bez potřebných ochranných pomůcek, nyní dokonce čelí zastrašování.
Zdroj náhledové foto: Miroslav Přikryl