Premiér na lyžích. Odmítá říct, jestli se otestoval

Premiér Andrej Babiš strávil dovolenou s rodinou ve francouzských Alpách v době, kdy už v dané oblasti byly potvrzené případy koronaviru. Odmítá přitom odpovědět na otázky, jestli se nechal po návratu testovat a jaká opatření podnikl, aby případně nikoho nenakazil. V boji s koronavirem  přitom coby premiér zvolil rétoriku, kdy napadá okolní státy, jak nákazu nezvládají. Občanům vyhrožuje milionovými pokutami a zavádí plošná opatření.

Otestoval jste se?

Zvažoval jste karanténu?

Dvě jednoduché otázky, na které premiér Andrej Babiš nechce odpovědět. Redakce Neovlivní.cz mu je zaslala už včera, odpovědi dosud nedorazily.

Premiér na ně odmítá odpovědět v době, kdy jeho vláda nejnověji požaduje od cestovních kanceláří údaje o lidech, kteří byli v evropském ohnisku koronavirové nákazy v Itálii a dalších rizikových zemích.

Andrej Babiš v Alpách. 8. února 2020 Zdroj: Twittter AB

Oficiální snímek restaurace Cap Horn v areálu Courchevel

Sám premiér přitom trávil dovolenou ve francouzských Alpách, v oblasti, která patří mezi nejvíce postižené.

Ke dni 9. 3. 2020 tu evidovali 182 potvrzených případů a tři mrtvé. (odkaz zde)

Podle fotografie, kterou premiér zveřejnil 8. února na svém twitteru, byl v té době na dovolené v oblasti Auvergne-rhône-alpes.

Ve stejný den, kdy postoval výše uvedenou fotku s pivem, francouzské úřady oznámily pět nových případů nákazy koronavirem z oblasti francouzských Alp. První oficiálně oznámený případ z Francie už je přitom z 24. ledna 2020.

Premiér ukončil dovolenou o víkendu 15.-16. února. Od té doby je v neustálém kontaktu s lidmi a veřejností.

Andrej Babiš letos v únoru ve Francii. Monika Babišová k fotce připsala Cap Horn Courchevel Zdroj: Blesk.cz/Instagram Moniky Babišové

Místo pobytu premiér nezveřejnil. Ze srovnání jeho snímku a fotografií francouzských Alp lze dohledat, že jde o areál Courchevel právě v oblasti Auvergne-Rhône-Alpes.

Na snímku z Babišova twitteru je za premiérem nezřetelně vidět nápis „Cap“ za hlavou a „Horn“ za lampou vpravo.  Cap Horn je v areálu Courchevel, viz lodní stožár. Odkazy na podobné snímky zde.

Ve stejné oblasti trávila premiérova rodina dovolenou už loni, jak prozradila jeho žena Monika na sociálních sítích (odkaz zde).

V únoru 2019 zveřejnila na Instagramu fotku s premiérem, k níž připsala, že se Andrej Babiš spálil v obličeji. “Je to tydýt, teď ho to bolí,” připsala tehdy v komentáři Monika Babišová.

I letos k jedné z fotek, které Babišová zveřejnila v průběhu února na svém uzamčeném instagramovém účtu a publikoval ji deník Blesk, připsala k jedné z fotek premiéra slova Cap Horn Courchevel.