Premiér opevňuje dozorčí radu ČEZ, míří do ní jeho poradce

Čtvrt roku před valnou hromadou státní společnosti ČEZ, kde se očekává další kolo bitvy o vliv v této energetické společnosti mezi premiérem Bohuslavem Sobotku a Andrejem Babišem, v tichosti rezignoval člen dozorčí rady Vladimír Vlk. Na jeho místo míří premiérův poradce Petr Polák, schválený by měl být už tento čtvrtek.

Vladimír Vlk, který byl v dozorčí radě za ministerstvo průmyslu a obchodu, oficiálně rezignoval ze zdravotních důvodů. Ze zjištění Neovlivní.cz ale vyplývá, že Vlk se v kontrolním orgánu ČEZ – viděno zájmy sociální demokracie, která řídí MPO – neosvědčil.

Nepatřil mezi lídry, nesršel aktivitou, komentují jeho působení v zákulisí. On sám rezignaci nijak nevysvětlil, telefon nezvedal a otázky zaslané přes sms zprávy ponechal bez odpovědi.

Vladimíra Vlka má podle informací Neovlivní.cz nahradit IT specialista Petr Polák, člověk blízký premiérovi Bohuslavu Sobotkovi a jeho příteli Radkovi Pokornému.

Poláka už loni schválil vládní nominační výbor, jeho jmenování tedy formálně nic nebrání. Definitivní slovo padne ve čtvrtek na dozorčí radě, na níž má být kooptován.

Petr Polák na dotaz Neovlivní.cz nepopřel, že má do dozorčí rady ČEZ namířeno. Jakoukoli reakci ale nyní označil za předčasnou. “Stanovisko k tomu dá ve čtvrtek dozorčí rada. A mé případné priority? To je zatím předčasné,” uvedl Polák.

Čtěte také:

Foto: Facebookové stránky D. Beneše
» Začal frontální útok na ČEZ? Babišovi pro něj chybí podpora
» Jurečka: O složitém manželství na vládě, suchu i ČEZ
» Uniklý mail: tak jedná Babiš o obsazení ČEZu

Dosazením Poláka posilí svůj vliv v ČEZ premiér Sobotka. A to před tím, než se odehraje další očekávané kolo bitvy o vliv ve státním energetickém gigantu. ČEZ se totiž dlouhodobě snaží ovládnout vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš, doposud ale nebyl úspěšný. Své úsilí zdůvodňuje nedůvěrou ve schopnosti současného vedení společnosti.

Za premiérovy lidi v dozorčí radě jsou doposud považováni její předseda Václav Pačes a právník Zdeněk Černý. Babiš se zase může opřít o svého tajemníka z ministerstva Jana Sixtu a Petra Blažka, který má na financích na starost státní firmy.

Součástí přetlačované o ČEZ přitom není jen samotný vliv na peněžní toky miliardové firmy. Vicepremiérovi a majiteli Agrofertu jde také o informace: nejen o současném dění, ale i o věcech z minulých let.

Členové dozorčí rady loni přiznali, že měli mimo jiné dohledávat věci spojené s pochybnostmi ohledně fungování bývalého šéfa ČEZ Martina Romana. Toho Andrej Babiš veřejně označoval za jednoho ze strůjců českého Palerma. Není přitom známo, jestli Babišovi lidé něco v ČEZ našli. Oni sami tvrdí, že nikoli, protože původní dozorčí rada zpřísnila pravidla pro poskytování informací členům kontrolního orgánu a fakticky jim tak ztížila přístup k rozhodujícím datům.

“Dostaneme se ke smlouvám, ale jakmile do něčeho zašťouráme, ČEZ přinese analýzy a posudky, které jeho postup obhájí. Nedostaneme se k souvislostem a ke zdrojovým detailním informacím. Řada pochyb trvá, ale na průkazné vady jsme zatím nenarazili,” stýskal si loni jeden z Babišových lidí v Mf Dnes, kterou vlastní také vicepremiér.

Lídr hnutí ANO – jehož resort má v ČEZ odpovědnost za výkon acionářských práv státu – ale bude muset vyřešit ještě jeden problém: a ten se jmenuje Lukáš Wagenknecht.

Svého někdejšího prvního náměstka vyslal do dozorčí rady v době, kdy se Wagenknecht těšil jeho přízni. Loni se však jejich cesty rozešly, Babiš náměstka bez bližšího vysvětlení odvolal a následně jej veřejně začal podezírat, že se mu Wagenknecht mstí.

Zda Wagenknecht v dozorčí radě vydrží, bude jasné rovněž po valné hromadě.