Premiér prohrává, zkusí opět lest: Upřímný projev

PR tým se snaží zachránit Andreje Babiše. Večer proto zopakuje scénář z kritického března, kdy se vládě kvůli jejím chybám poprvé vymykala situace z rukou. 

Tehdy premiérovi poradci napsali pro Babiše projev, kterým se nechali ukolébat nejen zklamaní lidé, ale dokonce i opozice a média. Předseda vlády nasadil 23. března dokonalou masku “obyčejného člověka”, což je vnitřní dar, který tým jeho nejbližších využívá vždy v klíčových okamžicích.

Jeho poradci mimo záznam přiznávají, že jde o klam, protože ve skutečnosti je Andrej Babiš zcela jiný člověk. A většinou se – i na veřejnosti – chová, jaký je doopravdy. 

“Andrej Babiš má na rozdíl od ostatních politiků jeden specifický dar. A to je schopnost přesvědčit lidi v hospodě 4. cenové skupiny, že ačkoliv má na sobě oblek za 100 tisíc, je z úplně jiné sociální vrstvy, tak je vlastně jedním z nich. Mluví k nim jejich jazykem a dá jim ten pocit, že jednak se o ně někdo zajímá a jednak je to stejný člověk jako my,” uvedla po osobní zkušenosti s Babišem šéfredaktorka Neovlivní.cz Sabina Slonková pro SeznamZprávy.


Andrej Babiš a senioři. Foto: FB AB

I když se zpravidla chová jako neřízená střela, v nejkritičtější chvíli premiér umí poslechnout své marketingové poradce a vystupovat v “hodné roli”. Prozatím vždy to na jeho voliče zafungovalo a 23. března to dokonce ošálilo i jeho kritiky. Andrej Babiš mluvil k národu klidně. Dokonce i uznal “nějaké ty chyby, co se staly”. A hlavně byl rozhodný: řešíme to!

Tak jako tentokrát, kdy dotlačil k rezignaci svého oblíbence Adama Vojtěcha (mimochodem již pátého ministra ANO, který nezvládl vládní angažmá). 

Nejlepší projev kariéry. A byl upřímný?

Po březnovém televizním projevu napsalo několik deníkových komentátorů, že to byl “nejlepší Babišův projev”. A veřejně ho za jeho “státnictví” pochválili i političtí představitelé, kteří mají v popisu práce vládu kritizovat – počínaje šéfkou TOP 09 Pekarovou a konče vlivným odborářem Středulou. Navzdory tomu, že již tehdy začínalo být zjevné, že vláda ANO a ČSSD koronavirovou krizi ve skutečnosti nezvládá a nedokáže obyvatelům pomoci.

Babiš se chvíli předtím dokonce musel stáhnout z veřejných vystoupení, protože na tiskových konferencích zkraje března vystupoval podrážděně a říkal lži. Státu zoufale chyběly i základní ochranné pomůcky. Dokonce i pro nejohroženější, tedy lékaře či klienty domovů důchodců. Lidé si museli sami šít roušky a vařit dezinfekce. Protože Babišovi ministři nedokázali přijít se smysluplnou strategií, uzavřela jeho vláda na čtvrt roku celou zemi.

Navzdory tehdy ještě velmi nízkým číslům nákazy nesměla fungovat velká část firem, ráno mohli do obchodů jen důchodci a lidé dokonce – v rozporu s Ústavou – dostali i zákaz vycestovat za hranice. Místo práce na praktických krocích a změnách, které by zemi připravily na další covidové vlny, se Babiš a jeho tým celou dobu soustředil jen na Public Relations. Jak ovlivňovat veřejné mínění tak, aby lidé věřili, že kabinet vedený ANO něco dělá.

Nejsou roušky? Vyrobíme celonárodní informační kampaň o “lidské solidaritě”, aby to obyvatelé vyřešili za vládu. Byli to totiž právě Babišovi poradci, kdo ho hned zkraje března upozornil, že je “potřeba se soustředit na roušky”. A do pár dnů se Českem rozlétla kampaň osobností Moje rouška chrání tebe… 

Roušky jako krizový bod, vyhodnotili PR poradci

“Řešilo se to jako vážný problém,” řekl zkraje března jeden ze spolupracovníků premiéra. “Jeho PR tým si vyhodnotil, že to je slabé místo: lidé panikaří, roušky nejsou a vláda je posílá do Číny. Proto se premiér nikde neprezentoval v souvislosti s tou pomocí, nechal to na Petříčkovi. Strategie je taková, že se bude tvářit, že s tím nemá nic společného. A naopak je ten, kdo se snaží problém s nedostatkem roušek vyřešit. Že je za něj zodpovědný, o tom se zkrátka pomlčí.”


Proč se nákaza vymkla v ČR z kontroly? A co udělala přes léto vlády, aby své občany ochránila? Čtěte v zářijovém časopise Neovlivní.cz. Předplácejte ZDE.

Poté, co Andrej Babiš dostal 23. března volný televizní prostor pro do detailu připravený projev, měla jeho vláda pro zbytek jara vyhráno. Jednou z velkých obětí, která se nechala dokonalým PR výrobkem napálit, se stala politická opozice. Všechna nestandardní jednání Poslanecké sněmovny se od té doby nesla “v konstruktivním duchu” a kabinet si v poklidu došel pro všechna hraniční nařízení, která si jeho úředníci vysnili. Například neústavní omezení nájmů pro soukromé majitele nemovitostí.  

PR strategie zafungovala, Babiš se dostal zpět do sedla. Dokonce začal tvrdit, že česká “strategie proti Covid-19 patří k nejlepším na světě”.  Vše vyvrcholilo schválením půlbilionového dluhu státního rozpočtu bez toho, aby Piráti, ODS či Starostové dostali od vlády alespoň hrubou strategii, co s touto astronomickou sumou Andrej Babiš ve skutečnosti udělá. Opozice tak pokorně nabídla ANO již druhou šanci.

Navzdory tomu, že minimálně od konce dubna denně přibývalo svědectví, že údajná vládní opatření a pomoc ve skutečnosti téměř nefungují. Lékaři nedostávali Babišem slíbené mimořádné odměny. Balíčky ekonomické pomoci středním a malým firmám se nerozjely, nebo byly téměř nedosažitelné.

A zatímco živnostníci bojovali o přežití, ministryně financí Alena Schillerová si odskočila ze svého bytu v Pařížské a nechala se s čerstvým účesem vyfotit před blízkým kadeřnictvím. Lidé v té době přitom do salónů nesměli.

Důvěra ve schopnosti premiéra prvně klesá

Na konci prázdnin sám premiér přiznal, že ze slibovaného bilionu zatím do byznysu jeho vláda poslala 181 miliard. Když zase vláda spustila program program slevových voucherů, jen pár hodin poté je většina lázní je přestala přijímat. Lázeňské domy a cestovní kanceláře vinily ministerstvo pro místní rozvoj, že spustilo program, aniž by byl připravený.

Teď na podzim se opakuje stejný scénář jako zkraje března. Již od konce června začal vývoj oficiálních státních dat varovat, že se do Česka koronavirus vrací. Během celého léta nabírala epidemie na síle, nicméně Babiš a tým jeho expertů tato fakta dlouhé měsíce popíral a bagatelizoval. Vláda ANO a ČSSD mohla celé léto připravovat zemi na nebezpečí, které na podzim přijde. Ani tuto – v pořadí již třetí – šanci, jak napravit chyby a pustit se skutečně do práce, však nevyužila. 

Ukázalo se, že jeho tým zcela podcenil kapacitu nemocnic před příchodem podzimní vlny, stejně jako neřešil nedostatek zdravotnického personálu a zaměstnanců hygienické služby. Nákaza se tak v září naprosto vymkla vládě z kontroly. Popsali jsme ZDE.  

Televize nyní dají zakladateli Agrofertu a hnutí ANO necenzurovaný prostor znovu v nejsledovanější hodině, v úvodu hlavního vysílacího času ve 20:00. Tentokrát ovšem navíc 14 dní před volbami. V okamžiku, kdy v neděli agentura Kantar v ČT uvedla, že důvěra Babišova ANO k srpnu propadla o 4,5 procentního bodu. 

Tak málo oblíbená premiérova strana podle Kantaru nebyla od loňských masových pouličních protestů 17. listopadu, nebo v říjnu 2018, kdy Sabina Slonková s Jiřím Kubíkem v zahraničí vypátrali a vyzpovídali Babišova syna. 

Zdroj náhledové foto: Facebook Andreje Babiše

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email

Štítky: , ,