Nic nehrozí, tvrdil premiér lidem. Sám si koupil tisíc respirátorů

Zatímco Andrej Babiš si obstaral špičkové respirátory od českého výrobce, jeho vláda Čechům nařídila čínské pomůcky, které jsou často nekvalitní

Ty tři výroky premiéra jsou z přelomu srpna a září. Premiér v nich opakovaně vyzývá veřejnost, že vláda má situaci s koronavirem pod kontrolou a není důvod k žádné panice.

“Naše média od rána straší a někteří lidé jsou vystrašení…Ale nemůžeme si dovolit zničit celý společenský a kulturní život a sportovní život,” řekl 22. srpna v projevu na Pražském hradě.


Lidé připisují k 25 tisícům křížů na Staroměstském náměstí jména svých blízkých, které ztratili. Foto: Veronika Matějková/Shutterstock

To samé zopakoval o tři neděle později na setkání se starosty: “Chtěl bych poprosit všechny, abychom se už konečně přestali strašit.”

9. září pak v televizi CNN Prima News řekl: “Není třeba dělat paniku, i když chápu, že ten nárůst je senzace, není žádný důvod k panice. “

Babiš tak obhajoval své rozhodnutí, kterým osobně zvrátil názor expertů na zpřísnění opatření kvůli rostoucí nákaze v zemi. A přispěl tak k masivní podzimní vlně.

Ve stejné době, kdy navenek uklidňoval lidi a peskoval média, přitom sám pro sebe nakoupil ty nejkvalitnější respirátory na trhu. A hned 1200 kusů.

Vyplynulo to z rozhovoru portálu SeznamZprávy s Tomášem Dudákem, ředitelem společnosti Spur, která Babišovi nanorespirátory FFP2 dodala. Dudák popsal, že premiérovi prezentoval ochranné pomůcky zlínské firmy během léta na setkání organizované vicepremiérem Karlem Havlíčkem.

“Hned potom nás kontaktoval Úřad vlády, že by chtěli naše výrobky nakoupit, jelikož náš respirátor panu premiérovi vyhovuje,” řekl SeznamZprávám ředitel Dudák.

Premiér si prostřednictvím svých sekretářek objednal 1200 kusů, za které zaplatil 43 tisíc. Podle úřadu vlády platil ze svého. A první dodávka dorazila už na začátku září, druhou objednávku firma Spur vyřizovala v listopadu.

Zmiňované respirátory patří mezi nejkvalitnější na trhu. Lidem ale vláda, kterou Andrej Babiš řídí, letos nařídila nosit i respirátory z Číny, o jejichž účinnosti v boji s koronavirem panují silné pochybnosti.

Vláda o tom rozhodla ve svém usnesení z 28. ledna, kdy na seznam nařízených respirátorů zařadila i výrobky z Číny s označením KN95. Tedy ty, které se dostávají na český trh a prodávají se za výhodné ceny v supermarketech, ale často nejsou testované podle evropských norem.

Zdroj náhledové foto: Veronika Matějková/Shutterstock

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email