Premiér tvrdil, že poslal peníze lékařům. Ti je doteď nedostali

Šéfka zdravotnických odborů Žitníková potvrdila, že je stát uvolnil teprve toto úterý. “Bohužel,” uvedla.

Premiér Andrej Babiš ve včerejší superdebatě v České televizi znovu zopakoval, že jeho vláda finančně odměnila zdravotníky za jarní vlnu covid-19. Jenže ve skutečnosti lékařům, sestrám a dalším zdravotníkům nepřišlo nic, jak zjistila redakce Neovlivní.cz.

“Do dnešního dne jsem nedostal ze slibovaných odměn ani korunu,” uvedl jeden z lékařů pražské specializované kliniky. Stejné svědectví poskytli i další zaměstnanci několika nemocnic.

A oficiálně pak třeba Nemocnice Na Homolce. “Na peníze na odměny za první vlnu COVID zatím čekáme,” řekla mluvčí nemocnice Martina Dostálová.

Jejich slova následně potvrdila i předsedkyně zdravotnických odborů Dagmar Žitníková. Podle ní zdravotníci uvidí peníze nejdřív v listopadu. Na vině jsou průtahy ze strany státu.

“Teprve v úterý byly peníze formálně uvolněné z ministerstva financí. Do jednotlivých zdravotnických zařízení se pak začnou vyplácet až příští týden, ” uvedla pro Neovlivní.cz Žitníková.

Jenže ani to ještě neznamená, že peníze uvidí lékaři obratem. Počítat můžou nejdřív s listopadem.

“Na ministerstvu zdravotnictví nám bylo sděleno, že chtějí, aby odměny nemocnice vyplatily ve výplatě za říjen, to znamená v listopadu. Jde totiž ještě o to, že částky na odměny musí v případě krajských nemocnic schválit rady krajů. Bohužel pravidla jsou takto nastavená, stejně se postupovalo u sociálních služeb a záchranek,” dodala Žitníková.

Jak upozornila šéfka zdravotnických odborů, jde přitom jen o odměny, která má dostat každý zdravotník a zaměstnanec.

“Pak jsou speciální odměny, které měli dostat jen zdravotníci, kteří pečovali o pacienty s covid-19. Ty mají nemocnice dostat ze zdravotních pojišťoven. Tady se údajně bohužel neděje nic. V pondělí máme jednání s ministrem, budu to řešit,” dodala Žitníková.

Měsíčník Sabiny Slonkové
“Nesplněné odměny jsou jen jednou z věcí, s níž se nyní lékaři potýkají. V nemocnicích chybí personál, lůžka pro covid pacienty se rychle plní. Jak se v takové situaci lékařům a sestrám pracuje? Čeho se bojí? Sondu do duše lékaře v éře covid najdete v říjnovém časopise.”
Předplatné časopisu Neovlivní

Zdroj náhledové foto: vlada.cz

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email