Premiér vyzval Mládka k rezignaci, ten to odmítl

Premiér Bohuslav Sobotka předminulý pátek tlačil při schůzce s Janem Mládkem na to, aby ministr průmyslu a obchodu podal rezignaci. Mládek to ovšem odmítl a předsedu vlády vyzval, aby jej tedy odvolal, když ho ve vládě nechce.

Vyplývá to z informací, které deník Neovlivní.cz nashromáždil od několika členů vedení sociální demokracie.

Sobotka ani Mládek zprávy nekomentovali. Ministr Mládek, který politiku přirovnává k jízdě na tygrovi, o obsahu schůzky s premiérem pouze lakonicky sdělil: “Na tygru stále jedu.”

“Sociálnědemokratický tým ve vládě musí zařadit vyšší rychlost, mezi ministry potřebujeme dravé štiky, ne nějaké líné spokojené kapry.”

premiér Bohuslav Sobotka


Ministerský předseda po Mládkově odporu dal ministrovi nakonec ještě šanci a do přímého střetu nešel.

“Špatně by se mu to zdůvodňovalo. To, že Mládek není mediální hvězda, na odvolání nestačí. Navíc se ví, že po Mládkovi jde Andrej Babiš a uvnitř strany by to bylo neobhajitelné,” uvedl jeden z členů vedení ČSSD.

Bohuslav Sobotka není spokojený s tím, že Mládek málo prodává své výkony na jednom z významných vládních resortů a dostatečně razantně nevystupuje proti politickém konkurenci v podobě Andreje Babiše. Důležité je ale podle zákulisních informací i to, že ministr není dobře zapsaný u některých z neformálních rádců ministerského předsedy, kteří s ním řeší personální politiku.

Premiéra a ministra každopádně čeká za pár týdnů další schůzka, po níž bude jasněji, zda a jak dlouho Jan Mládek ve vládě vydrží.