Premiérova firma souhlasí s vrácením dotace za Čapí hnízdo

Společnost Imoba ze svěřenského fondu premiéra Andreje Babiše souhlasí s požadavkem Evropské unie a středočeského dotačního úřadu a vrátí padesátimilionovou dotaci za Čapí hnízdo. Imoba ale nechala do dokumentů vložit větu, podle níž vrácení rozhodně neznamená přiznání viny. Kdyby dotaci firma nevrátila, firmě hrozilo, že bude muset zaplatit ještě padesátimilionové penále.

Padesát milionů je pořád míň než sto. Prostá matematika nakonec zvítězila a Imoba ze svěřenského fondu Andreje Babiše se rozhodla vrátit padesátimilionovou dotaci, která byla z veřejných peněz poskytnuta na výstavbu premiérova luxusního centra Čapí hnízdo.

O Čapím hnízdě
 » Žalobce zrušil obvinění Faltýnka, Babišovo stíhání trvá
 » Komise neproplatí analýzu k vymáhání dotace na Čapí hnízdo
 » Blíží se první promlčení Čapího hnízda
 » Murínem to nekončí. Odchod řeší i policisté z kauzy Čapí hnízdo
 » Otálení úřadů: Nedovolená podpora v kauze Čapí hnízdo

Jak už jsme psali v květnu, kdyby Imoba po výzvě úředníků peníze nevrátila na účet dotačního úřadu, úředníci by museli zahájit daňové řízení a současně by požadovali související penále ve výši dalších padesáti milionů korun. Celková částka by se tak vyšplhala na sto milionů.

O rozhodnutí firmy z premiérova svěřenského fondu dnes informovala Mf Dnes, list, který rovněž koupil Andrej Babiš. “Je to dohoda o dobrovolném vrácení dotace. O materiálu se bude příští týden hlasovat,” citovaly noviny ředitele Úřadu Regionální rady regionu soudržnosti Střední Čechy Kamila Muniu.

Premiér Andrej Babiš ale odmítá přiznat, že by v případě dotace pochybil. Imoba proto nechala do dohody včlenit větu, podle níž vrácení peněz neznamená přiznání viny.

“Příjemce trvá na tom, že firma Čapí hnízdo i příjemce řádně splnili všechny své smluvní závazky vyplývající ze smlouvy, že neporušili žádné podmínky, které byly součástí dotačních pravidel závazných pro účastníky smlouvy ke dni jejího uzavření, a že firma Čapí hnízdo dle těchto podmínek naplňovala znaky malého podniku,” odkazuje MfD na text dohody.

O tom, že v případě dotace pro Čapí hnízdo byla porušena pravidla a zákon, je přesvědčeno hned několik úřadů. Nejprve to byla česká policie, která proto premiéra stíhá kvůli podezření z dotačního podvodu. Následně stejné stanovisko zaujal evropský úřad pro boj s podvody OLAF a nakonec právě středočeský dotační úřad.

Všechny tyto instituce dospěly k závěru, že Čapí hnízdo nemělo nárok na to, aby byla výstavba politikova víkendového sídla spolufinancována z veřejných peněz.