© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Andrej Babiš si nechává tisknout pracovní maily ve společnosti Imoba, která spadá do jeho svěřenských fondů. Důkaz poskytl sám premiér, když nechtěně četl své pravidelné hlášení Čau lidi z dokumentu, na jehož druhé stránce byl právě inkriminovaný mail. IT experti obratem podrobili emailovou adresu ab@e-babis.cz zkoumání. Jeden z IT analytiků Ondřej Šrámek mimo jiné přišel na to, že mail je spojen s holdingem už od roku 2018, kdy začalo platit unijní nařízení o střetu zájmů. A kdy už byl Babiš premiér.
Využívání soukromé emailové adresy ke služebním účelům přispělo před lety k porážce Hillary Clinton v prezidentských volbách. Premiér Andrej Babiš si zase nechává vládní dokumenty tisknout ve své průhonické restauraci Sokolovna. A navíc na již použité papíry s elektronickou poštou, která dokazuje jeho napojení na holdingové firmy. Popsali jsme zde.
Ondřej Šrámek je IT analytik. Co přesně o premiérových emailech zjistil? “Že e-mailová adresa ab@e-babis.cz je obsluhována na serveru, jehož konektivnitu spravuje Agrofert. To, jestli jim patří i ten server, kam ta zpráva doputuje, se z dostupných informací nedá ověřit, nicméně je to velmi pravděpodobné,” říká Šrámek v rozhovoru pro Neovlivní.cz.
Neo: Jak jste na to přišel?
Je možné to vypátrat následovně: Doména e-babis.cz potřebuje servery, které budou spravovat poštu. Pro tuto doménu se jedná o následující záznamy – slunce10.e-babis.cz a slunce20.e-babis.cz.
Tyto záznamy pak odkazují na mail servery společnosti Agrofert (jsou to jiné dvojice než společnost používá, viz. níže).
slunce10.e-babis.cz > 194.228.62.34 > mail30.agrofert.cz
slunce20.e-babis.cz > 194.228.62.35 > mail40.agrofert.cz
Neo: Kde jste tato data našel?
Našel jsem to v DNS záznamech (jmenná služba, která se stará o překlad IP adresa > doména a naopak). Pokud chcete navštívit seznam.cz, tak to napíšete do prohlížeče, ale počítač to musí přeložit (pomocí DNS) na IP adresu.) příslušných domén.
A také jsem použil nástroj na zjištění informací o IP adrese – do jakého patří bloku, kdo je vlastník, jaké DNS záznamy jsou k ní asociovány.
Neo: Co přesně z vašich nasbíraných dat vyplývá?
Plyne z toho to, že pošta, která přichází na adresu ab@e-babis.cz, je spravována na serveru, jehož konektivitu spravuje koncern Agrofert. Velmi pravděpodobně jim i ten server patří, ale to se z dostupných informací nedá zjistit.
Mimo jiné bych odkázal ještě na jeden příspěvek a to tento:
https://twitter.com/tomashala/status/1247199299651461122
Dočtete se tam, že vládní pošta létá po síti přístupná komukoliv po cestě. Určitě se zeptáte, proč je přístupná? Když koukáte na e-mail, tak se koukněte do řádku, máte tam zámeček… spojení je šifrováno. To samé by mělo platit pro poštu, když putuje Internetem. Jak ale upozorňuje Tomáš Hála, mailservery nepodporují ani elementární šifrování přenosu (natož nějaké modernější protokoly).
Což lidskou řečí znamená, že cokoli v nich je, si může kdokoli po cestě – zachytí-li takový e-mail přečíst!
Neo: Jak rozumět dalším okolním adresám? Tedy seznam adres, který začíná Agrofertem a končí Mafrou?
Znamená to, že ve chvíli, kdy Agrofert potřeboval veřejnou IP adresu v datovém centru, tak dostal ty, které jsou vidět na obrázku. To, že jsou vzestupně by mohlo naznačovat, že byly přiděleny v jeden čas. Nicméně tohle záleží na konkrétním správci, v tomto případě O2. Tam by vám to určitě potvrdili nebo vyvrátili.
Neo: Jak rozumět tomu, že ty domény byly registrované před rokem?
Zajímalo mě, jak dlouho trvá tento stav, tj. poštu pro e-babis.cz spravuje mailservery Agrofertu. Proto jsem se podíval do historie DNS záznamů.
Tam jsem zjistil, že první zmínka se pro jeden z nich (slunce10.e-babis.cz) objevuje 27.10.2018 (Tři měsíce poté, co vstoupilo v platnost unijní nařízení o střetu zájmů pozn. Neo). To znamená, že od té doby prokazatelně pošta končila na serveru, jehož konektivitu spravoval Agrofert.
Aktualizováno: Problém si musí vyřešit Úřad vlády, zjišťujeme, jestli existuje nařízení, že členové vlády nesmí pro služební maily používat soukromou poštu. “Do naší kompetence to nespadá,” uvedl pro Neovlivni.cz mluvčí specializovaného Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost Radek Holý.