Premiérův další problém z auditu: Úvěry v bankách

Podle senátora Wagenknechta by banky měly okamžitě požadovat od Agrofertu splacení úvěrů.

Definitivní tečka za auditem o střetu zájmů českého premiéra má ještě jeden dosud opomíjený rozměr. A tím jsou miliardové úvěry, které si Babišův holding Agrofert nabral v bankách.

Závěr auditu Evropské komise totiž podle senátora a auditora Lukáše Wagenknechta v praxi znamená, že úvěrující banky by měly po Agrofertu okamžitě požadovat splacení peněz. Jinak porušují mezinárodní směrnici o praní špinavých peněz. Úvěry jsou spolu s dotacemi pro premiérovu firmu životně důležité.

Foto: Shutterstock

“Nyní díky auditu definitivně víme, že pan premiér dále ovládá své společnosti, které čerpaly protiprávně dotace. Spolufinancování, které holdingu pana premiéra poskytovaly banky, je tedy v rozporu s Evropskou směrnicí proti praní špinavých peněz. Tyto úvěry by banky měly bezodkladně zesplatnit a požadovat od společností pana premiéra navrátit zpět,” říká Wagenknecht v rozhovoru pro Neovlivní.cz.

Neo: Co dalšího tato směrnice s ohledem na financování chodu Agrofertu znamená?

Stejně tak by banky neměly vést účty společnostem, které zakrývají skutečného majitele. Jinými slovy, musí obratem vyhodnotit, jestli holding a pan premiér účelově nezakrývají skutečného majitele. Pokud tomu tak je, což víme ze závěru auditu, takové účty by banky měly zrušit, aby naplnily požadavky zmíněné směrnice proti praní špinavých peněz. 


ČTĚTE TAKÉ: Analýza Sabiny Slonkové: Audit může být smrtící pro Babišův byznys


Neo: Premiér závěry auditu dál odmítá. Může jej ještě jakkoli zvrátit? Například soudní cestou?

Závěry komise nemají odkladný účinek. Audit je ukončen a schválen. Vzhledem k tomu, že Česko vyjmulo platby za dotace holdingu z financování a ani nežádalo unii o jejich proplacení, není co napadat u Evropského soudu. Takže v tuto chvíli komentáře pana premiéra, že se bude Česko soudit jsou nepravdivé. Jednoduše není se o co soudit s Evropou, protože dotace zaplatil český daňový poplatník z českého rozpočtu.

Neo: Co se stane, když Česká republika nebude závěry auditu respektovat?

Česko už závěry respektovalo tím, že vyjmulo financování dotací pro společnosti pana premiera z evropského financování, jak teprve nyní vyšlo najevo. Do budoucna už takové dotace nebude EK proplácet. Pokud budou i nadále české úřady platit Babišovi dotace, bude to z národního rozpočtu. Jednoduše tedy zaplatí český daňový poplatník miliardy na protiprávní dotace panu premiérovi.

Neo: Mohou nyní české úřady vyplácet Agrofertu nějaké dotace?

Podle mého názoru by úřady žádné dotace vyplácet neměly. Pokud by to tak bylo, šlo by podle mě o trestný čin úředníků, kteří za dotace odpovídají. Nyní již vědí, že je pan premiér a jeho holding ve střetu zájmů, nemohou tedy nijak obhájit, že tuto skutečnost nevěděli. Mimo to je v tuto chvíli poskytování protiprávních dotací ve střetu zájmů z národního rozpočtu nedovolenou veřejnou podporou. Právě proto by úředníci měli dobře vědět, že je proplácet nesmí. Jde o to, že schválená EU dotace má výjimku z veřejné podpory (tzv. blokovou výjimku). V případě, že jí Evropská komise neproplatí, protože je protiprávní, tak o tuto výjimku přichází. A proto jí nelze proplatit z národního rozpočtu bez předchozího schválení výjimky z veřejné podpory ze strany EK. Je zřejmé, že žádnou výjimku na proplácení protiprávních dotací z národního rozpočtu česká strana nemůže dostat.

Neo: Čemu se vystavují ti, co dotace holdingu dál přidělují?

Z hlavy nevím, jaká je trestní sazba, ale vystavují se podle mě možnému trestnímu stíhání za zneužití pravomoci úřední osoby a další trestné činy. Nyní zjevně ví, že dotace pro holding z evropských fondů jsou protiprávní a jejich proplacením by způsobili národnímu rozpočtu významnou škodu. Za prvé je dotace ve střetu zájmu protiprávní. A také proto, že taková dotace nemá výjimku z veřejné podpory.

Neo: Mají české úřady nějakou povinnost požadovat neoprávněně vyplacené dotace po premiérovi zpět?

Je to běžný postup, není žádný důvod, aby se dotace nevymáhaly, a to včetně souvisejícího penále. Překvapuje mě, jak se pan premiér dál veřejně vyjadřuje k dotacím pro holding, u kterého tvrdí, že mu nepatří a že ho neovládá. Je to zjevné potvrzení, že ve střetu zájmu je, když za miliardy do holdingu, který mu podle jeho slov nepatří, tak bojuje.

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email