© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Jaroslav Šaroch aspiroval na neoficiální titul prvního státního zástupce, který poslal před soud českého premiéra ještě ve funkci. On sám ale v pátek dospěl po čtyřech letech k překvapivému závěru, že kriminální případ Andreje Babiše soud vůbec nemá řešit a stíhání má být zastaveno. Ukazuje se, že ti, co Šarocha skutečně znají, zas tak překvapeni nebyli. Proč?
Přeopatrný. Nestabilní. Váhavý střelec, který krajně nerad nese odpovědnost.
Charakteristiky, na kterých se v rozhovorech s Neovlivní.cz při hodnocení osobnosti Jaroslava Šarocha nezávisle na sobě shodli ti, co s Jaroslavem Šarochem pracovně přišli do styku.
A odpovídají jim do značné míry i jeho vlastní slova ohledně kauzy Čapí hnízdo z loňského května, která zněla: “Závěr policie o tom, že skutek, pro který je trestní stíhání zahajováno, byl spáchán obviněným, není konečný a nemusí být ani v plné míře hodnověrný…Nelze vyloučit, že později bude odůvodněno zastavení trestního stíhání všech jmenovaných obviněných, neopatří-li policejní orgán důkazy, kterými by svá tvrzení dostatečně podpořil.”
Šaroch práv těmito větami zdůvodňoval, proč loni odmítl vyhovět Babišovi a jeho rodině a na základě jejich stížnosti nezastavil jejich trestní stíhání. Tehdy zastavil jen stíhání Jaroslava Faltýnka a dalších manažerů holdingu.
V překladu Šarochovy výše citované věty znamenaly, že sice nechal případ dál běžet, ale současně si nechal otevřená vrátka pro opačné rozhodnutí. A právě k němu nakonec dospěl, když minulý pátek sepsal dokument, v němž stíhání premiéra, jeho manželky Moniky, jeho dcery z prvního manželství, švagra a někdejší holdingové expertky na dotace zastavil.
“Pro ty, co ho znají, to zase takové překvapení není. On vlastně celou dobu vystupoval v pozici neříkám tak, ani tak. I pro jeho nadřízené bylo do značné míry nečitelné, jak vlastně celou kauzu vnímá. Je zkrátka takový nestabilní, je docela dobře možné, že za měsíc by rozhodl obráceně,” popsal jeden z jeho kolegů ze státního zastupitelství.
A podobně se vyjadřují i zdroje z policie. “Po celou dobu případu to z jeho strany bylo padesát na padesát. Jakoby na věc neměl vlastní názor,” uvedl jeden ze zdrojů z bezpečnostní komunity, který je se Šarochovým postojem obeznámen.
Šaroch sice kryl vyšetřovateli případu Pavlu Nevtípilovi záda, například s ním šel do Sněmovny zdůvodňovat policejní žádost o premiérovo vydání. A také v prvním kole posvětil premiérovo obvinění a zamítl stížnost Babišových advokátů. V praxi ale Nevtípilovi nic nedaroval, požadoval věci na poslední chvíli, neustále rozšiřoval seznam svých požadavků.
Psali jsme například o tom, že až na sklonku vyšetřování chtěl do spisu doplnit výpovědi svědků, které si mohl vyžádat už dávno. Šlo o zaměstnance britské banky HSBC, která stavbu areálu Čapí hnízdo na žádost Andreje Babiše úvěrovala.
Jaroslav Šaroch, který mediálně prakticky nevystupuje, přišel na státní zastupitelství z advokacie. Případ Čapí hnízdo mu svěřila ještě předchozí šéfka pražských žalobců Jana Hercegová, a to těsně před svou rezignací v lednu 2016. Poslední roky byly jeho specializací kauzy podvodů a ekonomických deliktů.
Už v prvních měsících bylo podle insiderů z justice jasné, že Jaroslav Šaroch není žádný “tryskáč” a vyšetřování nepoběží jako na drátkách. V porovnání s jinými žalobci totiž Šaroch pracuje v poněkud volnějším tempu. Nikoli proto, že by se flákal. Jaroslav Šaroch má zkrátka pověst hnidopicha. To, s čím se jeho kolegové vypořádají ve dvou odstavcích, Šaroch pořeší na dvou stránkách. Je zkrátka extrémně pečlivý a důkladný, neponechává nic náhodě.
I kvůli svému pracovnímu tempu se loni dostal do křížku s vrchním státním zastupitelstvím a jeho šéfkou Lenkou Bradáčovou, která mu vyčítala, že při dozoru na Nevtípilovu práci nebyl dostatečně důrazný a efektivní. Stejný názor měli i Šarochovi nadřízení na městském státním zastupitelství. Stanovisko Bradáčové najdete zde.
S ohledem na detailní informovanost o případu je dlouhá i doba, která uplynula od návrhu policie na obžalobu k Šarochově verdiktu. Státnímu zástupci trvalo pět měsíců, než rozhodl. Už zjara jsme přitom psali, že není vůbec jisté, že žalobce případ předá soudu. Ze zákulisních informací ale současně vyplývá, že od loňského podzimu se Šaroch cítil být pod značným tlakem.
A je třeba zmínit ještě jednu překvapivou věc: obhájci premiéra loni na Šarocha podali stížnost pro údajnou podjatost. Než ji stačili jeho nadřízení projednat, obhájci ji stáhli a vzali zpět. V trestní praxi zcela výjimečná záležitost. A proč si Babišovi advokáti přestali myslet, že je Šaroch podjatý? “Vyhodnotili jsme to tak,” svěřil se iDnesu obhájce Josef Bartončík.
Rozhodnutí Šarocha v kauze Čapí hnízdo nyní mohou zvrátit jeho nadřízení, kteří mu mohou uložit, aby případ zažaloval a poslal před soud. “A je docela dobře možné, že to je přesně to, co si Šaroch přeje. Když by to v takovém případě pak u soudu skončilo zproštěním, může alibisticky říkat: já nic, to moji nadřízení chtěli, abych to obžaloval,” dodal již citovaný zdroj z justice.