Patří to přímo panu Babišovi. Dokumenty, které potápí miliardáře

Svědectví, která zaznívají u soudu proti bývalému premiérovi, nejsou osamocena. Korespondují s nimi dokumenty, které předkládáme na Neovlivní.cz.

Je zmatený, nemá mě ráda, svědectví je nevěrohodné, je nemocný. Zhruba tak Andrej Babiš a jeho obhájci reagují na svědky, kteří u soudu vyvracejí jeho verzi, že s Čapím hnízdem neměl nic společného.


Odpustkem se chtěl vykoupit i Andrej Babiš v kauze Čapí hnízdo. Na snímku z roku 2016, kdy jej do areálu přijel podpořit prezident Miloš Zeman. Zdroj: Hnutí ANO

Tvrzení těchto svědků ovšem podepírají písemné dokumenty. První část jsme popsali ZDE a týkala se dokumentů z banky HSBC, která výstavbu Babišova víkendového sídla u Olbramovic financovala. Bankéř Filip Koutný u soudu minulý týden potvrdil, že od manažerů Agrofertu banka věděla, že za Čapím hnízdem stojí právě obžalovaný miliardář.

Podobně následně vypověděl i Jakub Antoš, kterého si Babiš najal, aby pro farmu připravil reklamní kampaň. “První mail přišel od pana Babiše z mailové adresy Agrofertu,” uvedl například.

Jeho slova pak dokládá právě emailová korespondence, kterou má redakce Neovlivní.cz k dispozici. Andrej Babiš na nich skutečně s odborníky na reklamu komunikoval z firemní adresy. Navíc je z mailů zřejmé, že rozhodoval o detailních věcech farmy i v době, kdy s ní papírově neměl nic společného, aby firma mohla čerpat veřejné peníze.

5. února 2013 Andrej Babiš odpovídá na mail Terezy Svěrákové, kolegyně svědka Antoše. “Dobrý den, můžeme uvažovat o všem, i o vypuštění jména Farma a změně loga. S pozdravem Andrej Babiš,” stojí v mailu.

Tereza Svěráková korespondenci následně přeposílá kolegům a výslovně je upozorňuje, že miliardář je do projektu skutečně “hluboce zapojený”.

Mail zde:

Tato korespondence je důkazem, že experti na reklamu a PR s politikem projekt Čapího hnízda konzultovali o tři čtvrtě roku dříve, než farmu Čapí hnízdo oficiálně převzal jeho holding Agrofert. V té době s projektem neměl mít nic společného.

“Pan Babiš mluvil o svém podnikání, jakým projektům se věnuje a o tom, že si umí představit vzájemnou spolupráci. A konkrétním projektem, kde by rád spolupráci zahájil, je jeho projekt Čapí hnízdo, o kterém mluvil jako o své srdeční záležitosti a o tom nejlepším, co kdy vybudoval,” uvedla Tereza Svěráková na výslechu na policii o své schůzce s Andrejem Babišem, která se odehrála už v únoru 2013.


ČTĚTE TAKÉ: Nové důkazy v kauze Čapí hnízdo. Mohly Babiše zachránit


Mimochodem: Svěráková použila termín Babišova srdeční záležitost. Stejná slova podle bankéře Koutného používala i Babišova spolupracovnice Petra Procházková, když v HSBC dojednávala úvěr pro Čapí hnízdo.

Svěráková šla na policii ještě dál a na výslechu 20. září 2018 řekla: “Celým areálem mě po obědě důkladně provedl a zdůrazňoval, že projekt Čapí hnízdo je jeho dítě a projekt, ke kterému má největší vztah. Byla jsem překvapená, jak zná farmu do detailů.”

Tereza Svěráková, kterou podle její výpovědi na policii oslovil sám Babiš skrze sms zprávu, u soudu teprve bude svědčit. Stejně jako Petra Procházková.

Jako další podpůrný mail lze použít ten od bývalého šéfa Farmy Čapí hnízdo Františka Šlingra. Ačkoli zaměstnanec holdingu u soudu trval na verzi, že Babiš neměl s farmou nic společného, jeho vlastní mail mluví o opaku.

Mail zde:

Jde o elektronickou zprávu z března 2013, kdy komunikoval právě se svědky z reklamy Antošem a Svěrákovou. Na jejich dotazy reaguje slovy: “Vše jsem odeslal panu Babiši – pokud by byla nějaká reakce z jeho strany dám Vám samozřejmě vědět.” (Mail zveřejňujeme v autentické podobě, bez jazykových úprav)

A pro úplnost ještě dva klíčové dokumenty z interní komunikace banky HSBC z doby, kdy bankéři posuzovali žádost Farmy Čapí hnízdo o úvěr. Přípisy, které plně korespondují s výpovědí výše zmiňovaného svědka Filipa Koutného, jednoznačně dokládají, koho banka vedla jako vlastníka Čapího hnízda. “Farma Čapí hnízdo je společností, kterou vlastní přímo pan Andrej Babiš,” píše se v nich například.

Předkládáme úřední překlady originálních bankovních dokumentů tak, jak je policie založila do spisu a má je k dispozici i soudce Jan Šott.
Andrej Babiš se svědectví bankéře Koutného pokusil bagatelizovat slovy, že u ničeho důležitého nebyl a všechny informace má z doslechu. Pozice Koutného ovšem byla v nejvyšších patrech české pobočky HSBC, navíc byl v pravidelném kontaktu právě s Babišovou manažerkou Procházkovou.

Zdroj náhledové foto: Hnutí ANO

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email