Přetlačovaná o ČEZ: Babiš na tahu, Sobotka opevňoval na jaře

Deset dní před valnou hromadou státní společnosti ČEZ, kde se očekává další kolo bitvy o vliv v této energetické společnosti mezi premiérem Bohuslavem Sobotku a Andrejem Babišem, avizoval ministr financí plán rozsáhlých personálních změn v dozorčí radě. Součástí přetlačované o ČEZ přitom není jen samotný vliv na peněžní toky miliardové firmy. Vicepremiérovi a majiteli Agrofertu jde také o informace: nejen o současném dění, ale i o věcech z minulých let.

Ministerstvo financí hodlá na červnové valné hromadě ČEZ – odehraje se 3. června – navrhnout výměnu hned čtyř ze dvanácti členů dozorčí rady.

Ministr Babiš to řekl České televizi s tím, že hodlá vystřídat lidi dosazené svým úřadem. “Byli tam většinou úředníci ministerstva financí a jeden zaměstnanec ČEZu. Dospěl jsem k názoru, že je lepší tam dát odborníky, kteří se zabývají energetikou celý život,” řekl České televizi Andrej Babiš.

Čtěte také:

Foto: Facebookové stránky D. Beneše
» Začal frontální útok na ČEZ? Babišovi pro něj chybí podpora
» Jurečka: O složitém manželství na vládě, suchu i ČEZ
» Uniklý mail: tak jedná Babiš o obsazení ČEZu

Dozorčí radu by tak měli opustit Petr Blažek, Jan Sixta a Jiří Tyc. A dále někdejší první náměstek ministra Lukáš Wagenknecht. Toho vyslal Babiš do dozorčí rady v době, kdy se Wagenknecht těšil jeho přízni. Loni se však jejich cesty rozešly, Babiš náměstka bez bližšího vysvětlení odvolal a následně jej veřejně začal podezírat, že se mu Wagenknecht mstí.

Podle ČT chce vicepremiér do rady vyslat experty na energetiku Šárku Vinklerovou a Vladimír Kohouta, jaderného fyzika Františka Vágnera a svého náměstka Ondřeje Landu.

Premiér už své pozice opevňoval na jaře, kdy bez většího zájmu médií do dozorčí rady nastoupil IT specialista Petr Polák, člověk blízký Bohuslavu Sobotkovi a jeho příteli Radkovi Pokornému. Za premiérovy lidi v dozorčí radě jsou dále považováni její předseda Václav Pačes a právník Zdeněk Černý.

Blížící se valná hromada tak bude dalším kolem v poměřování sil Sobotka-Babiš. Vicepremiér se ČEZ snaží ovládnout dlouhodobě, doposud však nebyl příliš úspěšný. Své úsilí zdůvodňuje nedůvěrou ve schopnosti současného vedení společnosti pod taktovkou Daniela Beneše.

Součástí přetlačované o ČEZ přitom není jen samotný vliv na peněžní toky miliardové firmy. Vicepremiérovi a majiteli Agrofertu jde také o informace: nejen o současném dění, ale i o věcech z minulých let.

Členové dozorčí rady loni přiznali, že měli mimo jiné dohledávat věci spojené s pochybnostmi ohledně fungování bývalého šéfa ČEZ Martina Romana. Toho Andrej Babiš veřejně označoval za jednoho ze strůjců českého Palerma. Není přitom známo, jestli Babišovi lidé něco v ČEZ našli. Oni sami tvrdí, že nikoli, protože původní dozorčí rada zpřísnila pravidla pro poskytování informací členům kontrolního orgánu a fakticky jim tak ztížila přístup k rozhodujícím datům.

“Dostaneme se ke smlouvám, ale jakmile do něčeho zašťouráme, ČEZ přinese analýzy a posudky, které jeho postup obhájí. Nedostaneme se k souvislostem a ke zdrojovým detailním informacím. Řada pochyb trvá, ale na průkazné vady jsme zatím nenarazili,” stýskal si loni jeden z Babišových lidí v Mf Dnes, kterou vlastní také vicepremiér.