© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček čelí kritice, už zase. Tentokrát za přirovnání EU k nacistické říši. Na podpoře ze strany Miloše Zemana to ale nic nemění. Ovčáček plní roli jakéhosi prezidentova obranáře. A tak je mu dovoleno v podstatě cokoli. Vyplývá to z obsáhlého rozhovoru, který tištěnému magazínu Neovlivní.cz poskytl prezidentův hlavní poradce Martin Nejedlý. Odemykáme pasáže, které se týkají prezidentova pohledu na politiku a také na mluvčího Ovčáčka.
Neo: Jak je to se vztahem prezidenta k lídrovi hnutí ANO. Věří Miloš Zeman Andreji Babišovi?
Jsem přesvědčen, že Miloš Zeman věří jen sám sobě. Dokázal, že je připravený na jakýkoli dialog, je přesvědčen, že jen dialogem se dá dělat politika. Takže to není o Andreji Babišovi, je to o tom, že Miloš Zeman věří jen sobě.
Neo: Jinak: Myslí si, že Andrej Babiš by byl dobrým premiérem?
Myslím si, že Miloš Zeman nehodnotí, kdo by byl do budoucna dobrým nebo špatným premiérem. Může hodnotit to, co bylo. Věštění z koule je pro Miloše Zemana netypické. Miloš Zeman bude vycházet z toho, co rozhodnou voliči.
Neo: Ptám se proto, že pan prezident Andreji Babišovi několikrát vyjádřil podporu, když se ocitl pod tlakem. Jako třeba v případě Čapího hnízda. S Andrejem Babišem jsou ale spojené i jiné případy, které ukazují, že při budování svého byznysového impéria za sebou nechal zničené životy. To prezidentovi nevadí?
Mnohokrát jsem četl vaše texty o Andreji Babišovi. Pan prezident jasně říká: pokud soud nerozhodne, že Andrej Babiš je vinen, berme to tak, že to je něco, co je spekulace médií. Zažil jsem to sám na sobě. Bylo proti mně spuštěno mnoho akcí v rámci nějakých dotazů a on říkal: dobře, pokud ale to, co se tvrdí, není prokázáno, beru to zatím jen jako informaci.
Neo: Ne vždycky to, co je nemorální, je zároveň trestné.
Já tu nejsem od toho, abych soudil morálku ostatních. Soudím jen sám sebe.
Neo: To říkáte i přesto, že nemáte s Andrejem Babišem právě vřelé vztahy. Co jste si udělali?
My nemáme špatné nebo dobré vztahy. My nemáme žádné vztahy.
Neo: Ale on o vás a panu Mynářovi veřejně říká, že stavíte svůj byznys na blízkosti s prezidentem. A vlastně ho prodáváte.
Já bych to bral, kdyby mi to řekl do očí. Dokud to od něj neuslyším, tak to beru jako spekulaci. Když to udělá, přejde to do nějakého dialogu, ale zatím se to nikdy nestalo. I když k tomu byla příležitost.
Neo: Proč ty vztahy jsou takové, jaké je popisujete? Nějak si nedovedu představit vzhledem k vaší blízkosti s prezidentem, že by pro něj nebylo výhodnější se s vámi domluvit.
My jsme se dohodli s Milošem Zemanem, a byl to můj návrh, aby si komunikaci na takovéto úrovni řešil jenom on sám. Tím pádem mám mnoho jiných povinností, ale komunikace s panem Babišem k nim nepatří.
Neo: Vy jste ale přece byl jakýmsi mediátorem ve chvíli, kdy premiér chtěl odvolat Andreje Babiše a Miloš Zeman to blokoval.
Já jsem prezidentovi pouze řekl, co si myslím. A to se netýkalo pana Babiše, ale pana Sobotky. Řekl jsem, že nerozumím jedné věci: proč premiér této země v takto vážné věci nekomunikuje s prezidentem. Pokud chtěl Bohuslav Sobotka odvolat Andreje Babiše, ten den se s panem prezidentem viděl a neřekl mu ani slovo. A odpoledne oznámil demisi. Chtěl bych jen pochopit, proč si nenašel chvíli, aby to prezidentovi sdělil.
Neo: Tak třeba proto, že pan prezident dal najevo, že nechce Andreje Babiše z vlády odvolat.
Ale premiér nepřišel s tím, že odvolává AB, ale že podává demisi. Za další tři dny změnil názor asi čtyřikrát, jestli se nepletu.
Neo: Jistě, ale premiér byl poněkud v pasti a s ohledem na vztahy s prezidentem nejsou ty veletoče zase tak překvapivé.
Pan Sobotka měl možnosti, aby ty vztahy byly dobré. Byla tu nastavena nějaká komunikace, kdy dva pánové končili rozhovor, a viděl jsem dvě tváře, které si řekly asi úplně všechno. Myslím, že premiér během té vládní krize nebyl v pasti Miloše Zemana. Stejně jako vícekrát v minulosti byl v pasti sociální demokracie. Rozhodující přece bylo, že jeho strana se v tu chvíli v preferencích pohybovala někde kolem čtrnácti procent a mělo to klesající tendenci.
Neo: Proč spolu nedokážou mluvit?
Pokud někdo mluví o nějaké zlopamětnosti a pomstychtivosti Miloše Zemana, tak se strašně mýlí. Tady byl ten zásadní problém vládní krize. Jistě, mohu mít k některým prezidentovým krokům nějaké výhrady. Ten pokyn hůlkou nebyl správný. To jsem i panu prezidentovi říkal. Ale kdybych byl tehdy v jeho roli, s odstupem času si říkám, že to pokynutí hůlkou bylo asi minimum, co pan prezident mohl udělat.
Neo: Jako že měl premiéra tou hůlkou seřezat?
Slovo seřezat bych neřekl. Ale v rámci otcovského přístupu to na pohlavek bylo.
Neo: Na mě Sobotka působil spíš jako člověk zahnaný do kouta, který se chce – sice pozdě – zbavit nechtěného člena své vlády a ví, že mu to prezident bude hatit. A zoufalí lidé dělají zoufalé věci.
Ale to si vysvětlujete špatně. Jsem přesvědčen, že kdyby pan Sobotka atakoval v preferencích hnutí ANO nebo by ten rozdíl byly jen jednotky procent, byl by v jiné kondici. Myslím, že ho spíše do rohu zahnalo to, kam pod jeho vedením ČSSD padá.
Neo: Co pan prezident říkal, když jste mu vytknul tu hůlku?
Některé hovory nechte jen nám. Ale obecně jsem řekl to, že důstojnost a role prezidenta by měly být, řekněme, konstantní. Na druhou stranu jsem velmi rád, že se ukazuje, že pan prezident má emoce. Kdo je nemá, nežije.
Neo: Když mluvíte o té důstojnosti prezidentského úřadu, vybavím si devadesátá léta, kdy by bylo zcela nemyslitelné, aby mluvčí Hradu slovně atakoval jiného státního úředníka a jejich přestřelky nabraly brutálně urážlivých rozměrů. Je to nějaká taktika, nebo jste s prominutím pustili pana Ovčáčka záměrně ze řetězu, aby na sebe poutal pozornost? Vysvětlete mi to, prosím.
Ona je to asi profesionální deformace. Jirka Ovčáček byl před nástupem na Hrad novinářem.
Neo: Ale už jím není, je státní úředník.
Řeknu to jednoduše: pan Ovčáček brání pana prezidenta. Způsob neumím hodnotit a nechci.
Neo: A líbí se vám přístup pana Ovčáčka?
Co se mi líbí a nelíbí…
Neo: Sám jste mluvil o vážnosti úřadu.
Někdy na to mám odlišný názor. Ale tým pana prezidenta je kompaktní celek. A já rozhodně nebudu ten, kdo bude někoho, s kým momentálně třeba nemusím souhlasit, veřejně pranýřovat.
Neo: Uzavřeme debatu o možném Andreji Babišovi premiérem. Mluvili jste s prezidentem o tom, zda by se měl stát předsedou vlády?
Je na občanech republiky, jak se rozhodnou. O tom, kdo by měl a neměl být premiérem, přece nerozhoduje prezident ani zákulisní hráči. Je tady něco, co ukazuje, že národ Andreje Babiše bere a chce, aby jej vedl. Vše směřuje k tomu, že tu bude další vláda nějaké koalice. Věřím tomu, že Andrej Babiš bude hledat koaliční partnery, a je naděje, aby tato země nebyla řízena jedním mužem. Pan prezident by si přál vládu dvou stran – ANO a ČSSD.
Neo: Ale to sice mohou být dvě strany, ale místo ČSSD může s ANO vládnout KSČM?
Promiňte, ale nemyslím si, že by v naší zemi měla nastat situace, že budeme mít vládu, kde budou sedět komunisté.
Neo: Proč? Protože prezident takovou vládu nejmenuje?
Nemůžu mluvit za něj, ale nemyslím si, že by naše země byla připravena a mohla vzniknout koalice, v níž by byli komunisté.
Neo: Ještě k tomu účtu bez hostinského. Zaznamenal jste už spekulace, že by se Milan Chovanec dohodl s Andrejem Babišem a po volbách udělají vládu spolu?
Zaznamenal jsem jednu věc. Loni vzniklo velké pnutí mezi Milanem Chovancem a Andrejem Babišem. Vygradovalo to policejní reformou, kdy jsem nechápal, proč ministr financí jde tak vehementně do diskuse s ministrem vnitra. Došlo k tomu, že pan prezident oba aktéry pozval a chtěl, aby spolu jako silní zástupci politické scény mluvili. Ta dohoda dokonce byla o tom, že se budou potkávat častěji. O té spekulaci, kterou zmiňujete, nevím. Ale jsou to dvě výrazné osobnosti politiky, a pokud to výsledky umožní, tak znovu opakuji: pan prezident řekl, že by varianta vlády ANO s ČSSD byla i jeho přáním.
Neo: Ptám se proto, že Milan Chovanec patří mezi další lidi, kteří jsou vám blízcí. Mluvili jste o tom?
Nemluvili. ČSSD se teď hlavně musí snažit, aby dosáhla ve volbách výsledku, který by jí zaručil nějaký koaliční potenciál.
Dělá Martin Nejedlý byznys na prezidentovu hlavu, jak říká Andrej Babiš? Co říkala Ivana Zemanová na nápad, že se stane šéfkou týmu za znovuzvolení Miloše Zemana? A jaké je na tom prezident ve skutečnosti se zdravím? Rozhovor s prezidentovým poradcem najdete v tištěném magazínu Neovlivní.cz.