Přezkum syna. Důkaz, který se otočil proti Babišovi

Politik opět všechny obviňuje, že do kriminální kauzy Čapí hnízdo zatahují jeho rodinu. Udělal to ale on sám, osobně. Aby se zachránil.

“Jsem dobrý táta. Babiš se neubránil pohnutí, došlo i na slzy.”

Titulek, který měl ukázat starostlivou tvář bývalého premiéra, když se v pondělí u soudu rozkrývalo rodinné drama Babišů. Však si také na to politik vzápětí postěžoval. “Nejodpornější v politickém boji je zneužití dětí. A můj syn byl jednoznačně zneužít mými nepřáteli a novináři,” prohlásil u soudu Babiš.


Foto: Hnutí ANO

Andrej Babiš, tak jako už poněkolikáté, ovšem při prezentování tváře starostlivého otce zapomněl na jednu podstatnou záležitost: svou rodinu, manželku i děti do kriminální kauzy zatáhl on sám. Osobně. Aby se zachránil.

A naposledy to bylo právě v pondělí, kdy si Babiš stěžoval, že se u soudu veřejně rozkrývají psychické poruchy jeho dětí. Byli to přitom právě jeho právníci, kteří si po podzimních kolech procesu Čapí hnízdo vynutili psychologické a psychiatrické přezkoumání Andreje Babiše mladšího. “Psycholog musí rozhodnout, jestli mluví pravdu, nebo trpí lhavostí,” řekl v září Eduard Bruna, jeden z Babišových obhájců.

O odborný přezkum Babišovi právníci požádali poté, co AB mladší potopil otcovu verzi a u soudu promluvil o tom, jak sehrál roli bílého koně, aby farma dosáhla na dotaci. A psychologický přezkum měl být trumfem, kterým chtěli znevěrohodnit důležité svědectví proti obžalovanému Babišovi. Nakonec se ten samý důkaz otočil proti němu.


ČTĚTE TAKÉ: Sabina Slonková: Soud se pro Babiše vůbec nevyvíjí dobře


Právníkům to muselo dojít ve chvíli, kdy dostali výsledky přezkumu do rukou: lékařky Gabriela Leblová a Jindřiška Záhorská sice potvrdily, že syn trpí schizofrenií. Nemoc mu však podle nich nijak nebrání vypovídat u soudu ani neovlivňuje obsah jeho výpovědi.

A obě lékařky to také v pondělí zopakovaly u soudu. “Je schopen účasti u soudu. V současné době je jeho nemoc velmi dobře kompenzovaná,“ uvedla před soudem Gabriela Leblová. Jindřiška Záhorská pak na dotaz přísedící odmítla, že by Babiš junior trpěl bájnou lhavostí.

Shodou okolností ještě před jejich svědectvím, unikla část přezkumu do médií. Ovšem jen ta, která mluvila o diagnóze Andreje Babiše mladšího. Informace o schopnostech vypovídat neunikly.

Babiše staršího svědectví lékařek před soudem zjevně vyvedlo z míry. Dokonce natolik, že s jejich závěry nahlas polemizoval, jednu z nich dokonce obvinil ze lži, až si vysloužil napomenutí soudce. “Vaše chování v tomto procesu začíná být krajně nevhodné,” řekl mu soudce Jan Šott.


Předplatné časopisu Neovlivní.cz jako vánoční dárek

Nebylo to přitom poprvé, co se Babiš veřejně ohrazoval proti zatahování dětí do kauzy Čapí hnízdo, ačkoli to ve skutečnosti dělal on sám. Byl to Andrej Babiš, kdo naprosto mimo kontext v roce 2018 mluvil o psychiatrické diagnóze i své dcery z prvního manželství. Navzdory tomu, že se ho na to nikdo neptal.

A vůbec poprvé do příběhu zatáhl své děti a rodinu v roce 2016, když se ocitl pod tlakem kvůli tomu, že v kauze Čapí hnízdo veřejně lhal. Na mimořádné schůzi sněmovny to byl on, kdo označil za majitele farmy Moniku a své děti, aby dokázal že s farmou neměl nic společného a inkasování dotace tak bylo v naprostém pořádku.

A přivolal tak na svou vlastní rodinu policii, která začala jeho dnešní ženu a děti předvolávat na výslechy.

Přesto všechno Andrej Babiš už roky mluví o tom, že to ne on, ale všichni jeho nepřátelé zneužívají jeho rodinu. “Prasárna, že do toho dávají moji paní, moje děti, to je přes čáru!”, rozčiloval se například už v roce 2017, když Monika a děti dostaly předvolání na policii.

A pro úplnost: následně pak uklidil vzpurného Andreje Babiše mladšího na okupovaný Krym. “Abych nevypovídal,” řekl nám o rok později v Ženevě politikův syn.

Zdroj náhledové foto: Hnutí ANO

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email