Příběh s Moskvou podkopal Hamáčkovu pozici v ČSSD

Lidé z vedení ČSSD jsou z kroků svého lídra nešťastní. Hamáček naslouchá jen Haškovi.

“Stojím pevně za panem Hamáčkem, férovějšího chlapa neznám,“ prohlásila o víkendu místopředsedkyně ČSSD Jana Maláčová v reakci na politické trable svého stranického šéfa v souvislosti s jeho podivným plánem na cestu do Moskvy.

Jakkoli to navenek vypadá, že špičky sociální demokracie stojí ve Vrbětické kauze jednoznačně za svým lídrem, pod povrchem vládní partaje, která hraje o přežití, to vře.

“Většina z nás si moc dobře uvědomuje, jaký to je průšvih. Ale jsme ve složité situaci. Máme měnit lídra půl roku před volbami? Notabene, když náhradníka nemáme?” popsal situaci pod příslibem anonymity člen nejužššího vedení sociální demokracie.


Jan Hamáček ztrácí podporu vedení, na výměnu to ale zatím nevypadá Foto: ČSSD

Sociálním demokratům nejvíc vadí to, že Hamáček nepřipouští žádné pochybení a každým dalším výrokem aféru kolem své cesty do Moskvy dál rozšlapává. Vrbětickou kauzu minulý týden řešilo grémium strany a jednotliví členové vedení chtěli po předsedovi, aby jim dal noty, co tedy mají veřejně ke kauze říkat.

“Odpovědí bylo, že nemají říkat nic. Že se s novináři o tom nemají bavit, protože není co vysvětlovat,” popsal člen grémia strany a dodal: “On si opravdu nepřipouští, že to je celé špatně. Nedochází mu, že před veřejností to nejde uhrát bez ztráty kytičky. Bohužel.”

Hamáčkovi kolegové byli rozladěni i tím, že se rozhodl bojovat s médii, ačkoli mu to výrazně nedoporučovali. A místopředseda partaje Roman Onderka to dokonce řekl veřejně: “S médii se nebojuje – to je základní pravidlo každého politika.”

Přesto Hamáček o pár minut později oznámil, že zažaluje vydavatelství Seznam a podá trestní oznámení na autory zprávy Janka Kroupu a Kristinu Cirokovou. V jejich článku stálo, že Hamáček plánoval vyměnit zahlazení vrbětické kauzy za vakcíny Sputnik a pražský summit Biden-Putin.

“To byla Hamáčkova sólo akce s Michalem Haškem. Rozpoutat spor s novináři je netaktické,” popsal výhrady již citovaný člen vedení ČSSD.

Lídra vládní partaje nicméně do značné míry zachraňuje to, že je půl roku do voleb. A žádný náhradník v klobouku Lidového domu není.

Kdyby Hamáček odešel z čela ČSSD, řídil by ji do zvolení nového řádného šéfa statutární místopředseda Onderka. Bývalý brněnský primátor je známý tím, že empatií příliš neoplývá, což je v předvolební kampani výrazný handicap, a také nemá dostatečnou podporu ve straně.

Zdroj náhledové foto: Česká strana sociálně demokratická

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email