Příběh „solárního barona“. Soudce Baxy

Je to jen pár dní, co bývalý šéf Nejvyššího správního soudu Josef Baxa – jedna z nejvlivnějších postav justice – veřejně promluvil o snahách prezidentova kancléře Vratislava Mynáře torpédovat rozhodování soudů. Hned poté začal kdosi rozesílat hromadné maily, v nichž líčí Baxu jako utajeného solárního barona. V šíření příběhu je zapojena i bývalá šéfka energetického regulačního úřadu Alena Vitásková, jinak také žena blízká Miloši Zemanovi. Baxa ovšem podle zjištění Neovlivní.cz žádný solární baron není.

„Podívejte se na utajené podnikání soudce Baxy. Vlastní solární elektrárnu. Kde si na ní asi vydělal?,“ ptá se anonymní pisatel jednoho z emailů, které redakce Neovlivní.cz v uplynulých dnech obdržela. Podobný obsah mají i další elektronické zprávy rozesílané na hromadné adresy.

Všechny mají jedno společné: vyvolávají dojem, že soudce Baxa je zapojený do podezřelých aktivit spojených s fotovoltaickým byznysem.

Tomu se v Česku přezdívá solární Klondike, protože byl svého času výnosnější než rýžovat zlato v legendární pustině. Památný je zvlášť finiš solární horečky, kdy se na sklonku roku 2010, v nejzazším termínu pro získání štědrých výkupních cen, podařilo byznysmenům získat od úřadů kulatý štempl – a tedy připojit do sítě ještě nehotové projekty. Popsali jsme zde.

Jenže soudce Baxa žádný solární baron není. Celý příběh kdosi vystavěl na tom, že Baxa má na svém rodinném domku v Plzni třicet solárních panelů. Mimochodem stejně jako někteří jeho sousedi, jak je zřejmé z fotografií ulicí na veřejných mapách.

Soudce solárním baronem? Bílým špendlíkem je označený dům Josefa Baxy, kde má 30 solárních panelů. To je ona „utajená solární elektrárna“.  Zdroj: Mapy.cz

Výkon jeho panelů je podle specializovaného webu elektrarny.pro 0.005 MW, tedy 5 kilowatů.

Přesto dezinformační weby citují bývalou šéfku energetického úřadu Alenu Vitáskovou, která se ptá: „Soudce Baxa by se měl vyjádřit ke své fotovoltaické elektrárně. Jak k ní přišel, kolik pobírá na dotacích. Kdo mu ji dodal, za kolik a jak soudce vůbec k takové informaci o solárních elektrárnách přišel. Jak dopadlo šetření, když jeho elektrárna spadla do těch podezřelých, které švindlují s výrobou?“.

Josef Baxa uvedl, že fotovoltaické panely na střechu rodinného domu si koupili s manželkou v roce 2008, tedy dva roky před solárním boomem.

„Pořídili jsme to bez dotací, vzali jsme si na to půjčku,“ sdělil Neovlivní.cz soudce Baxa.

Poslední věta Vitáskové o tom, že byla Baxova „elektrárna“ vyšetřovaná, shodou okolností míří do období, kdy regulační úřad řídila. Šlo o to, že Baxa – stejně jako další majitelé solárních panelů na svých domů – měl možnost nespotřebovanou energii odprodat. A dostával za to dotace. Fakturovat se má přitom správně jednou měsíčně. A to Baxa neudělal.

„Vlastní nedbalostí jsem poslal vyúčtování za dva roky najednou, a proto na mě přišla kontrola Státní energetické inspekce. Logicky je celková výše sumy zarazila. Když jsme si to pak vysvětlovali, smáli jsme se, že by tu muselo svítit slunce jako v Kalifornii. Každopádně se to vše vysvětlilo a kontrola dopadla v můj prospěch, “ vysvětluje Baxa.

Protokol z kontroly z roku 2014 Baxova slova o výsledcích šetření potvrzuje. Píše se v něm: „Vyhodnocením všech výše uvedených skutečností a předložených dokladů bylo zjištěno, že kontrolovaná osoba, JUDr. Josef Baxa, uplatňovala nárok na podporu výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů v souladu s příslušnými cenovými rozhodnutími ERÚ a splnila podmínky pro uplatnění úředně stanovené ceny.“