Příměří mezi ČSSD a ANO v nedohlednu, ministři na sebe vytahují trestní oznámení

Dusno mezi vládními stranami ČSSD a ANO, které se naplno projevilo během souboje o ovládnutí bezpečnostních složek, pokračuje. Nejnověji vyrukoval ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) s tím, že kolem mýta, které má na starosti ministr dopravy za ANO Dan Ťok, je takový šlendrián, že zvažuje podat trestní oznámení. To šéf hnutí Andrej Babiš psal minulý týden policii už podruhé – sepsal další důkazy proti ministrovi zdravotnictví Svatoplukovi Němečkovi.

Deník Neovlivní.cz týdny mapoval, co přesně se v tříbarevném kabinetu Bohuslava Sobotky děje. Jeden z poznatků, které jsme publikovali », byl také, kdo na vládě slouží jako otloukánek. Pro vicepremiéra Andreje Babiše je terčem ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček, kterému vyčítá nehospodárné utrácení v resortu. Oba politici se už navzájem stačili poslat do protialkoholní léčebny či na psychiatrii.

Exkluzivně za kulisy kabinetu:

» Zpráva o vládní sebedestrukci, 1. díl: Jak to celé začalo
» Zpráva o vládní sebedestrukci, 2. díl: Kdo komu pije krev
» Zpráva o vládní sebedestrukci, 3. díl: Co bude dál?

Sociální demokraté – byť ministr zdravotnictví nemá silnou pozici ani uvnitř partaje – svého kolegu brání zpravidla tak, že premiér na Babiše zaútočí skrze jeho ministra dopravy Dana Ťoka. Ten je kvůli komplikovanému tendru na mýto rovněž snadným cílem. Symbolické je, že Ťok s Němečkem sedí na vládě vedle sebe.

Taktika “když vy, tak my” se teď znovu ukázala v plné šíři.

Deník Aktuálně.cz před pár dny informoval, že Babiš již podruhé kvůli Němečkovi koresponduje s policií. A znovu jde o možný předražený nákup přístroj CyberKnife ostravskou nemocnicí, který spadá do doby, kdy Němeček špitál řídil.

Babišovo ministerstvo financí kvůli přístroji podalo trestní oznámení na neznámého pachatele už na podzim 2014. V textu oznámení se píše, že pořizovací cena stroje, který využívá laseru k odstranění nádorů prostaty, slinivky či na plicích, byla dvakrát vyšší než cena obvyklá. V Ostravě jej pořídili za za 200 milionů korun. (Příběh jsme popsali zde ».)

Nákup aparátu posvětil končící kabinet Mirka Topolánka. Na předposledním jednání končící vlády vydal kabinet příslib, že stát přístroj zaplatí. Pozdější ministr zdravotnictví Leoš Heger prohlásil, že by podobný obchod nepřipustil.

Němeček však vždy opakoval, že nákup byl zcela v pořádku a českému zdravotnictví naopak ušetřil peníze.

Kontext:

» Tváře obou stran barikád: Stručný průvodce válkou o policii
 » Přehledně: Oč jde politikům v kauze Roberta Šlachty
» Němečka dohání minulost, nákupy v ostravské nemocnici

Vicepremiér Babiš teď policii dodal další podklady, které podle něj svědčí o opaku. Podle Aktuálně.cz jde o dokumenty dokládající, jak si pražská Ústřední vojenská nemocnice chtěla CyberKnife koupit o 60 milionů korun bez DPH levněji. “Je zřejmé, že rozdíl je významný a těžko vysvětlitelný. Potvrzuje se tak podezření, že přístroj do Fakultní nemocnice Ostrava byl předražený,” řekl serveru před víkendem Babiš.

Po víkendu svolala ČSSD tiskovou konferenci, na které ministr vnitra Milan Chovanec obvinil šéfa resortu dopravy z neschopnosti. Řekl, že kvůli Danu Ťokovi reálně hrozí kolaps výběru mýta a Česko může už od ledna přijít o miliardy (více zde »).

V rozhovoru, který ve čtvrtek přinesl magazín Dotyk, pak nevyloučil, že kvůli mýtu bude jeho úřad podávat trestní oznámení. “Něčí trestní odpovědnost tady samozřejmě bude. Nedbalostní trestný čin s vysokou škodou. A pak přijde otázka, jestli není trestní oznámení na místě. Já to nevylučuji. Budu chtít vidět vstupní data, kolikrát se partneři sešli k jednání,” řekl Chovanec.

Sociální demokraté chtějí od Ťoka krizový plán, jak bude výběr mýta v příštím roce vypadat. Ministr dopravy zatím navrhuje prodloužit smlouvu dosavadnímu provozovateli, firmě Kapsch, a to bez výběrového řízení. Novou soutěž úřad nestíhá vypsat.