© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Když policie v květnu 2012 zadržela Davida Ratha, měla nabito: Našla u něj peníze a měla v ruce odposlechy, které jednoznačně dokládaly, že šlo o úplatky. Jak důležité je vyšetřování “online”, dokládá starší případ jiného bývalého mocného muže ČSSD – Jaroslava Palase. Policie se pět let snažila zjistit, kde vzal peníze na stavbu luxusního penzionu pod Pradědem. Skončila konstatováním, že bývalý ministr zemědělství a jeho choť neměli dostatečné prostředky. Dokázat, kde peníze vzali, se však nepovedlo.
Bývalý ministr zemědělství za ČSSD, exhejtman a nynější senátor Jaroslav Palas začal luxusní penzion v Ludvíkově pod Pradědem budovat v roce 2007. Tehdy měl na účtu pouze 246 tisíc korun.
Znalci později odhadli cenu nemovitosti na 30 milionů korun, ale Palas odmítal vysvětlit, kde tolik peněz vzal.
V roce 2010 začala o příběh zajímat policie. Letos v srpnu oznámil bruntálský okresní státní zástupce Libor Malý, že trestní řízení proti Palasovi bylo odloženo.
Lidovky.cz dnes zveřejnily policejní usnesení o odložení vyšetřování. Jinými slovy se v něm píše, že politik musel stavbu platit špinavými penězi.
Vyšetřovatelé si obstarali doklady o všech příjmech, které manželé Palasovi legálně měli. “Za celý život vydělali legálně dohromady 40 999 152 korun. Jenže utratili – to policisté vyčíslili rovněž do koruny – minimálně 50 411 006 korun,” napsaly Lidovky.
Rozdíl činí téměř 10 milionů korun, přesně 9 411 854 Kč.
“Provedeným prověřováním jsme došli k závěru, že manželé Palasovi disponují výrazně vyšším majetkem, než by odpovídalo jejich vykazovaným příjmům,“ napsali vyšetřovatelé do protokolu, který se podařilo serveru Lidovky.cz získat. “Avšak přes veškerou snahu se nepodařilo zjistit původ příjmů, za kterých byl tento majetek pořízen.”
Pokud se totiž policistům nepodaří prokázat, jakým podvodem vyšetřovaní peníze získali, nemůže je stíhat za praní špinavých peněz. Případ byl odložen.
Sám Palas i nadále odmítá o původu svých peněz mluvit. “Dům jsme postavili za naprosto transparentní prostředky, senzace se prostě nekoná,“ napsal v sms zprávě Lidovkám. “Co napíšete, je mi úplně jedno.”
Palase podle jeho advokáta policisté podezřívali, že přijal desetimilionový úplatek v souvislosti s převodem novojičínské nemocnice z kraje na soukromého vlastníka. Stala se jím skupina Agel ocelářského magnáta Tomáše Chrenka. Toto podezření policie neprokázala.
V minulosti byl spojován s podnikatelem Tomášem Pitrem. Když byl (v letech 2002 až 2005) ministrem zemědělství, čelil podezření, že Pitrovi pomohl k ovládnutí státního podniku Setuza. I tento případ vyšetřovatele policie, i tento případ vyzněl do ztracena. Na nátlak tehdejšího šéfa ČSSD, však musel Pasal z vysoké politiky odejít.
Vrátil se v roce 2008 jako lídr kandidátky ČSSD v krajských volbách. Sociální demokraté tehdy zvítězili, a bývalý komunista Palas prosadil v Moravskoslezském kraji vládní koalici s KSČM.