Případ Parkanová: Nikdo nechce soudit bývalou ministryni

Průtahy v případu bývalé ministryně obrany Vlasty Parkanové, kterou žalobci poslali před soud kvůli nákupu letounů CASA, se zřejmě zapíší do historie. Nejprve žalobci tři čtvrtě roku zkoumali, jestli vyhoví policii a podají obžalobu. A když to nakonec loni v prosinci udělali, ukazuje se, že se případ nikomu nechce soudit. Hned dvě soudkyně se případu vzdaly pro údajnou podjatost. Verdikt v kauze, který stál Vlastu Parkanovou politickou kariéru, je tak v nedohlednu.

Bývalá dlouholetá poslankyně a ministryně několika vlád je po Marii Součkové teprve druhou členkou kabinetu, která má v polistopadové historii stanout u soudu. Obžaloba ji viní z porušování povinností při správě cizího majetku a ze zneužívání pravomoci veřejného činitele se škodou 818,8 milionů korun.

Případ ale podle zjištění Neovlivní.cz nestojí na neprůstřelných důkazech a nyní se ukazuje, že se soudci do mediálně sledované kauzy příliš nehrnou.

Čtěte také

Vlasta Parkanová. Foto: parkanova.cz
» Historicky druhá ministryně míří před soud – za letouny
» Příměří mezi ČSSD a ANO v nedohlednu, ministři na sebe vytahují trestní oznámení
» Čtyři roky pro Dalíka. Ani soudy si nejsou jisté, co se vlastně stalo
» Plný rozsudek. Proti čemu se odvolává Zeman v kauze Peroutka

O nákupu letounů za více než 3,5 miliardy rozhodla před sedmi lety bez veřejné soutěže vláda Mirka Topolánka, podpis Parkanové na smlouvě nikde není. Znalci se přou také o posudek ohledně výše škody.

“Obžaloba sice byla podána, ale už jsme dostali dvakrát vyrozumění od soudu, že se soudkyně vylučují pro podjatost,” potvrdil průtahy Tomáš Sokol advokát Parkanové.

Jedna ze soudkyň se cítila podjatá proto, že dobře znala dva svědky z případu – exministry Karla Schwarzenberga a Alexandra Vondru. Ta první zase byla v kontaktu se žalobcem případu.

Zatímco vyloučení první soudkyně v justičním systému prošlo, proti postupu druhé soudkyně, která chtěla případ vzdát kvůli svým kontaktům na politiky, protestoval žalobce. A uspěl.

“Už nám dorazilo rozhodnutí městského soudu, kterým vyhověl stížnoti státního zástupce a možnost podjatosti odmítl,” dodal advokát Sokol.

Soudkyně tak bude muset případ začít řešit. Kdy se tak stane a zahájí samotný proces, však zatím vůbec není jasné. Je pravděpodobné, že se bývalá ministryně verdiktu dočká až v příštím roce.

Vlasta Parkanová vinu soustavně odmítá. Nákup letounů CASA ale od počátku provázelo podezření, že ministerští úředníci tlačili na to, aby stroje dodali bez výběrového řízení právě Španělé. Korupce či ovlivňování transakce ze strany vlivných úředníků se nikdy neprokázaly. Obviněna byla – spolu s bývalým šéfem ministerské sekce vyzbrojování Jiřím Staňkem – pouze ministryně.

Přitom o ní bylo známo, že rozhodně nepatří k těm ministrům, kteří mají řízení resortu pevně v rukou a bez jejich souhlasu se nic zásadního neodehraje.

Vlasta Parkanová své obvinění, které jí fakticky stálo politickou kariéru, nesla velmi těžce. Přistoupila například k netradičnímu a zcela výjimečnému kroku, kdy založila webové stránky parkanova.cz, na nichž zveřejnila všechny zásadní důkazy z vyšetřovacího spisu. Důvod? Ať si každý udělá obrázek o vyšetřování sám. “Materiály jsou výmluvné a komentář nepotřebují,” napsala Parkanová.