Případ Sobotkova hacknutého mailu: Pokud se nepodřeknou, nemáme šanci

Pátrání po hackerech, kteří se před půl rokem nabourali do soukromého mailu premiéra Bohuslava Sobotky, skončilo ve slepé uličce. Vyšetřování podle zjištění deníku Neovlivní.cz nepřineslo jedinou informaci, která by směřovala ke konkrétním lidem. Jako čím dál pravděpodobnější se tak jeví varianta, že útočníci nebudou nikdy dopadeni.

“Řeknu to asi tak: pokud se někde někdo nepodřekne, nemáme šanci. Nemáme vlastně v ruce nic.”

Tak zní bilance šestiměsíčního vyšetřování, kdo stojí za hackerským útokem na privátní mailovou schránku ministerského předsedy Bohuslava Sobotky. Redakce vyjádření získala od důvěryhodného zdroje z bezpečnostních složek pod podmínkou zachovat jeho anonymitu. “Bez nějakého svědectví se to zpětně zkrátka dostopovat nedá,” dodal tento člověk.

Policie případ oficiálně nekomentuje, od počátku jej vyšetřuje v utajení. Jistý nádech pikantnosti přitom pátrání dodává fakt, že případ dostali na starost kriminalisté z protimafiánského útvaru ÚOOZ, který právě Sobotkova ČSSD k prvnímu srpnu zrušila.

Důkazy se policii nepodařilo shromáždit ani poté, co se kriminalisté rozhodli po dohodě s několika dalšími lidmi ze Sobotkova okolí monitorovat jejich mailové schránky. Věřili, že dohlížejí na další možné obětí hackerů. Nový útok však zatím nepřišel.

Bezpečnostní experti jsou přitom přesvědčeni, že kybernetický útok na premiérův mail má politický motiv a byl objednaný z České republiky. Všechny ostatní varianty se po půl roce jeví jako méně pravděpodobné.

Souvisí všechno se vším?

Policie proto začala prověřovat i souvislost tohoto případu s jiným digitálním útokem na vlivného politika – fotomontáží s nahou dívkou, jež měla zdiskreditovat ministra vnitra Milana Chovance. Na první pohled ty dva kriminální případy spojuje jen to, že v nich figurují čelní politici ČSSD. Policisté však na základě vyšetřování dospěli k variantě, že kauzy mají spojitost: byly provedeny totožným způsobem, v obou případech prostřednictvím prolomeného e-mailu a u obou existuje podezření, že v pozadí stojí stejní lidé.

Všechny případy:

» Policie spojuje nahou fotomontáž u Chovance a ukradené maily Sobotky
» Chovancova nahotinka: Dívka z reklamy na Pantheon
» Útok hackerů: Vyšetřovatelé jdou po české stopě, Sobotka má alibi od NBÚ
Hackerský útok na počítače Pokorného: Stopa míří do médií
» Chovanec poslal kvůli fotomontáži špiony na Babišova manažera
» Policie vyšetřuje, zda někdo hacknul i Babišův mail

Stejně tak detektivové zkoumali i možnou i spojitost s dalším, třetím kybernetickým útokem – pokusem o prolomení počítačové sítě vlivného lobbisty a premiérova osobního přítele Radka Pokorného. V jeho případě znovu mohlo jít o to, získat munici na Sobotku. Hackerský atak totiž přišel v době, kdy se rozjel proces kvůli privatizaci OKD, který představuje premiérovo slabé místo. Ještě coby ministr financí měl nevýhodný prodej dolů na starosti a tím, kdo v ní sehrál klíčovou roli, byl právě Sobotkův stín Pokorný.

“Všechny tyto tři případy byly vysoce profesionální hackerské útoky. Policie má za to, že šlo vždy o politicky motivovanou objednávku. A v souvislosti s těmi případy se objevují ta samá jména,” uvedl bez bližších podrobností již citovaný zdroj obeznámený s vyšetřováním.

Deník Neovlivní.cz už informoval, že jak v případě fotomontáže, tak v případě Pokorného mířily policejní stopy do médií. Konkrétně k jednomu z velkých vydavatelských domů. Nikoho ale doposud neobvinila.

Žádné intimity

Ať policie viníky najde, nebo ne, premiér už ví, že jej nabouraná schránka politicky nijak neohrožuje. Uniklými maily se před časem zabýval Národní bezpečnostní úřad, který prověřoval, zda Sobotka ze soukromé schránky nerozesílal materiály podléhající utajení.

Žádné kompromitující maily však NBÚ nenašel, podle úřadu premiér zákon o utajovaných skutečnostech neporušil. “Nic tajného jsme v poště nenašli,” uvedl na jaře na dotaz Neovlivní.cz mluvčí úřadu Radek Holý.

Závěr NBÚ tak současně potvrdil prohlášení Úřadu vlády, že korespondence, která měla údajně pocházet ze Sobotkovy elektronické pošty a kterou zveřejnil neonacistický server White Media, tajnosti neobsahovala.  V době útoku měl v poště 2 919 doručených zpráv, White Media jich publikovala zlomek, kolem sedmdesáti.

Maily pro premiéra, respektive jejich obsah, se pak objevily prakticky ve všech tuzemských médiích.

Za připomenutí stojí především ten, v němž premiérův šéfporadce Oto Novotný vyhrožoval agentuře Stem, že pokud jejich průzkumy veřejného mínění nebudou odpovídat jeho představě, ukončí s nimi ČSSD spolupráci.

Sobotka to odmítl řešit a poradce si ponechal. “Není tam žádná korespondence z mé strany, která by se touto záležitostí zabývala. Já jsem žádnou takovou korespondenci nevedl,” řekl. “A nebudu dál komentovat jednotlivé e-maily, které publikují lidé, kteří vykrádají soukromé mailové schránky.”

Konkrétní dopad tak měl v podstatě jediný uniklý email. Šlo o korespondenci šéfa rozhlasové rady Pavla Šafaříka, jenž premiéra krátce před volbou nového šéfa Českého rozhlasu informoval, kteří kandidáti na tento post budou vyloučeni. Rada má být přitom nezávislá, měla by – alespoň teoreticky – odclonit vliv politiků na toto veřejnoprávní médium. Z emailů však vyznívalo, že šéf rady vnímal premiéra jako svého nadřízeného. Sobotku nadto žádal o pomoc s výběrem ekonoma dozorčí komise.

Šafařík autenticitu zprávy odmítl, mluvil o podvrhu. Přesto v den volby nového šéfa ČRo rezignoval na svůj post. „Ta věc zcela přesahuje mé možnosti obrany,“ řekl v rozhovoru pro Lidové noviny. “Ani Don Quijote snad nemusí vyrazit na zteč proti každému větrnému mlýnu. A tohle je navíc veliká drtička. Důležité je, že celý proces výběru nového generálního ředitele Českého rozhlasu byl plně transparentní.”

Mimochodem, zvítězil v něm rozhlasový matador a dlouholetý manažer média René Zavoral.

 

magaziny_neovlivni_predplatne_reklama_velke_pismo