Případ Tvrdíkovy CEFC: Do hry vstupuje policie

Příběhem zadlužené společnosti CEFC, kterou založil zvláštní poradce Miloše Zemana Jie Ťien-ming a v Česku ji zastupuje bývalý ministr Jaroslav Tvrdík, se bude muset zabývat policie. V kauze totiž padlo první trestní oznámení. Směřuje právě na Tvrdíkovu pobočku CEFC a týká se miliardového úvěru, který firma získala od investiční skupiny J&T.  Tato skupina jako hlavní věřitel v Česku minulý týden společnost bleskově nepřátelsky převzala a oznámila, že klíče předá Číňanům až ve chvíli, kdy zaplatí jedenácti miliardový dluh.

Informaci o trestním  oznámení získala redakce Neovlivní.cz o dvou na sobě nezávislých zdrojů. Oficiálně ji zatím nikdo nekomentoval. Jisté je, že jej nepodávala přímo J&T, jejíž představitelé po sobě s Tvrdíkem minulý týden začali slovně pálit po Twitteru. Oznámení formulovala právní kancelář.

“Trestní oznámení se týká úvěru, který CEFC poskytla skupina J&T. Směřuje k podezření, že firma CEFC pod vedením Tvrdíka peníze použila na jiný účel, než bylo dohodnuto,” popsal podstatu trestního oznámení člověk, který je nyní zapojený do vyjednávání o situaci kolem CEFC.

Zleva: Patrik Tkáč, Jaroslav Tvrdík a Dušan Palcr. Fotku zveřejnil Tvrdík v noci na úterý. Kdy byla pořízena, není jasné. Zdroj: Twitter Jaroslava Tvrdíka

Jaroslav Tvrdík  se zatím k trestnímu oznámení nevyjádřil. Po minulém týdnu, kdy oněm spolumajitel skupiny J&T Patrik Tkáč prohlásil, že “Jardo klame”, zveřejnil Tvrdík na svém twitterovém účtu fotografii se zástupci skupiny s popiskem Nic tak nepotěší jako setkání se starými přáteli.

Představitelé J&T mezitím začali vyjednávat s manažery čínské státní společnosti CITIC, která bude s nejvyšší pravděpodobností vypořádávat situaci po zadlužené CEFC a jejích pobočkách ve světě.

J&T s CEFC totiž pojí nejen jedenáctimiliardový nesplacený dluh, kvůli němž minulý týden skupina oblepila sídlo Tvrdíkových Číňanů Na Příkopech a vyměnila orgány firmy. CEFC Shanghai vlastní také 9,9 procenta akcií v J&T.

Pro investiční skupinu je nyní klíčové, aby její jedenáctimiliardová pohledávka byla vyřízena absolutně čistě, aby operace nemohla být zpětně napadnuta, že během ní došlo ke zvýhodnění věřitele. A druhá otázka je, co bude s podílem Číňanů ve skupině.

Jasněji bude druhý červnový týden, kdy přiletí do Prahy delegace z CITIC vedená jejím šéfem pro Evropu.