Čapí hnízdo není moje. Hitparáda výroků AB k jeho dotační kauze

Vleklá kauza Čapí hnízdo, v níž chce policie stíhat Andreje Babiše a daňoví poplatníci budou muset zaplatit pokutu za podvodně získanou dotaci, přinesla i několik pozoruhodných výroků kandidáta na post příštího premiéra. Sestavili jsme hitparádu těch nejlepších hlášek AB.

Čapí hnízdo není moje. “Není to moje. Je to nějaký firmy, která patří do holdingu.” Tato slova Andrej Babiš pronesl loni v březnu, když mu novináři z webu Novinky.cz v rozhovoru řekli, že přece Čapí hnízdo vlastní.

Na Čapím hnízdě AB letos uspořádal svatbu s partnerkou Monikou Zdroj: Facebook AB

Je to nejlepší projekt, jaký vymyslel. “Napadlo mě to, když jsem čekal s dětmi ve frontě v zoo. U krmení koz byla obrovská fronta a já nesnáším čekání. Tak jsem si řekl, že udělám něco podobného. Je to fantastický projekt, 90 hektarů, atrakce pro děti, spousta zvířat, ekofarma. Máme mnoho plánů, chceme postavit třípodlažní spa,” popisoval Babiš ve dva roky starém filmového dokumentu Víta Klusáka Matrix AB.

Všechno OK, nikdy žádná pokuta. “Dotace pro farmu Čapí hnízdo byla v minulosti opakovaně kontrolována úřady bez jakéhokoli nálezu.” To napsal Andrej Babiš do svých novin loni v březnu. Realita? Zpráva z 22. února 2011 s názvem Audit operací č. PAS/01/2011/95 zní jasně: Farma Čapí hnízdo si v rozporu se smlouvou a pravidly nechala od dotačního úřadu na účet poslat miliony předtím, než fakticky zaplatila fakturu dodavatelům za práce na výstavbě centra. Pokuta šest milionů byla později snížena.

Nic se neztratilo. Je to prasárna. “Nic se neztratilo, prezenčka z nějaké valné hromady je irelevantní. Je to prasárna paní novinářky.” Tak Andrej Babiš reagoval na zjištění šéfredaktorky Neovlivní.cz Sabiny Slonkové, že jeho vlastní auditoři na ministerstvu financí přišli na to, že se ztratily klíčové dokumenty k Čapímu hnízdu. Šlo o zápisy z valných hromad, které by doložily Babišovo tvrzení, že v rozhodné době držely akcie farmy jeho děti.

OLAF nic nevyšetřuje.  Čapí hnízdo vyšetřuje už od loňského března evropský úřad pro boj s podvody OLAF. Andrej Babiš to ale zarytě popírá.  “OLAF nic nevyšetřuje!”, rozčiloval se například na svém serveru iDnes ještě loni v říjnu. Realita? Vyšetřování oficiálně potvrdilo přímo vedení OLAF, jeho ředitel Giovanni Kessler letos květnu pak uvedl, že výsledky jeho lidé dodají do konce roku.

Chtějí mě dostat. “Je to celé zmanipulované, trestní stíhání potřebovali načasovat před volbami, ve kterých jde o všechno.” Tak reagoval na svém facebookovém profilu na rozhodnutí policie stíhat ho za dotaci pro Čapí hnízdo. Babiš tvrdí, že policie jeho případ zmanipulovala. Zapomíná ovšem připomenout, že “pánem trestního řízení” je po nejrůznějších právních úpravách státní zástupce. Ten na práci policie celou dobu dohlížel a neměl k ní připomínky. Pokud by tedy šlo o manipulaci, muselo by to pokrýt i státní zastupitelství. A to spadá do gesce hnutí ANO, ministrem spravedlnosti je Robert Pelikán.