© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Razie tuzemských bezpečnostních složek ho připravila o pozici nejvýše postaveného Čecha v NATO. Deník Neovlivní.cz nyní vypátral, že důkazy proti jednomu ze šesti hlavních auditorů aliance Janu Vylitovi byly chybné.
Vylita dodnes nebyl obviněn. Národní bezpečnostní úřad mu ale před pár měsíci odebral prověrku a tím ukončil jeho kariéru v NATO. NBÚ tak rozhodl ještě před Vylitovým výslechem na policii, který rozpory v původních podezřeních proti auditorovi odhalil.
Oficiální vyšetřování, do něhož policie Vylitu zahrnula, detektivové vedou pro podezření, že armáda účelově vyřazovala ze svých arzenálů plně funkční náhradní díly a přes spřízněný opravárenský závod jej prodávala zbrojařským firmám.
Z dokumentů, které má Neovlivní.cz k dispozici, ale vyplývá, že policie v případě Jana Vylity vycházela z následujících mylných informací:
Vylita byl podezřelý mimo jiné v souvislosti s obchodem ze září 2009, kdy ještě vůbec nebyl na ministerstvu.
V té době pracoval jako konzultant PricewaterhouseCoopers, na obranu přišel až za rok. “Podezřelí jednali nezákonným způsobem v souvislosti s uzavíráním smluv mezi ministerstvem obrany a VOP CZ. Konkrétně se jednalo o smlouvu uzavřenou dne 11. 9. 2009,” napsali přesto policisté v žádosti o povolení domovní prohlídky u Vylity.
Policie si spletla majitele zbrojařské firmy, v inkriminované době ji vlastil slovenský stát
V dokumentech kriminalisté poukazovali na to, že část náhradních dílů měla skončit ve slovenské zbrojařské firmě VOP Trenčín, “kterou v předmětné době (2013) ovládaly firmy spřízněné s Excalibur Army”. V době uzavírání smluv a dlouho potom přitom podnik vlastnil slovenský stát. Podle údajů v obchodním rejstříku získaly VOP Trenčín firmy spřízněné s Excalibur Army až v polovině roku 2014. Se slovenskou státní firmou armáda dlouhodobě spolupracovala.
Z úředních hovorů policisté dovodili “organizovanou skupinu”
Útvar ÚOOZ vyčítal Vylitovi a spol., že jednali jako organizovaná skupina. Dokládá to především častou vzájemnou telefonickou i emailovou korespondencí. “Je zřejmé, že Jan Vylita volal osobně Adolfu Veřmiřovskému 52x a naopak Veřmiřovský Vylitovi 31x. Přičemž není zřejmé, proč vysoce postavený úředník ministerstva obrany udržuje kontakty s ředitelem státního podniku VOP CZ,” píší detektivové ÚOOZ.
Policie si ale nezjistila, že Vylita měl jako generální sekretář ministerstva obrany na starosti mimo jiné státní podniky. Veřmiřovský byl tedy jeho podřízený a jejich vzájemná komunikace byla na denním pořádku. To ale není vše. Policie píše dále: “Veřmiřovský byl zároveň ve sledovaném období v kontaktu s Jaroslavem Strnadem 33 x. Existuje zde důvodné podezření, že Veřmiřovský figuroval jako prostředník mezi Vylitou a Strnadem.” Strnad je představitel firmy Excalibur Army, jednoho z největších zákazníků Veřmiřovského státního podniku VOP CZ. “K tomu jen podotknu, že tato skupina byla skutečně organizovaná. Přesně podle organizačního řádu ministerstva obrany,” uvádí Vylita.
Když všechny tyto skutečnosti vyšly při výslechu najevo, byl Jan Vylita po svém zadržení propuštěn a domů odešel bez jediného obvinění. Bývalý auditor NATO se následně proti postupu úřadů bránil, verdikt NBÚ, kterým přišel o prověrku, ale zvrátit nedokázal.
Policie i státní zastupitelství dnes dávají od odchodu Vylity z Bruselu ruce pryč. Vylita zkrátka nebyl obviněn a vyšetřování případu i bez jeho osoby dál pokračuje. “Vyšetřování probíhá standardně pod dozorem státního zástupce a my se k němu nebudeme dále vyjadřovat,”říká vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová.
A Národní bezpečnostní úřad prověrky veřejně nekomentuje. Dokonce ani Janu Vylitovi nesdělil, proč mu prověrku sebral.
Pokud ale policie nepřijde s dalšími důkazy a Vylitu neobviní z něčeho jiného, půjde o značný šrám na pověsti a důvěryhodnosti České republiky v očích spojenců.
Kdo odstartoval konec Vylitovy kariéry? Již brzy na Neovlivní.cz