Privátní výstava korunovačních klenotů pro VIP. Pořádal kancléř Mynář

Na soukromé zhlédnutí korunovačních klenotů přišli například ministr Blažek či primátorka Vaňková.

Je to mimořádná akce, na kterou lidé stojí mnohahodinové fronty. Prezidentská kancelář ovšem uspořádala privátní výstavu korunovačních klenotů pro VIP, jak upozornil iRozhlas.


Foto: FB Markéty Vaňkové

Jde o praxi, kterou zavedl odcházející kancléř Vratislav Mynář už při minulých výstavách. Letos se po zavírací době dostavili ke zhlédnutí klenotů například ministr spravedlnosti Pavel Blažek a jeho dlouholetá spolupracovnice, brněnská primátorka Markéta Vaňková. Ta navíc udělala tu chybu, když fotografie ze soukromé prohlídky zveřejnila na své sociální síti.

“Během největšího zájmu navštívilo lednovou výstavu korunovačních klenotů okolo 4500 lidí denně, ve frontě stáli i několik hodin. Tři hodiny čekal před katedrálou i expremiér a tehdejší prezidentský kandidát Andrej Babiš (ANO). Organizátoři vždy v brzkých odpoledních hodinách oznámili lidem ve frontě, že se ten den na ně již nedostane řada. Zavíralo se totiž v 17.00. Výstava se ale dala zvládnout i „po zavíračce“. A mnohem rychleji. Stačilo mít čestnou vstupenku,” napsal i Rozhlas.

Ministr Blažek i primátorka Vaňková shodně uvedli, že jim přišla pozvánka do emailu. A shodně si prý nevzpomínají od koho. “Přiznám se, že neřeším, kdo ty pozvánky zasílá,” prohlásila Vaňková.

Bývalí zaměstnanci Hradu nicméně potvrdili, že šlo o praxi, kterou zavedl odcházející kancléř Vratislav Mynář.


Potvrzeno: Zemanovi lidé pálí mosty a vystaví korunovační klenoty


Jak už jsme loni napsali, letošní výstavu korunovačních klenotů Hrad pojal jako příležitost ukázat veřejnosti přívětivější tvář. ¨”Prezidentská kancelář a Správa Pražského hradu na sklonku éry Miloše Zemana pokračují ve vylepšování její image: podle zjištění Neovlivní.cz se připravuje neplánované vystavení originálů korunovačních klenotů. Ty se podle nepsaných zvyklostí zpřístupňují veřejnosti při zvláštních příležitostech, jako jsou významná výročí anebo inaugurace nových hlav státu. Počítalo se tedy s tím, že pokud vůbec, tak je lidé uvidí nejdříve po zvolení nového prezidenta zkraje příštího roku. Nakonec to má být ale dříve, a to ještě před odchodem Miloše Zemana,” napsali jsme loni v listopadu.

Informace se následně potvrdily. Korunovační klenoty byly zpřístupněny zkraje letošního roku. Tedy nikoli až po inauguraci nové hlavy státu.

Byl to několikátý pokus, jak se snaží Hrad na poslední chvíli snaži ukázat veřejnosti v jiném světle. Nejprve Miloš Zeman oznámil, že je proti policejním zátarasům na Hradě, které přitom původně sám vyžadoval. Následně prezidentská kancelář zveřejnila plán na mimořádný program Zlaté vánoce na Pražském Hradě.

Všechny tyto kroky měly vést k tomu, aby někteří klíčoví zaměstnanci Hradu měli šanci zůstat ve svých pozicích i po nástupu nového prezidenta. Šlo zejména o Jana Nováka,  kterého Vratislav Mynář po bleskovém odvolání Ivo Velíška pověřil řízením Správy Pražského hradu.


Šéfredaktorka Sabina Slonková doporučuje

Musím se omluvit hnoji, novinářem v Zemanově éře

Aféra Lithium: Státní obchod provázela obří provize pro utajené poradce

Milost pro Nečasovou. Proč k ní nebyl důvod

Prchal a Bartha. Těm Babiš uvěřil, že může zvítězit


Zdroj náhledové foto: FB Markéty Vaňkové

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email