Analýza: Pro koho si letos přijde doktor Ištvan?

V roce 2017 nás podle všeho čeká nejen vyhrocená kampaň před podzimními volbami, v níž se miliardář Babiš pokusí získat premiérský post a ovládnout zemi. Kromě toho ale do politiky zasáhne hned několik verdiktů, které vyšetřující úřady chystají právě v letošním roce.

Andrej Babiš, Bohuslav Sobotka, David Rath. Co mají společného? Jejich další osud mají do značné míry v rukou vyšetřovatelé, žalobci a soudci. Rathovi jde přímo o pobyt za mřížemi, dalším dvěma politikům o kariéru.

Jestli má současný premiér Bohuslav Sobotka skutečně slabé místo, pak je to nevýhodný prodej státního podílu černouhelných dolů OKD. Roky stará kauza právě letos může přispět k tomu, že Sobotka přijde o premiérský post. Poté, co loni odstartoval soudní proces s “pěšáky” kvůli samotné privatizaci, policie se vrhla pod dozorem týmu žalobců vedených Ivem Ištvanem i na finanční operace v OKD z období těsně před tím, než firma skončila v úpadku.

Z informací deníku Neovlivní.cz přitom vyplývá, že dosavadní vyšetřování skutečně nasvědčuje porušování zákona při hospodaření OKD. Verdikt, zda za to bude obviněný přímo miliardář Zdeněk Bakala coby bývalý majitel nebo jen některý z jeho manažerů, policisté chystají podle předběžných odhadů v první půli letošního roku.

Případné obvinění se sice nebude přímo týkat premiéra Sobotky, stalo by se ale vítanou municí v předvolební kampani. Sobotka měl totiž tehdy coby ministr financí privatizaci pod palcem, v prodeji navíc sehrál klíčovou roli jeho osobní přítel Radek Pokorný. Doly nakonec skončily v rukou Zdeňka Bakaly, pro kterého právník Pokorný rovněž pracoval. Popsali jsme zevrubně v tomto článku.

Čapí hnízdo není moje

Kontext:

capi_hnizdo_babis
» Šmejdila kolem vyšetřování Čapího hnízda, teď na financích povýšila
» Čapí hnízdo: Horké křeslo kapitána Nevtípila
» Babišovi podřízení zkoumají účty jeho dětí
» Nahrávka: Na ministerstvu financí řeší Agrofert a Čapí hnízdo
 » Investigativní speciál: Všechny větvičky Čapího hnízda

Dřív než rozhodnutí o OKD ale můžeme očekávat stanovisko evropského úřadu proti podvodům OLAF. Ten už rok řeší, jestli byl při udělení dotace pro farmu Čapí hnízdo ministra financí a aktuálně nejmocnějšího politika Andreje Babiše spáchaný dotační podvod.

A odpověď bychom měli podle neoficiálních zpráv z Bruselu dostat hned zkraje roku. Kauza už připravila Babišovi zatím jediné skutečně perné chvilky v politice, kdy byl donucen případ vysvětlovat na mimořádné schůzi sněmovny. A pokud by OLAF nyní rozhodl, že farma získala dotaci podvodem, mohlo by to šéfa hnutí ANO stát podle zjištění Neovlivní.cz místo ve vládě.

“Premiér tu možnost zvažoval už loni na jaře, kdy byla kauza předmětem mimořádní schůze sněmovny. Jestli vyšetřování OLAFu konstatuje, že to podvod byl, je připravený odvolat jej z vlády. Musí to ale být dostatečně dlouho před volbami. Obava, že by toho Babiš využil a tvářil se jako mučedník, tu je,” popsal Sobotkovy úvahy člen nejužšího vedení ČSSD.

Na výsledky vyšetřování OLAFu napjatě čeká i česká policie, která dotaci pro Čapí hnízdo také zkoumá. Dokud OLAF nerozhodne, policie své stanovisko nevydá. V politicky citlivém případu se totiž komisař, který má případ na starost, doposud nijak horlivě neangažoval. Dokonce si nechal do března prodloužit lhůtu na svoji práci.

Krabice od vína a nakrmené zvíře

A do třetice příběh někdejšího hejtmana Davida Ratha – rozuzlení jeho “krabice od vína” budeme znát zřejmě nejpozději. Nejvyšší soud se bude muset vypořádat se stížností ministra spravedlnosti Roberta Pelikána, který napadá rozsudek, jímž vrchní soud Ratha omilostnil. Nikoli proto, že by si Rath nevzal peníze výměnou za “cinklé” zakázky.

Čistě proto, že soudci vrchního soudu rozhodli, že jejich kolegové soudci nedostatečně zkoumali žádosti žalobců o odposlechy Ratha a spor, a když je povolili, pochybili.

Odposlechy proto vrchní soud vyřadil ze spisu a udělal tak přesně to, o co se snažili Rathovi obhájci od začátku: zrušení odposlechů byla pro bývalého politika jediná šance, jak se z důkazně okované kauzy dostat.

Motivace vrchního soudu přitom není zcela jasná, i písemné zdůvodnění jeho rozsudku je pouze subjektivní. Při té přiležitosti si dovolujeme připomenout Rathovu závěrečnou řeč, v níž bez dalších podrobností naznačil, že jeho případ souvisí s financováním sociální demokracie. A odkazujeme na část z nyní již “zrušených” odposlechů:

Jde o rozhovor mezi Kateřinou Pancovou a Petrem Kottem, v němž šéfka kladenské nemocnice líčila, jak probíhala schůzka s Rathem.

“Já jsem říkala: Davide, já ti přece věřím. Pokud jako řekneš, že dvojka jde na volby, tak to já beru jednoznačně. A on: No né, pokud tam ty prachy jako zůstanou, tak si je zase rozdělíme zpátky.”

A také o pasáže, kde Rath opakovaně říká, že musí sehnat víc peněz, “protože krmíme to zvíře”.

S ohledem na dosavadní vývoj případu je zřejmé, že o “zvířeti” se máme šanci dozvědět víc jen tehdy, pokud David Rath skončí za mřížemi.