Pro zkrachovalého brokera pracoval i Babišův klíčový člověk

Případ zkrachovalého brokera Key Investments, v němž utopily stovky milionů městské části a nyní vyšla najevo jeho smlouva s ODS, Andrej Babiš označuje jako symbol starých pořádků, kdy se politici nechávají ovládat kmotry. V Key Investments přitom působil jeden z klíčových lidí jeho vlastního byznysu – výkonný ředitel Agrofertu Josef Mráz. O tom už ale ministr financí nemluví.

“Ať ten Key Investments vyšetřují od začátku. Key Investments, tam se pletou všichni politici. Key Investments, to je vlastně stadion Slavie, nějaký Natland – a jsme v Praze u kmotrů.”

Tolik Andrej Babiš před šesti lety v České televizi.

Kdo je Josef Mráz

• Jeden z nejdůležitějších manažerů Andreje Babiše
• Potkali se nejpozději v roce 2001, kdy se stal finančním ředitelem Aliachemu, který z poloviny ovládal právě Babiš
• Poté působil jako ředitel pro strategie v jedné z Babišových firem
• Následně si na konci roku 2004 odskočil do Key Investments, kde v dozorčí radě figuroval až do prosince roku 2007
• V témže roce začal znovu pracovat pro Babiše, tentokrát v pozici šéfa controllingu
• V roce 2011 jej Babiš jmenoval do pozice výkonného ředitele Agrofertu, kterým je dodnes

V té době už ale pro něj několik let pracoval Josef Mráz, ekonom, který v listopadu 2004 usedl v dozorčí radě společnosti Key Investments. Působil v ní mimo jiné v době, kdy slovenská pobočka brokera pomohla zázračně zbohatnout bývalému premiérovi a tehdejšímu Babišovu příteli Stanislavu Grossovi.

Dokumenty k Mrázově působení nyní získal deník Neovlivní.cz, když mapoval politické a byznysové pozadí Key Investments.

Týdeník Respekt přitom v roce 2007 naznačil, že společnost Key Investments půjčila Grossovi peníze na nákup akcií právě díky postavě Josefa Mráze. Ten to ale dodnes odmítá a policie, která Grossovo zbohatnutí vyšetřovala, nic nezákonného nenašla. Po aféře kolem premiérských milionů Mráz nicméně na účast v dozorčí radě firmy rezignoval.

Dnes už Josef Mráz považuje své angažmá ve zkrachovalé brokerské společnosti zjevně za uzavřené.

“K této bezmála deset let staré kauze se nehodlám vracet. Celá záležitost se nikdy netýkala ani Agrofertu, ani pana Babiše,” uvedl nyní na dotazy Neovlivní.cz.

Kdo by mohl detailněji objasnit Mrázovu roli, jsou majitelé Key Investments. Ti jsou ale neznámí, zůstali skrytí za anonymními akciemi (byť média skloňovala jako možné majitele Petra Sisáka či Vladimíra Kroužeckého).

A najatí manažeři, kteří kvůli utopeným stovkám milionů od radnic skončili před soudem, zase nic prozrazovat nechtějí.

“Nebudu se vámi vůbec o ničem bavit,” uvedl bývalý ředitel Key Investments Daniel Brzkovský.

A Andrej Babiš? Ten se k angažmá Josefa Mráze v Key Investmens raději nevyjadřuje vůbec. SMS dotazy na téma Mráz a zkrachovalý broker ponechal bez komentáře.

Příběh Key Investments přitom stál do značné míry na principu důvěry, kterou v lidech vyvolali VIP klienti společnosti. Zatímco těmto klientům – mezi nimiž byli například think-thank Václava Klause, někdejší premiér Stanislav Gross či bývalý ministr Martin Kocourek – se spolupráce bohatě vyplatila, radnice městských částí a obcí zpravidla přišly zkrátka.

Celková škoda, kvůli které stojí manažeři firmy před soudem, dosáhla 900 milionů korun.

Nejnověji jsme pak soupis VIP klientů rozšířili v aktuálním čísle magazínu Neovlivní.cz, kde jsme popsali příběh, jak si stovku milionů nechala od brokera zhodnotit hlavní kancelář Občanské demokratické strany. Další informace najdete v tomto textu ».