© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Někteří lékaři, kteří ke své práci potřebují speciální ochranné obleky, řeší v éře koronaviru nečekaný problém. Overaly z Číny, které je mají ochránit, jsou jim malé. Dodávky ochranných pomůcek z Číny podle zjištění Neovlivní.cz obsahovaly velikosti, které jsou určené pro asijskou populaci. Problém na přímý dotaz připustil ministr vnitra Jan Hamáček.
“Když nám dorazily overaly, měli jsme radost. To nás ale přešlo ve chvíli, kdy jsme se do nich měli nasoukat. Byly nám prostě malé. Normální chlap se do nich nevejde,” uvedl jeden z lékařů v rozhovoru pro Neovlivní.cz.
Stejné zkušenosti popsali i další zdravotníci a sestry. Nikdo z nich ale nechtěl vystoupit veřejně. Financování jejich nemocnic je z části závislé na politicích, vedení jim proto podle jejich slov doporučuje, aby stát nekritizovali.
Podobné potíže s malými obleky přitom zaznamenali podle informací Neovlivní.cz i policisté a hasiči. I jim problematické pomůcky dorazily ze zásilek z Číny.
“Ve chvíli, kdy je ten oblek malý, tak je samozřejmě snížena jeho funkčnost. Máte krátké rukávy, nohavice. Po čtyřech hodinách vás v tom malém obleku nesnesitelně tlačí ramena. Nehledě na to, že když má oblek podlepené švy a má být trochu utěsněný, tak to prostě při menší velikosti nefunguje. To samé v oblasti kapuce a ramen. Je to jako kdybyste oblékli do kombinézy dítě, které je o půl roku větší než velikost kombinézy,” popsal praktické dopady malých obleků jeden z velkých českých distributorů ochranných pomůcek.
Problémy s velikostmi obleků na přímý dotaz připustil i ministr vnitra a šéf krizového štábu Jan Hamáček. “V první fázi dodávek jsem tento problém zaznamenal, v těch dalších jsme už objednali větší velikosti,” řekl pro Neovlivní.cz Hamáček.
Na otázku, kolik tisíc kusů obleků je malých, Hamáček odpověděl: “To netuším.”
Problém přitom podle distributorů ochranných pomůcek, s nimiž redakce problém konzultovala, nemusí být jen v odlišném číslování obleků. Zaznamenali i případy, kdy čínský výrobce chtěl ušetřit, a vyrobil obleky menší než byla deklarovaná velikost.
“Jsou to malé rozdíly, ale když to uděláte u sto tisíc kusů obleků, ušetříte pět procent na nákladech. Ve velkých objemech se jim to vyplatí,” popsal již citovaný distributor.
Podobný problém jako řeší lékaři a záchranáři s ochrannými obleky, zaznamenali i s některými respirátory z Číny. Už po prvních dodávkách si stěžovali, že netěsní a tím se přirozeně snižuje jejich účinnost. Stát ale kontroval tvrzením, že při testování respirátory obstály.
Když si nyní vlastní testy zaměřené na praktické využití nechala udělat redakce SeznamZprávy, obavy lékařů se potvrdily. Respirátory prostě netěsnily. “Když jsme je k testovací figuríně nepřilepili, klesla filtrační účinnost z původních asi 94 % ke 40 %,” uvedl v testu Ústav chemických procesů Akademie věd.
O čem dalším mají lékaři a sestřičky ještě zakázáno mluvit, aby nenaštvaly politiky a jejich špitály nepřišly o peníze? Čtěte v květnovém časopise Neovlivní.cz. Objednávejte zde: