Problém v Karviné: Data o nákaze nesedí

Rozdíl skoro 500 případů. Tak se liší statistiky kraje a hygieny.

Karvinsko, momentálně nejpostiženější oblast z hlediska nákazy covid-19, řeší další problém. Statistická data oficiálních úřadů nesedí.

Zdroj: Twitter Ivo Vondráka (ANO)

Dokládají to dramatické rozpory mezi statistikou hejtmana Moravskoslezského kraje Ivo Vondráka (ANO) a daty ministerstva zdravotnictví. Podle dat, která uvedl Vondrák na svém účtu na twitteru, bylo k 1.7 v Karviné 1528 osob pozitivních na covid-19. Jenže data zveřejněná hygienou takový nárůst nemocných neukazují. Podle údajů hygieniků bylo odebráno přes 3 400 vzorků a pozitivních jich k včerejšku bylo 17%.

Hejtman  Ivo Vondrák dokonce uvedl, že čísla hygieny nejsou přesná. ” Naše hygiena nezvládá tyto věci aktualizovat a její data nejsou v daný okamžik validní,” citoval hejtmana portál SeznamZprávy. „Vždy tam byly odlišnosti, oni evidují data podle trvalého bydliště, nikoliv podle toho, kde se pacient nachází. Což je určitý rozdíl, ale není tak markantní, jako když dnes hygiena dává zpětně čísla, která otestovala před třemi nebo čtyřmi dny.”

Pro Český rozhlas pak dodal: “Co mne zaráží, a už to řeším i s krajskou hygienickou stanicí, že tak jak narůstá počet nakažených, tak odpovídajícím způsobem nenarůstá počet lidí v karanténě. Takže tady něco selhává.”

Do regionu právě dnes míří ministr zdravotnictví Adam Vojtěch, od něhož bude chtít Vondrák podle svých slov vysvětlení. “A budeme řešit požadavky, které máme na dalším opatření,” napsal hejtman na twitteru.

Ministr zdravotnictví Vojtěch ještě přes cestou do Moravskoslezského kraje redakci Neovlivni.cz tvrdil, že úřady mají situaci na Karvinsku pod kontrolou. “V  současné době se koronavirus vyskytuje pouze v lokálních ohniscích, která mají hygienici pod kontrolou,” uvedl ministr, který trvá na tom, že i přes enormní nárůst je situace jiná, než zkraje dubna, kdy vláda svými opatřeními zcela ochromila zemi.

“Rozdíl je zásadní, dnes roste počet nakažených pouze v již známých lokálních ohniscích, které jsou pod kontrolou. Nárůst je dán plošným testováním kontaktů nakažených. V současné době také navzdory nárůstu nakažených klesá počet hospitalizovaných. Drtivá většina případů jsou bezpříznakové a s velmi mírným průběhem. Máme vybudované nástroje, které nám pomáhají sledovat vývoj epidemiologické situace – ISIN, systém včasného varování, dispečink lůžkové péče, Chytrou karanténu, dostatečné laboratorní kapacity, mobilní odběrové týmy. Díky všem těmto nástrojům můžeme rychle reagovat, pokud se někde objeví nové ohnisko nákazy,” tvrdí ministr.

Konkrétní přesné analýzy, na základě kterých stát rozhoduje, ale ministr ani na žádost Neovlivní.cz nezveřejnil.  “Maximum dat publikujeme na webu a na pravidelné bázi seznamujeme s analýzou vývoje onemocnění a predikcemi veřejnost na datových tiskových konferencích. Na denní bázi analyzujeme data z informačních systémů – identifikujeme lokální ohniska, monitorujeme podíl nakažených v rizikových skupinách, počty hospitalizovaných, sledujeme rizikové profese, provozy či aktivity. Poslední analýza zde,”reagoval ministr na žádost redakce o předložení analýz.

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com