Proč Babiš nikdy Faltýnka neodkopne? Pevné pouto je z historie

Jaroslav Faltýnek připravil svému šéfovi nejednu pernou chvilku. Andrej Babiš však svého nejloajálnějšího spolupracovníka vždy podržel. A udělá to i po Faltýnkově noční schůzce s Romanem Prymulou.

Nesmetla ho Stoka, o vliv ho nepřipravily ani budování mocenského centra v resortu dopravy či dávná snaha ovládnout Prahu. Kdo čekal, že tentokrát už čerstvá aféra z restaurace Rio’s zlomí Jaroslavu Faltýnkovi vaz, musel být nutně zklamaný.

Znalci zákulisní politiky ale vědí, že žádný skandál není dost velký na to, aby se Andrej Babiš zbavil své pravé ruky.


Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na sněmu ANO Foto: hnutí ANO

I noční schůzku s Romanem Prymulou v restauraci, které právě Babišova vláda zavřela, podle informací Neovlivní.cz Faltýnek ustojí. “Šéf” ho pokáral. „Co se stalo, je absolutní katastrofa, je to pro mě absolutní šok,” reagoval Andrej Babiš na noční schůzku. Jenže jeho slova byla adresovaná spíše Prymulovi, kterého vyzval k rezignaci.

U Faltýnka se lídr hnutí ANO spokojil jen s tím, že rezignoval na post místopředsedy hnutí, který je fakticky zcela bezvýznamný. Pro udržení vlivu je klíčový post šéfa poslaneckého klubu a tam Babiš svého spolupracovníka opět podržel. Nechal to na klubu samotném, přičemž už v minulosti se ukázalo, že poslanci ANO jednají jen podle not dodaných shora. Mimo jiné právě od Faltýnka.

“Pevně věřím, že se z toho poučí a že už zkrátka na takové schůzky nebude chodit mimo Sněmovnu,” řekl na Faltýnkovu adresu premiér v pondělí pro svůj list MfDnes.

Není to přitom poprvé, co Andrej Babiš svojí pravou ruku “nepopravil”, ačkoli ho navenek připravil o politické body. Spokojil se s veřejným pokáráním. Proč to tak je?

Nejvýstižněji to pro obsáhlý text z loňského časopisu Neovlivní.cz popsal zdroj z Babišova okolí: “Babiš ví, že loajálnějšího člověka nenajde. Celé to je jen vykázání Faltýnka do mezí, které mu Babiš sám vytyčil. Šéf to tak dělá se všemi.”

Faltýnkovi kolegové přiznávají, že místopředseda ANO po některých rozhovorech s Babišem opakovaně zuřil. Cítil se nedoceněný, měl pocit, že se předseda hnutí k němu chová nefér.

Stalo se to například před více dvěma lety, kdy ho premiér klepl přes prsty kvůli jeho mocenským ambicím v resortu dopravy. Nebo poté, co policie pozatýkala brněnskou chobotnici ANO, k jejímuž vzniku významně přispěl právě Faltýnek. Byl to například on, kdo do brněnské buňky přivedl ústřední postavu příběhu Jiřího Švachulu.

“To, že Faltýnka takové pokárání naštvalo, ale neznamená, že půjde proti šéfovi. To neudělá nikdy. Je prostě Babišovi vděčný, že ho vytáhl z komunální politiky, nechal ho vybudovat zemědělskou část Agrofertu a tak mu dopomohl k řadě kontaktů. A v neposlední řadě ho coby vrcholového manažera také nechal donedávna vydělat,“ popsal Faltýnkovy pohnutky, proč být loajální za každé situace, jeden z jeho spolupracovníků.

Faltýnkovi podle něj nevadí ani to, že je k němu Babiš hrubý a častuje ho vulgárními výrazy. Na to si ostatně už dávno zvykl, takhle se choval lídr hnutí ANO ke svým vrcholovým manažerům v Agrofertu běžně. Jeho podřízení se naučili nechat po sobě všechno stékat. A kdo to nezvládl a nenaučil se to, ten odešel.

Odměnou pro ty, co vydrželi, byly slušné peníze. Jen pro ilustraci: za rok 2016 Faltýnek inkasoval v Agrofertu 4,6 milionu korun. Dnes už nemá oficiálně nic, protože kvůli zákonu o střetu zájmů z firmy odešel.

Měsíčník Sabiny Slonkové
“Detailní sondu do vztahu AB a JF jsme přinesli v loňském tištěném časopise Neovlivní.cz. Kdo ho četl, od té doby ví, že AB se své pravé ruky nikdy nezbaví. Dnes tak není překvapený. Pořid´te si předplatné, ať máte informační náskok..”
Předplatné časopisu Neovlivní

Zdroj náhledové foto: Hnutí ANO

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email