Proč brát vážně Super Maria

Radikální reformy, anebo pomalá agonie. Před touhle volbou stojí podle nedávno zveřejněné analýzy uznávaného ekonoma a politika Maria Draghiho Evropa, pokud dál nemá zaostávat za americkou a čínskou konkurencí. Viktor Daněk a Filip Křenek z Institutu pro evropskou politiku EUROPEUM v časopise Neovlivní.cz vysvětlují, proč by si čeští politici měli Draghiho zprávu o hospodářských vyhlídkách Evropy zařadit mezi povinnou četbu. Protože Česka se velmi týká, jakkoli se politici mohou tvářit, že se pro nás najde nějaká „česká cestička“.

Evropa nevzkvétá. I tak by se dala parafrázovat hlavní myšlenka dlouho očekávané zprávy o evropské konkurenceschopnosti Maria Draghiho. Její zářijové představení se v Bruselu stalo jednou z hlavních událostí roku. V Česku ji zastínily povodně, Draghiho reportu bychom však rozhodně měli věnovat bedlivou pozornost.

Někdejší prezident Evropské centrální banky ve svém téměř čtyřsetstránkovém opus magnum nejenže přesně analyzuje problémy, jež tíží evropské firmy, ale nabízí také konkrétní návrhy řešení, která se už teď propisují do priorit nové Evropské komise. Dříve či později se tak dostanou na stůl i tady v Česku.


Mario Draghi na snímku ze září 2024. Foto: Shutterstock

Už teď je přitom jasné, že řada z navrhovaných změn bude vyžadovat bolestivé ústupky řady členských zemí. Čtení Draghiho zprávy navíc naplno odhaluje, jak hluboce se vnímání příčin unijních problémů a jejich možných řešení ze strany předních evropských expertů míjí s názory na české politické scéně, a to napříč vládou i opozicí.

Super Mario nastupuje

Když v roce 2012 Draghi zabránil kolapsu eurozóny, vysloužil si v evropských médiích přezdívku Super Mario. Trhy zachvácené panikou tehdy pomohl uklidnit větou, že pro záchranu eura udělá, „cokoliv bude potřeba.“

Další ostruhy si později vysloužil jako předseda italské vlády, kolem kterého ostatní evropští lídři našlapovali v bázlivé úctě, a spekulovalo se o něm nedávno také jako o možném kandidátovi na šéfa Evropské rady.

Draghiho kredit v evropských kruzích je nepopiratelný. Když ho proto šéfka Evropské komise Ursula von der Leyen před rokem požádala o vypracování důkladné ekonomické analýzy o stavu evropské ekonomiky a jejích vyhlídkách, očekávání nebyla malá.

„Il dottore“, jak se Draghimu též přezdívá díky jeho akademické kariéře a doktorátu z ekonomie z prestižní americké univerzity MIT, ve své zprávě stanovuje přesnou a nemilosrdnou diagnózu. EU zaostává za svými největšími konkurenty USA a Čínou a bez výrazných reforem se situace bude dále zhoršovat. Vychází přitom z modelu ekonomického růstu svého univerzitního mentora, amerického ekonoma a držitele Nobelovy ceny Roberta Solowa. Solow v něm pojmenoval základní komponenty nezbytné pro ekonomický růst: pracovní síla, produktivita poháněná technologickým pokrokem a kapitál. Draghi tento přístup aplikuje na Evropu a poukazuje na hluboké nedostatky ve všech třech oblastech.

Co by si měli vzít z Draghiho zprávy čeští politici? Co se stane, když ji budou ignorovat? Analýzu přináší aktuální vydání časopisu Neovlivní.cz. PŘEDPLATNÉ.

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com

Sdílet článekShare on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email