Proč chce Zeman zatáhnout do kauzy Čapí hnízdo Chovance

Prezident Miloš Zeman hodlá příští týden předvolat na Hrad ministra vnitra Milana Chovance a to kvůli kauze Čapí hnízdo. Chce od něj slyšet, co si o případu, který může stát Andreje Babiše premiérský post, myslí. Ministr vnitra přitom detaily kauzy znát podle zákona nesmí. Proč jej tedy prezident hodlá do případu zatáhnout? Podle zjištění Neovlivní.cz je jedním z motivů i povolební spolupráce ANO a ČSSD.

Postup prezidenta na první pohled nedává žádnou logiku. Chce vysvětlení živé kauzy od někoho, kdo mu je dát nesmí, protože mu zákon zakazuje, aby vstupoval do vyšetřování. “Až se vrátím z New Yorku, tak si chci poslechnout stanovisko pana ministra Chovance,” prohlásil Zeman ve čtvrtečním vysílání televize Barrandov.

Už dříve dal přitom najevo, že postup policie, která v kauze Čapí hnízdo v srpnu požádala o zbavení imunity Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka, považuje za politickou provokaci. Včera o případu mluvil na Hradě s jeho hlavním aktérem, lídrem hnutí ANO. Prezident současně poznamenal, že jeho povinností je vyslechnout obě strany sporu.

Kontext:

Repro: Z prezentace ekofarmy Čapí hnízdo.
» Dva rivalové Chovanec a Babiš na schůzce v hotelu. Co řešili?
» Chovanec poslal špiony na Babišova manažera
 » Policie vyšetřuje, jak Babiš sbírá kompro na konkurenci
 » Investigativní speciál: Všechny větvičky Čapího hnízda

Potíž ale je, že nejde o žádný spor dvou politiků. Policie pod dohledem státního zástupce prostě dospěla k závěru, že padesátimilionová dotace pro Babišův luxusní komplex Čapí hnízdo byla získána podvodně. A chce stíhat několik lidí, včetně favorita říjnových voleb.

Miloš Zeman už dříve prohlásil, že chce věřit tomu, že za žádostí o vydání není právě Chovanec. Jinak řečeno hlava státu říká, že ministr vnitra je v podezření ze zneužívání policie k politickému boji. Proč to všechno dělá?

Milan Chovanec je v současné době v očích prezidenta nejvhodnější lídr pro situaci, kdy by ČSSD měla po volbách usednout ve Strakově akademii opět po boku Babišova ANO. A tlak na Chovance, který ke kauze Čapí hnízdo doposud vystupoval na radu svých poradců výrazně umírněně, sami sociální demokraté vnímají jako snahu zakopat příkopy mezi oběma muži tak, aby po volbách byli schopni spolu vládnout.

“Prezident vlastně říká: vyber si, na čí straně stojíš. Chce prostě Chovance dotlačit k tomu, aby si nechal zadní vrátka pro případnou spolupráci,” popsal člen vedení ČSSD.

Ostatně i sám Zeman veřejně označil variantu příští vlády ve složení ANO a ČSSD za nejlepší možnou. V politickém zákulisí se už také začaly šířit spekulace, že se Andrej Babiš a Milan Chovanec dohodli a jsou připraveni v případě adekvátního výsledku ve volbách společně vládnout. Týmy obou politiků ale jakoukoli dohodu v tuto chvíli popírají.

Milan Chovanec má přitom manévrovací prostor pro debatu s prezidentem poměrně široký. Vždy se může odvolat na to, že jako ministr vnitra ani nesmí znát detaily z vyšetřování. Postupoval tak už stejně v  minulosti, byť se v podstatě postavil za policii.

“O kauze Čapí hnízdo mám informace jen z médií. Když si přečtu závěr Lenky Bradáčové, že dělala dohled nad vyšetřováním a neshledala žádné pochybení ze strany policie nebo státního zastupitelství, a naopak průtahy shledala na straně těch, kteří jsou vyšetřováni, tak si myslím, že postup policie byl správný,” prohlásil Chovanec naposledy zkraje září v rozhovoru pro list Právo.

Za policisty se už také postavil i policejní prezident Tomáš Tuhý. “Vyšetřovatelům důvěřuji,” řekl pro Seznam.cz.