© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Petr Hladík zcela propadl při volbě prvního místopředsedy vládních lidovců. Jeho pozici přitom už roky ohrožují vlastní ambice a pověst šíbra.
„Ambiciózní politik, který se pro dosažení svého cíle spojí i s nepřítelem. Pověst šíbra jej provází už několik volebních období.“
Charakteristika, kterou jsme loni zveřejnili při sestavování žebříčku TOP 10 vlivu v Brně. Patřila ministrovi životního prostředí a místnímu letitému politikovi Petrovi Hladíkovi.
Stejné důvody nyní vedly k tomu, že jej vládní lidovci překvapivě na svém sjezdu nezvolili prvním místopředsedou. Ačkoli neměl protikandidáta.
„Já vlastně nevím, proč jste mě nezvolili. Mám tu stranu rád a rád bych to věděl,“ řekl Hladík delegátům sjezdu KDU-ČSL.
ČTĚTE TAKÉ: Prahu řídí Brno. TOP 10 vlivu
Možná to Petr Hladík opravdu neví. Ale stačí v Brně promluvit s kýmkoli, kdo delší dobu sleduje tamní politiku a byznys. Nebo se jich účastní.
„Jeho ambice přesahují jeho schopnosti. Mám na mysli zejména schopnosti spolupracovat se svým okolím,“ lakonicky to popsal jeden z dlouholetých insiderů brněnské politiky.
Naplno se to projevilo při sestavování vlády nad Brnem v roce 2022. Navzdory přání Prahy Hladík nekývl na předvolební koalici po vzoru celostátní vlády. S vítěznou ODS se během svého fungování v Brně dostal do řady sporů a ve volbách ji bral jako hlavního soupeře.
Právě jeho spory s ODS a její místní tváří Markétou Vaňkovou přispěly k tomu, že sestavování koalice v Brně drhlo. ODS se přitom mohla obratem domluvit na pohodlné většinové koalici s lidovci a menšími stranami bez hnutí ANO, jak to preferoval i premiér Petr Fiala. Nešlo to.
„Petr Hladík zkrátka chtěl být primátorem. Nic víc za tím nebylo,“ citovali jsme tehdy jednoho z brněnských koaličních politiků.
Jednání odblokoval až tehdejší šéf lidovců Marian Jurečka vstupenkou do vlády pro Petra Hladíka. Ministryně životního prostředí Hana Hubáčková tehdy překvapivě rezignovala s odvoláním na zdravotní důvody. Nahradil ji právě Hladík. Teprve pak v podstatě obratem mohla vzniknout i vláda v Brně s Markétou Vaňkovou coby primátorkou.
Vyslání Petra Hladíka do ministerského křesla přitom původně ani jeho mateřská strana nepřijala s absolutním nadšením. Dokonce se našli i ti, co proti tomu podle zjištění Neovlivní.cz na interním zasedání hlasovali. Argumentovali stejně jako později tehdejší prezident Miloš Zeman: Hladík je pro nás s ohledem na policejní vyšetřování rizikovým elementem.
Šlo o policejní zájem o Hladíka při vyšetřování bytové aféry v Brně. Politik sice dodnes nebyl z ničeho obviněný, policie u něj nicméně provedla prohlídku, prohledala mu i notebook a telefon.
Jurečka ovšem pozvánkou pro Hladíka do vlády tehdy jen splácel dluh. Mezi oběma muži panovalo pragmatické spojenectví mimo jiné i díky tomu, že Hladík kdysi slíbil Jurečkovi zařídit hlasy pro zvolení předsedou lidovců. A slibu dostál, Jurečka se i díky jeho pomoci stal v roce 2020 předsedou.
Když pak Hladík nedokázal v komunálních volbách získat vytoužený post brněnského primátora, přišel čas dodržet dohodu. „Jurečka tehdy Hladíkovi slíbil, že dostane ministra. Svoji roli v tom sehrálo i to, že Hladíkovo jméno kvůli jeho chování blokovalo sestavení koalice s lidovci v Brně,“ popsal tehdy Hladíkovu pozici jeden z členů vedení KDU-ČSL.
„Jmenováním Hladíka ministrem podle informací Neovlivní.cz nebyl nadšený ani premiér Petr Fiala, který je z Brna a zná místní reálie. Jeho vstup do vlády se snažil brzdit. Jurečka na něm však trval a Fiala nakonec kvůli tomu do konfliktu s koaličním partnerem nešel,“ napsali jsme k tomu tehdy.
S ohledem na charakterové vlastnosti Petra Hladíka nakonec pro lidovce nebylo ani překvapením, že slábnoucího Mariana Jurečku v posledních týdnech vyměnil za „nového“ Marka Výborného. Utvořili tandem a společně sesadili Jurečku z čela KDU-ČSL.
„Marian Jurečka se dostal do pozice, kdy se s ním pojí různé nálepky. To není žádná dehonestace Mariana Jurečky, ty nálepky jsou mnohdy nezasloužené, politika je v tomhle nespravedlivá. Ale ta strana potřebuje krok dopředu. Musíme umět lidem jasně říct, co jsme navrhovali, co jsme prosadili a kde jsme třeba museli přistoupit na kompromis a proč,“ pragmaticky vysvětloval svůj příklon k Výbornému pro SeznamZprávy.
A lidovci, kteří bojují o své přežití na politické mapě, si nakonec jen řekli, že takového prvního místopředsedu zkrátka nechtějí.
Zdroj náhledové foto: KDU-ČSL