Proč Fiala nechce kandidovat na prezidenta

Vládní koalice stále nemá svého kandidáta na Hrad, logická sázka na populárního premiéra nepřipadá v úvahu. Zatím.

Za rok touhle dobou už budeme mít dva měsíce nového prezidenta. Druhé funkční období Miloše Zemana končí 8. března 2023.


Foto: Úřad vlády ČR

Ačkoli oficiálně ještě kandidaturu neoznámili, v praxi už rozjeli kampaň, a za prezidentské kandidáty tedy můžeme považovat miliardáře a bývalého premiéra Andreje Babiše, generála Petra Pavla či odboráře Josefa Středulu. Naopak veřejně už svůj úmysl dobýt Hrad prezentovali bývalý majitel firmy Best Tomáš Březina (jeden z podporovatelů Neovlivní.cz) či matematik Karel Janeček.

Vládní koalice Spolu ale svého kandidáta zatím nepředstavila. Protože ho nemá.

„Zatím jsme nikoho nevybrali. Není to věc, která by se vzhledem k okolnostem dosud nějak intenzivně řešila,“ potvrdil pro květnové vydání časopisu Neovlivní.cz ministr spravedlnosti Pavel Blažek.

A jak poznamenal Petr Fiala po svém znovuzvolení předsedou ODS, čas na oznámení společného jména nastane v létě: „Kandidát musí dozrát. Ještě není léto, tak ještě nikdo nedozrává. Ještě chvilku počkejme, pak určitě s dobrým kandidátem vystoupíme.“

TŘI DŮVODY PREMIÉRA

Logicky se nabízí, že by mohl kandidovat právě současný premiér. Po invazi na Ukrajinu jeho popularita stoupla. Politologové se shodují, že by byl nejvhodnějším kandidátem vládních stran.

Jenže Petr Fiala teď prezidentem být nechce. Dost jednoznačně a opakovaně to řekl svým spolupracovníkům. A na dotaz potvrdil i pro Neovlivní.cz.

„V českém politickém systému je klíčová role premiéra. To je pozice, kam jsem byl před pár měsíci na základě voleb jmenován s mandátem na další čtyři roky. To je moje odpovědnost vůči voličům a moje základní poslání, na něž se plně soustředím,“ uvedl.

Možnou kandidaturu přitom s lidmi ze svého nejbližšího okolí řešil. A detailně jim také objasnil důvody, proč v tuto chvíli netouží stát se hlavou státu.

Těch důvodů, jak je redakce Neovlivní.cz zrekonstruovala z rozhovorů se spolupracovníky premiéra, je hned několik.

Čeho se premiér obává? V čem vidí smysl své politické mise? Odpovědi přináší květnový časopis Neovlivní.cz, který získáte v sekci PŘEDPLATNÉ.

Foto: Úřad vlády ČR

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email