Proč Hamáčka nepodržel premiér

Andrej Babiš k podezření vůči vicepremiérovi své vlády neřekl ani slovo

Počkáme, co se z toho vyvrbí a pak uvidíme. Svou oblíbenou vyčkávací taktiku zvolil premiér Andrej Babiš i v případě podezření, které vůči vicepremiérovi jeho vlády vznesl portál SeznamZprávy. Jan Hamáček musí vysvětlovat, jestli skutečně chtěl vyměnit ututlání vrbětické kauzy za ruské vakcíny a organizaci schůzky Putin-Biden v Praze.

Sám Hamáček podezření odmítá a označuje jej za lživé s tím, že jej nikdo z účastníků setkání nemůže potvrdit, protože se tak nestalo. “V žádném okamžiku nebyl předmětem jednání jakýkoliv výměnný obchod s Ruskou federací. Tyto ničím nepodložené spekulace poškozují zájmy České republiky a nahrávají zájmům cizí moci,” řekl Hamáček.

Věrní parťáci…Loňský přílet speciálu, který přivezl ochranné pomůcky z Číny. Foto: Úřad vlády ČR

Na schůzce byli nejvyšší státní zástupce, policejní prezident, šéfové zahraniční rozvědky a vojenského zpravodajství či velvyslanec v Moskvě. Nikdo z nich zatím veřejně podezření nepotvrdil. Přitom nejde o nic tajného: stačilo by vydat tiskové prohlášení ve smyslu Hamáček to řekl nebo neřekl.

Jenže nic z toho se nestalo a kromě médií nikdo další účastníky schůzky k popisu jejího průběhu nevyzval. Jediný Pavel Zeman redakci Neovlivní.cz řekl, že nic o výměnném obchodu na schůzce neslyšel. Jenže tam nebyl celou dobu. “Během mé přítomnosti ne. Přišel jsem později,” uvedl nejvyšší žalobce.

A když si zástupce bezpečnostních složek v úterý předvolali k vysvětlení do Sněmovny poslanci, nedali jim ani šanci, aby promluvili. Celou dobu se hádali a nakonec schůzi odročili, aniž by špiony a policisty vyslechli.

“Styděl jsem se za to, jak to probíhalo, za ten způsob komunikace. Bylo mi líto lidí, kteří od roku 2014 vyšetřují tuto trestnou činnost. Strávili na tom hodiny, týdny, měsíce času, dospěli jsme k nějakému řešení. Místo toho, aby se jim dostalo poděkování, a teď nehovořím o sobě, ale o policii, BIS, příslušném dozorovém státním zástupci, tak jsem byl přítomen nejapnému a nedůstojnému divadlu,” řekl žalobce Pavel Zeman při odchodu ze Sněmovny.

Stejně tak by stačilo málo, aby vystoupil premiér Andrej Babiš a řekl, zda Hamáčkovi věří a vicepremiér má dál jeho podporu. Ani to se nestalo. Předseda vlády jako obvykle, když má čelit nepříjemným dotazům, po celý den před novináři kličkoval, aby se jej na to nemohli zeptat. A žádné prohlášení sám nevydal.

Jediný jeho včerejší výrok zaznamenaly parlamentní zpravodajky listu Právo. Babiš jim řekl, že o ničem neví: “O žádné schůzce nevím, dozvěděl jsem se o tom z médií. Podle mě je dobře, že se cesta neuskutečnila.”

Nikoli Jan Hamáček, ale premiér je přitom teď ten, kdo hraje o všechno. Hamáček už ví, že s ohledem na očekávaný volební výsledek ČSSD stejně jeho kariéra ve vrcholové politice končí. Sociální demokraté si navíc předsedu sami těžko zaříznou, a jeho případný vyhazov z vlády by tak jistě znamenal konec vládní koalice ANO-ČSSD.

A Andrej Babiš nyní počítá, co by mu případný pád jeho vlády přinesl. Na jedné straně by mu mohl vyhovovat. Kdyby vlády úplně padla, měl by čas smést ze sebe odpovědnost za téměř 30 tisíc mrtvých během pandemie covid-19. A také by měl čas na kampaň.

Na druhou stranu v opozici by byl méně vidět a navíc kampaň by musel dělat za své, nikoli z veřejných peněz jak to dělá nyní coby premiér, kdy si jeho vláda kupuje voliče.

Byl to přitom Jan Hamáček, který doposud všechny průšvihy premiéra – včetně synova nedobrovolného pobytu na Krymu – pokryl. A Andreje Babiše podržel.

Každopádně Hamáčkova kauza nyní ukáže, zda je v Česku možné se promlčet úplně vším.

Zákulisí vrbětické kauzy a překvapivé roli Andreje Babiše se věnujeme i v květnovém časopise Neovlivní.cz. Cesta k předplatnému vede tudy:

Zdroj náhledové foto: Úřad vlády ČR

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email