Proč je dobré znát pravdu o kabelkách Jany Nagyové

Dosavadní průběh soudů s bývalým premiérem potvrzuje, že vládní agendu v éře Petra Nečase do značné míry určovala jeho sekretářka.

Můžeme se přít o to, jestli to byl policejní a prokurátorský puč ve prospěch Andreje Babiše. A jestli si měl Robert Šlachta přijít pro šéfku premiérova kabinetu v noci a s beranidlem.


Ilustrace: Minoli / Shutterstock

Dosavadní průběh soudů s Janou Nečasovou-Nagyovou ale jasně potvrzuje jedno: v Nečasově éře vládní agendu do značné míry určovala jeho sekretářka. A také se ukázalo, jak moc jsou představitelé tajných služeb náchylní plnit zadání mocných bez ohledu na zákon.

Devět let starý příběh, který vyústil v pád vlády Petra Nečase, jeho zastánci dodnes označují za přehnaně tvrdý atak policie vůči ministerskému předsedovi. A to údajně kvůli tak drobným epizodám jako jsou kabelky, které coby prezenty dostávala jeho milenka a sekretářka v jedné osobě.

Jenže ono nešlo jen o kabelky. Soudy už v jednom pravomocném rozsudku de facto potvrdily že vládní agendu a strategická rozhodování v zemi v řadě případů neměl pod palcem premiér, ale jeho milenka-sekretářka. A navíc si kolem sebe budovala klientelistickou síť.

“Měla obrovský, nezdravý vliv na tehdejšího premiéra a ovlivňovala jak jeho soukromí, tak pracovní život,” konstatoval na základě odposlechů, svědectví a listinných důkazů soud v případě zneužití tajné služby.

SOUVISLOSTI:
» Miliony ve vládním trezoru jsou rodičů, tvrdí exšéf Úřadu vlády
» Peníze z Číny přiváží do Česka i bývalý premiér
» Jana Nagyová má zaplatit daň za šperky. Má z čeho?
» Nedal kožich, dostal výpověď. Muzikář na výslechu v kauze Nagyová
» Šlouf, Dalík či Nagyová. Kdo je nahradil?
» Pavučina z justiční párty: Na večírek dorazili Nečasovi i soudce Bureš
» Klaus nebyl jediný. Stíhaný Savov oslovil i Nečase

Jde přitom o rozsudek jen v jedné z několika kauz Jany Nečasové-Nagyové. Příběh zmiňovaných kabelek, kvůli nimž musela někdejší šéfka premiérova sekretariátu zpětně zaplatit daň třičtvrtě milionu, byla uložen k ledu jako promlčený.

Tento týden pak soud začal projednávat větev “trafiky”, v nichž je s ní souzen i Petr Nečas. Jde o způsob, kterým Nečas coby premiér a předseda ODS vyřešil politickou krizi ze sklonku roku 2012. Část tehdejších poslanců ODS byla nespokojena s vládním daňovým balíčkem, který v době krize zvyšoval DPH. Vláda tehdy spojila hlasování o balíčku s otázkou důvěry a krátce před hlasováním tři z rebelujících poslanců oznámili rezignaci. Balíček prošel, ačkoli několik dalších občanských demokratů nehlasovalo či se zdrželo. Dva z poslanců, kteří se vzdali mandátu, pak získali posty v Čepru a Českém aeroholdingu.


Předplatné časopisu Neovlivní.cz můžete věnovat jako dárek Foto: Neo

Ve všech třech větvích kauzy hrají klíčovou roli odposlechy, které ukazují dopady premiérova mileneckého vztahu na vládnutí v zemi. Mimo jiné právě proto se je obhajoba snažila vyřadit ze hry, s čímž u jedné ze soudkyň – Heleny Králové, která měla původně na starost kauzu trafiky – uspěla. Nyní má případ na starost jiný senát, Králová odešla do důchodu.

Dřívější pravomocný rozsudek v kauze zneužití tajné služby pak ukázal, jak bylo možné vojenské špiony využít k osobním cílům mocných lidí z politiky a jejího zákulisí.

V případě Jany Nečasové-Nagyové šlo o to, že uložila tajné službě, aby sledovala její sokyni v lásce, tehdejší Nečasovu manželku a další dva lidi. Jako motiv soud označil hlubokou nenávist k Nečasově první ženě. Státní tajná služba tak plnila zadání, které jí dávala sekretářka, byť v té době v pozici milenky premiéra a vlivné postavy politického zákulisí.

Jenže tajnou službu nikdo takový podle zákona úkolovat nesmí. A tajná služba, která svojí aktivitou do značné míry narušuje soukromí lidí, má všechny podobné žádosti smést ze stolu. Nestalo se.

“Společenská škodlivost jednání obžalovaných je mimořádně vysoká. Jana Nečasová zneužila bezbřehou moc vyplývající z jejího mileneckého vztahu s premiérem,” konstatoval soud.

K tomu, aby se tajná služba zapojila do mileneckého trojúhelníku podle soudu stačilo, že někdejší šéf vojenského zpravodajství Ondrej Páleník měl s Nečasovou-Nagyovou přátelský vztah.

“Vzájemně si prospívali. V minulosti například nařídil nestandardně, aby oddělení Pohůnka (dalšího obžalovaného zpravodajce pozn Neo.) cvičilo s Janou Nečasovu. Nečasová se později Páleníka také snažila prosadit do čela NKÚ. Často si telefonovali, vyměňovali zprávy. Takže chtěl Janě Nečasové vyjít vstříc, protože si vzájemně pomáhali delší dobu,” zaznělo z úst soudkyně Pavly Hájkové.

Spolu s Nečasovou-Nagyovou odešel s podmínkou od soudu i Páleník, jeho nástupce v čele vojenské tajné služby Milan Kovanda a zmiňovaný agent Jan Pohůnek. Kovanda nechal Nečasovu první ženu sledovat, protože mu to řekl Páleník (v té době už v civilu) a Pohůnek zkrátka jen plnil Kovandův rozkaz. Ani jeden zjevně neřešil, že dělají něco, co nesmí.

Rozsudek, který jasně řekl, že takové jednání je nezákonné, nelze je tolerovat a když to praskne, budou aktéři potrestaní, je důležitý i do budoucnosti. Proto, že někteří mocní lidé v politice mají tendenci tajné služby zneužívat.

Zdroj náhledové foto: Minoli / Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email