Ze zákulisí hradecké razie: Proč šla policie chvíli do voleb za hejtmanem

Dva týdny před volbami policie podnikla razii u hejtmana za ČSSD Lubomíra France. Vyžádala si jeho maily i korespondenci úředníků z královéhradeckého hejtmanství, zabavila desítky dokumentů. Náhoda, nebo pokus o zvýhodnění politické konkurence?

Nebylo by to poprvé, kdy policie ovlivnila předvolební klání, ať už vědomě, či nechtěně. Stalo se tak třeba před sněmovními volbami v roce 2006 díky Kubiceho zprávě, kdy policejní důstojníci obvinili politiky ČSSD ze zásahů do vyšetřování citlivých kauz. Nebo v roce 2014, kdy policie těsně před komunálními volbami obvinila neoprávněně několik radních v Praze 2. A do třetice například v Příbrami, kde kriminalisté otevřeli kauzu tamní polikliniky opět krátce před volbami 2014.

Patří do toho i případ včerejší razie, jejíž součástí byly domovní prohlídky u hejtmana France, úředníků na krajském úřadě a v několika firmách? Z pátrání Neovlivní.cz vyplývá, že tentokrát policejní akce s volbami nijak nesouvisí.

“Chystaly se konkrétní kroky, které by znemožnily získat určité důkazy. Proto se přistoupilo k domovním prohlídkám právě nyní. Samotný hejtman už navíc nyní nekandiduje,” uvedl vysoce důvěryhodný zdroj obeznámený s okolnostmi vyšetřování.

K volbám:

» Na středočeského hejtmana vyhřezla před volbami aféra
» Kdo tlačí k volebním ziskům ČSSD: Pohled do neznámé kuchyně
» Kampaň v podání ANO: Když  stranu neprodávají ideje, ale markeťáci
» TOP 09 má znovu kampaň v režii pánů Poláčka a Kalouska
 » Marketing v ODS: Pokus o restart s vyzkoušenými tvářemi

Kriminalisté spěchali proto, že na kraji měli v pátek otevírat obálky k jedné ze zakázek – konkrétně k miliardové přestavbě náchodské nemocnice. Jde přitom pouze o jednu z řady zdravotnických soutěží, již policisté v královéhradeckém kraji řeší. “Zdravotnické zakázky v kraji protikorupční služby vyšetřuje už několik let. Řeší jednu podezřelou zakázku po druhé,” dodal již citovaný zdroj.

To, že se policie o tamní zakázky ze zdravotnického byznysu zajímá, potvrdil i poslanec a lékař Jiří Štětina. Právě on některá vyšetřování rozjel, podával v kauzách i trestní oznámení.

“Policie už má místní podezřelé zdravotnické zakázky relativně dobře zmapované. Začala se zajímat o ty z doby, kdy v kraji vládla ODS. A plynule pak zkoumala i další podezřelé zakázky už z éry ČSSD,” řekl Štětina.

V minulosti začala policie v regionu stíhat podezřelé v kauze nákupu rentgenů pro krajské nemocnice, který měl na starost krajský zdravotnický holding. Nesrovnalosti odhalil před lety i interní audit holdingu, který konstatoval porušování zákona při zadávání zakázek za nejméně 56 milionů korun.

V rámci čtvrteční razie u hejtmana France zatím nikdo obviněn nebyl. Sám hejtman řekl, že policisté byli u něj doma i na úřadu. “Poskytli jsme veškeré dokumenty, které si policie vyžádala,” prohlásil politik, který sice hejtmanský post letos neobhajuje, ale ještě další dva roky bude senátorem za ČSSD.