Prodejte Agrofert. Nebo odstupte. Čtěte, co píší europoslanci Babišovi

Už příští čtvrtek budou europoslanci vedení šéfkou kontrolního výboru Monikou Hohlmeier informovat své kolegy v europarlamentu o závěrech své nedávné mise v Česku. Byla zaměřena na dotace a českého premiéra. Závěr mise Cont zní: Andrej Babiš má prodat Agrofert, nebo rezignovat. Přinášíme plné znění zprávy, kterou poslanci vypracovali.

Mise europarlamentu zkoumala čerpání dotací v České republice a střet zájmů Andreje Babiše. A vyvolala premiérův hněv ještě před tím, než vůbec svoji práci dokončila. Její práci označil za zpolitizovanou a šéfku mise, respektovanou německou političku Moniku Hohlmeier za “pomatenou”.

Ta jakékoli skryté motivy odmítla. “Jen proto, že se jedná o premiéra, nemůže se dožadovat speciálního zacházení před zákonem,” řekla Hohlmeier k případu Andreje Babiše. „Pro něj platí stejná pravidla jako pro každého jiného skutečného vlastníka. Před zákonem si je každý rovný, ať už má hodně peněz, nebo málo, ať už je politicky mocný, nebo vůbec není v politice.”

Zpráva, kterou mise poslanců vypracovala, dopadla v premiérův neprospěch. Potvrzuje jeho střet zájmů. A upozorňuje, že drtivá většina dotací v České republice směřuje k vybraným skupinám v čele s Babišovým Agrofertem. Závěr mise zní: český premiér má prodat Agrofert, nebo rezignovat.

Zde je kompletní znění zprávy v angličtině:

CONT_mise