© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Jejich cesty se kdysi zkřížily s byznysem Andreje Babiše a nedopadlo to právě nejlépe. Tedy – pro ně. Andrej Babiš vždycky dostal, co chtěl. Ti muži a ženy jsou výjimeční, protože o své zkušenosti s jedním z nejmocnějších Čechů promluvili. A nedopadlo to právě nejlépe. Tentokrát pro Andreje Babiše. Přinášíme sedmý díl projektu Ukradené duše AB, které původně vyšly v tištěném magazínu Neovlivní.cz.
Michal Kovárník před sedmnácti lety vybudoval v Chrasti na Chrudimsku malou rodinnou firmu. Zabývala se výrobou chemikálií, měla zhruba desítku zaměstnanců a na vrcholu obrat kolem 30 milionů ročně. Před pár lety se Kovárník rozhodl s pomocí šestnáctimilionové unijní dotace rozšířit záběr firmy o výrobu plastových lahví, v nichž by dodával své výrobky. Za dotační peníze koupil tři stroje a rozjel výrobu.
Jenže na základě dodnes nedoloženého podezření zasáhl finanční úřad. Vydal několik zajišťovacích příkazů a během pár hodin byla Kovárníkova firma KM Plus po smrti. “Přišli loni v létě, obstavili účty, majetek, datové schránky odběratelů se zaplnily informací o zajišťovacích příkazech na naši firmu a během jednoho dne byl konec. A dodnes mi nikdo nepředložil důkazy o tom, co jsem udělal, na základě čeho byly ty zajišťovací příkazy vydány,” říká Michal Kovárník.
Případ zveřejnili reportéři Sabina Slonková a Jiří Kubík tento týden v pořadu Zvláštní vyšetřování na portálu Seznam Zprávy.
Podnikatel Kovárník se stal obětí takzvaných zajišťovacích příkazů, které se rozmohly v éře dosluhující vlády, v níž na financích seděl lídr hnutí ANO Andrej Babiš. Až po jeho vynuceném odchodu z vlády se ukázalo, že finanční správa využívá tento instrument i v situacích, kdy k tomu není důvod.
Babišovi podřízení nadto čelili podezření, že v některých případech postupovali na příkaz shora proti jeho byznysové konkurenci. Jak to lídr hnutí ANO v souvislosti s jinou zničenou firmou sám řekl na uniklém odposlechu zveřejněném na Twitterovém účtu Julia Šumana: “Naši na ně klekli.”
V případě Kovárníkovy firmy KM Plus finančnímu úřadu stačilo podezření, že Kovárník za peníze z dotací nekoupil stroje tři, ale dva a ošidil tak stát na daních. Kontrola z ministerstva průmyslu a obchodu ale při osobní návštěvě fabriky všechny tři stroje našla, stejně tak advokátka a daňový poradce podnikatele doložili v dokumentech pro finanční úřad existenci všech tří strojů, včetně evidenčních štítků a fotografií. Finanční úřad to ale nezajímalo.
“Za pětadvacet let, co tu práci dělám, jsem se s takovým postupem nesetkal. Ztrácím víru ve spravedlivý právní stát,” prohlásil Kovárníkův daňový poradce Jaroslav Řezka.
Pohledávky finančního úřadu vůči firmě Michala Kovárníka přitom odmítl uznat i insolvenční správce, kterého do jeho společnosti poslal soud. (Dokument zde.)
Finanční úřad na dotaz reportérů Seznam Zprávy odmítl případ jakkoli komentovat. “Obraťte se na tiskovou mluvčí,” řekl jim při osobní návštěvě Robert Hlaváček, který osobně velel akci proti Kovárníkově firmě.
Tisková mluvčí následně zaslané dotazy rovněž ponechala bez odpovědí s odkazem na zákonnou mlčenlivost. Michal Kovárník přitom reportéry už během natáčení pořadu vybavil notářsky ověřeným souhlasem se zbavení mlčenlivosti.
Stejně jako finanční úřad odmítl na jakékoli otázky k případu i obecně k zajišťovacím příkazům odpovídat i lídr hnutí ANO Andrej Babiš. “Nebudu vám odpovídat vůbec na nic. Lžete o mě…Chcete mě dostat do tepláků,” reagoval na opakované žádosti o rozhovor Babiš.
Otázek na lídra hnutí ANO je přitom víc. Případ Michala Kovárníka totiž spojuje s Babišovým holdingem Agrofert, momentálně zaparkovaným ve svěřenském fondu, jméno Mudrák.
“Když jsem viděl jednu z vašich reportáží o Bohumírovi Radovi, všiml jsem si, že mezi těmi jmény, které Agrofert pověřil převzetím Radova Agro Jevišovice, bylo jméno Mudrák. To samé vystupuje v mém příběhu,” řekl reportérům podnikatel Kovárník.
Jde o Mariána Mudráka, který s Kovárníkovou firmou dlouhodobě spolupracoval a podle podnikatele jej od výroby plastových lahví odrazoval. Do nákupu nových strojů totiž Kovárník odebíral lahve právě od Mudrákovy rodinné firmy. Ve firmě působí i jeho otec Vlastislav a bratr téhož jména. Právě bratr Vlastislav Mudrák byl do loňského roku manažerem Babišova holdingu, účastnil se řady klíčových transakcí jako například se Správou státních hmotných rezerv. A s holdingem spolupracovala i rodinná firma Mudrákových.
Sám Mudrák si pouhý jeden den před zásahem finanční správy a celníků ve firmě Michala Kovárníka ze společnosti “vytáhl” svoji pohledávku a přeprodal ji. Nikdy před tím to podle účetnictví Kovárníkovy firmy neudělal. Svým krokem ochránil své peníze, jinak by spadly do insolvence a dostával by se k nim vzhledem k situaci Kovárníkovy firmy jen stěží.
Když Mariánovi Mudrákovi Kovárník v pořadu zatelefonoval a zeptal se jej, jestli věděl o chystaném zásahu státu proti jeho firmě, Mudrák řekl: “To víte, republika je malá.”
Michal Kovárník se hodlá se státem soudit. Čeká jen, až doběhne kolečko povinných odvolání k nadřízeným finančního úřadu v Chrudimi. Zásah úřadů totiž nezlikvidoval jen jeho firmu, obstavený má i osobní majetek. I přesto, že dodnes nebyl z ničeho obviněný. “Dá-li pánbůh a já to nakonec vyhraji, okamžitě emigruji. Nechci už v tomhle státě žít. V tomhle humusu,” říká Michal Kovárník. “Víte, nechápu jednu věc. Máme s panem Babišem stejný problém: oba jsme podle úřadů podváděli s dotací. Pak ale nechápu, proč moje firma byla zlikvidovaná, barák mám obstavený a přišli jsme úplně o všechno. A on nepřišel o nic a kandiduje na premiéra. Vážně by mě to vysvětlení zajímalo.”