Projekt Ukradené duše, díl šestý: Jana z Košic

Jejich cesty se kdysi zkřížily s byznysem Andreje Babiše a nedopadlo to právě nejlépe. Tedy – pro ně. Andrej Babiš vždycky dostal, co chtěl. Šestá ukradená duše se tak trochu vymyká. Za Andrejem Babišem navenek stále stojí, i když jí kvůli jeho luxusnímu sídlu Čapí hnízdo hrozí vězení. Jana Mayerová totiž připravila a nakonec i podepsala žádost o dotaci , která byla podle policie získaná neoprávněně. Dnes je komunální politička podle svých slov na dně.

“Teď už padám na hubu a upřímně, nebýt děti, tak už asi skáču z mosta…Toto není na život. Cirkus na všech frontách….A kopec lží a pomluv. Nechápu, kde to žijeme?,” popsala své pocity webu občasník.eu Jana Mayerová, která je vedle lídra hnutí ANO a Jaroslava Faltýnka další obviněnou v kauze Čapí hnízdo.

Jana Mayerová Zdroj: Hnutí ANO 2011

Osobní rozhovor s Neovlivní.cz opakovaně odmítla. Redakce neuspěla ani při pokusu oslovit ji na zasedání radnice v Jihlavě, kde je Mayerová náměstkyní primátora za hnutí ANO: “Nezlobte se, ale nebudu se s vámi bavit.” Před reportéry ji pak chránil její muž, radní za téže stranu.

Jana Mayerová podle místních zdrojů nese zájem policie velmi těžce. Ostatně média už o ní spekulovala jako o potencionálně nejslabším článku, který se může stát osobou spolupracující s policií na vyšetření kauzy Čapí hnízdo. Mayerová se sice zdravotně složila, proti lídrovi hnutí ANO ale nevypovídala. Po konzultaci s právníky trvá na tom, že dotace na Čapí hnízdo byla v pořádku.

“Dodnes nevím, co jsem udělala špatně – dělala jsem v té době vše dle nejlepšího vědomí a svědomí a po konzultacích s ROP (regionálním dotačním úřadem pozn Neo.). Ostatně, policie určitě má celou korespondenci a dobře ví, že tajit nešlo vůbec nic…tak proč již tehdy neřekli, že je to špatně? Protože v té době hodně věci nikdo neřešil a považovali to za spravné…a taky proto, že nikdo z nás fakt nemohl vědět jak se vyvine trh, co se vůbec stane – byla jsem přesvědčená, že ten plán naplníme,” uvedla v již citované korespondenci s webem občasník.eu.

Rodačka ze slovenských Košic pro Andreje Babiše pracuje roky. Radila s dotacemi v Agrofertu a působila i jako jeho poradkyně na ministerstvu financí. Expertku na evropské fondy ostatně sám lídr hnutí ANO na loňské schůzi sněmovny označil za člověka, který přišel s tím, že výstavbu Čapího hnízda podpoří dotační injekcí z Bruselu.

“Farmu měla postavit společnost Imoba ze skupiny Agrofert a pronajímat ji. Záměr však ekonomicky nevycházel. Následně Imoba jako alternativu zvažovala postavit kongresové centrum pro skupinu Agrofert. Ani tento záměr ekonomicky nevycházel. Specialistka na evropské fondy přišla v roce 2007 s návrhem nového projektu otevřeného pro veřejnost, multifunkční kongresový areál Farma Čapí hnízdo. Tento projekt, který se kvalifikoval pro dotaci, byl ekonomicky návratný,” přiznal Babiš loni ve Sněmovně, jak mu finančně pořád nevycházelo.

Projekt Ukradené duše AB

» Ukradené duše, díl I.: Ve stínu stříbrných sil
» Ukradené duše, díl II.: Pyšní pekaři
» Ukradené duše, díl III.: Rytíř z Mělníka
» Ukradené duše, díl IV.: Zbyl jen srub na Vysočině
» Ukradené duše, díl V.: Strach sedláka z Moravy

Jenže se ukázalo, že ani předložený projekt ekonomicky návratný nebyl. Ostatně bylo to jasné už ve chvíli, kdy byla žádost podávaná. Jak už jsme popsali, v žádosti o dotaci byly ekonomické ukazatele Farmy Čapí hnízdo vylepšené, a tedy nepravdivé. Kdyby odpovídaly realitě, projekt by na první pohled nebyl životaschopný a dotaci nemohl získat.

Jana Mayerová je obviněná z dotačního podvodu kvůli podezření policie, že se vědomě zapojila do neoprávněného získání dotace pro Babišův projekt. K její smůle její podpis figuruje právě pod žádostí o dotaci, seděla ve vedení společnosti Farma Čapí hnízdo a dotaci připravovala.

K závěru, že dotace neměla být udělena, přitom nedospěla jen policie. Ale i jeden z ekonomických expertů, které si při posuzování žádosti najal středočeský dotační úřad. Karel Mojžišík ve svém posudku tehdy před lety projekt označil za neživotaschopný a k žádosti o dotaci na Čapí hnízdo napsal: “V žádosti je nepřesvědčivě zpracována oblast průchodnosti investičního cash flow a rovněž oblast průchodnosti provozního cash flow, a tedy i finanční udržitelnost provozu vykazuje u důležitých položek podstatné nejasnosti či závady.”

Na přímý dotaz Neovlivní.cz, jestli podle jeho názoru měla být dotace udělena, pak letos uvedl: “Myslím si, že ne. Žádná jiná firma by to za takových podmínek nedostala.”

Jana Mayerová ale trvá na svém. Za policejním stíháním vidí – stejně jako její stranický šéf – mocenský boj: “Je to politický boj a snaha „odstřelit“ možného vítěze voleb a sebrat mu co nejvíc procent.”

Z dalších jejích prohlášení citovaných občasníkem.eu je ale zřejmé, že do poslední chvíle nevěřila, jak její spolupráce s Babišem může skončit. “Nechávalo mne to dlouhou dobu v klidu, jelikož jsem si byla jista, ze vše bylo v souladu se zákonem a není možné jakékoliv obvinění vznést. Od té doby, co vidím, že jsem se mýlila – a že zde nejde o fakta ale o mocenský boj – tak jsem ztratila poslední iluze a mam strach z toho, co ještě kdo může tady udělat a jaky dopad to může mít na moje děti a celou rodinu.”