Připravil pardon Čapímu hnízdu, dnes je náměstkem ministra

Úřady vyměřily kongresovému centru Čapí hnízdo šestimilionovou pokutu za neoprávněné čerpání dotací. Od jejího zaplacení ale dnešní farmu vicepremiéra Andreje Babiše nakonec zachránili úředníci středočeského dotačního úřadu. Tím, kdo podklady pro odpuštění 99 procent pokuty zpracoval, byl podle zjištění Neovlivní.cz dnešní poradce premiéra a ministerský náměstek Tomáš Novotný. A není to poprvé, kdy je Novotného jméno spojeno s kontroverzní dotací kolem ministra financí.

Už dvakrát se osudy Andreje Babiše a sociálního demokrata Tomáše Novotného protnuly. A vždy se hrálo o dotace.

Deník Neovlivní.cz nejprve zkraje roku napsal, že evropský úřad proti podvodům řeší podezření, podle něhož Babišův Agrofert loni skrytým lobbingem ve státní správě protlačil změnu pravidel čerpání dotací ve svůj prospěch, aby se dostal k většímu balíku peněz z evropských fondů.

Tomáš Novotný na snímku z doby, kdy vedl Úřad Regionální rady regionu soudržnosti Střední Čechy. Repro: ROP Střední Čechy

Tomáš Novotný v době, kdy vedl Úřad Regionální rady regionu soudržnosti Střední Čechy. Repro: ROP SČ

Tím, kdo na ministerstvu průmyslu a obchodu tento plán prosadil, byl právě nynější náměstek ministra průmyslu a obchodu Tomáš Novotný (více tady »).

Druhé zjištění je čerstvé: byl to totiž opět Tomáš Novotný – tehdy v pozici ředitele středočeského dotačního úřadu, kdo sehrál klíčovou roli ve snížení pokuty za neoprávněné užití dotace pro luxusní farmu Čapí hnízdo. Místo milionů tak nakonec firma za prohřešek uhradila jen procento původního výměru.

Obrat během měsíce: Z 3,7 milionu na 37 tisíc

Jak již ve středu odhalilo Neovlivní.cz, středočeský dotační úřad před lety svým rozhodnutím z 29. 9. 2011 udělil Čapímu hnízdu pokutu 3 781 753 korun plus penále, celkem to bylo přes šest milionů korun.

Již o týden později ovšem farma požádala o prominutí pokuty. A dalších deset dní nato členové výboru regionální rady obdrželi od ředitele Novotného mail s podklady, v nichž bylo navrženo dramatické snížení pokuty na 1 %.

Z milionů se tak rázem stalo pár desítek tisíc.

Celý bod se podle dokumentů, které deník Neovlivní.cz získal z dotačního úřadu, projednával “per rollam”, tedy pouze formou písemného oběžníku. A k 31. 10. 2011, tedy měsíc od původního verdiktu o vysoké pokutě, je datováno usnesení výboru o jejím faktickém odpuštění.

Ke kauze:

» Exkluzivně: Audit vyměřil za dotaci pro Čapí hnízdo pokutu 6 milionů
» Babiš po dni mlčení: Čapí hnízdo není moje, nic nevím

Tomáš Novotný je v dokumentech k prominutí sankce uvedený jako zpracovatel.

“Výbor Regionální rady regionu soudržnosti Střední Čechy, a to po projednání a na základě žádosti  příjemce dotace a uvedených rozhodných skutečností, společnosti Farma čapí hnízdo, a.s. ve věci porušení rozpočtové kázně při realizaci projektu CZ.1.15/2.1.00/04.00095, Multifunkční kongresový areál Čapí hnízdo, schvaluje doporučení Úřadu a rozhoduje o částečném prominutí odvodu včetně příslu­šenství (penále) ve výši 99 % částky vyměřeného odvodu,” stojí v usnesení.

Porušení pravidel při čerpání dotace výbor nezpochybnil, “jen” snížil trest: Farma Čapí hnízdo tak nakonec zaplatila místo více než šesti milionů 37 tisíc plus penále.

Novotný: Ztráta paměti i milionová odměna

Náměstek Tomáš Novotný dnes tvrdí, že si na okolnosti dotace pro Čapí hnízdo nepamatuje. A už vůbec si prý nevzpomíná na pokutu a její snížení.

“To se přiznávám, že si vůbec nevzpomínám. Je to hodně dávno, řešili jsme ročně stovky projektů. Opravdu si to nepamatuji,” uvedl na dotaz Neovlivní.cz Novotný.

Kontext:

» Zlom: Brusel spustil oficiální vyšetřování Čapího hnízda
» Čapí hnízdo: Policie chystá výslechy, půjde po Babišových příbuzných
» Dilema úředníka Bureše, má dva měsíce na proklepnutí svého šéfa AB
» Exkluzivní rozhovor: Kontroluje unijní peníze, zprávy o Babišovi ji zneklidňují
» Dokument: Co se píše v trestním oznámení na Babišovo Čapí hnízdo
» Kauza č. 2: Evropský úřad proti podvodům vyšetřuje i Babišův Agrofert

Tomáš Novotný je odborník na čerpání dotací, tuto agendu má nyní na starost i na ministerstvu průmyslu a obchodu jako náměstek svého stranického kolegy Jana Mládka.

Právě úspěšným čerpáním dotací ministr před časem zdůvodnil obří odměny pro náměstka Novotného. Lidové noviny uvedly, že za loňský rok dostal k platu ještě prémie ve výši 1,3 miliony korun. Ministr Mládek k tomu podotkl: “Ministerstvo průmyslu a obchodu je jediný resort, který stihl vyčerpat všechny evropské peníze a nic nemusí vracet do Bruselu.”

Tomáš Novotný je současně vedený na seznamu poradců premiéra Bohuslava Sobotky. Do týmu expertů jej podle neoficiálních informací přivedl šéfporadce Vladimír Špidla.

Předseda vlády se zatím krokům svého stranického kolegy Novotného, nevyjádřil. Na sms dotaz Neovlivní.cz zatím Bohuslav Sobotka neodpověděl.

Stejně tak nereagoval na veřejné dotazy opozice, která se kvůli případu s pokutou ve středu dožadovala premiérova stanoviska. “Myslím, že ta kauza je tak vážná, že se musí zvažovat i setrvání Andreje Babiše ve vládě. Ptám se premiéra Sobotky: Co hodlá v této věci udělat? Jak se hodlá vyrovnat s tou kauzou Čapího hnízda?,” ptal se premiéra veřejně lídr opoziční ODS Petr Fiala.

… aktualizace 10. 3., 12:30: 

Náměstek Novotný si nakonec na okolnosti pardonu pro Čapí hnízdo vzpomněl. Ve čtvrtek poslal tiskový odbor ministerstva průmyslu tiskovou zprávu, ve které Tomáš Novotný píše, že v případě luxusní farmy postupoval podle předpisů. “Výbor Regionální rady v roce 2011 odvolání vyhověl (…) a prominul 99 % vypsaného odvodu a příslušenství. Tento postup byl standardní a je uplatňován i v jiných obdobných případech.”

Novotný v prohlášení dále tvrdí, že netušil, kdo za projektem stojí: “Podotýkám, že v té době nebylo známo, že za projektem Čapí hnízdo stojí společnost Agrofert, natož její majitel.”